Teplotní křivka TČ Vaillant

   Zdravím, pane Valtře, jen pár dní topím novým TČ, ovšem i díky Vašim stránkám se postupně seznamuji s nastavením topné křivky apod. V domku jsou nové nízkoteplotní radiátory, bez nádrže, celodenní teplota 24 stupňů, bez ohřevu TUV. Topná křivka je 0,4. Zatím se eviduji údaje o venkovní a vnitřní teplotě, teplotu topné vody, spotřebu elektřiny i přírodní zisk.
Až se venku oteplí, určitě budu chtít teplotu uvnitř snížit ... Jaký postup mám zvolit?
 a/ snížit topnou křivku
 b/ snížit jen požadovanou teplotu v bytě
 c/ vše ponechat, korekcí upravit vnitřní teplotu v bytě (kde je v regulátoru vnitřní čidlo)
TČ je Vaillant aroTherm 75/6, ekvitermní regulátor VRC 700/6, obytná plocha cca 90m2, bungalov, zateplení 5 cm polystyrén, střešní izolace 14 cm minerální vata, plastová okna, zděná stavba Ytong 365 mm. Stáří objektu 22 let, dřívější topení elektrokotel, vysokoteplotní radiátory, klasická kachlová kamna.
Děkuji dopředu mockrát, Vaše stránky jsou vynikající.

   Dobrý den, pokud je křivka správně nastavena (odpovídá tepelným ztrátám objektu), tak už následné nastavení prostorové teploty (paralelní posun – korekce) probíhá jen pomocí požadovaných teplot (b). Proto jsou i parametry topné křivky v úrovni pro instalatéry a požadované hodnoty v úrovni pro uživatele.

Odesílatel: lubos@seznam.cz

Komentáře

TČ - efektivita

Ještě jednou děkuji. Mám vypozorováno, že TČ topí lépe během minusových venkovních teplot /teplota topné vody max. 42 stupňů. Když se venku oteplí nad nulu, teplota topné vody klesne až na 35 stupňů, ale za 24 hodin celkem je vyšší spotřeba elektřiny. Je někde chyba? Zdravím a děkuji.

TČ - efektivita - odpověď

Dobrý den, rozdělím dotaz na dvě odpovědi:
 1) Teplota topné vody: Máte aktivovanou ekvitermní regulaci, která zjednodušeně řečeno přepočítává tepelné ztráty domu podle venkovní teploty na teplotu topné vody. Dům má menší tepelné ztráty při vyšší venkovní teplotě, proto není potřeba tolik tepla dodávat, proto nižší teplota topné vody. Zde je funkce v pořádku.
 2) Spotřeba elektřiny: Tepelné čerpadlo při venkovních teplotách kolem 0°C by mělo pracovat efektivněji, než při -15°C, proto by mělo mít menší spotřebu. Zde je evidentní rozpor. Pro relevantní posouzení bych potřeboval více konkrétních hodnot, ale podle mích zkušeností, aktuální situace a vašeho popisu bude topný systém v pořádku, ale nastala jedna z těchto možností:
  a) Zvýšil jste požadovanou teplotu v místnosti. Změna o 1°C v prostoru v rozmezí 19°C ~ 25°C bude znamenat změnu spotřeby elektrické energie cca o +10% (záleží na celém topném systému).
  b) Někde se zvýšila spotřeba domu například otevřené okno, více větrání, natápí se, co se dřív nenatápělo atd.
  c) U nás bylo dnes v noci -12°C a přes den kolem 1°C. Jestliže jste to měl stejně, tak v noci jelo TČ na 45°C, nejspíše s přídavným topením (elektrospirála) a neefektivně. To jste nejspíše nezaregistroval a až přes den kolem 1°C venkovní teploty TČ jelo efektivně se sníženou teplotu vody, které jste si všiml. V konečném důsledku kvůli nočnímu hodně neefektivnímu provozu (vše pod cca -10°C, závisí na konkrétním typu) může být spotřeba vyšší než na provozu pod tuto hranici, a to i při teplejší počasí kolem poledne.

TČ - efektivita2

Děkuji, všemu rozumím.

Body a/ a b/ neplatí, protože neodpovídají situaci - žádné změny nenastaly.

c/ Možná špatně mám za to, že zatím se elektrokotel nezapnul a vytápí jen TČ.

Osobně trochu kalkuluji, jestli TČ není předimenzované. Pro ilustraci uvádím výkon TČ:

TZ objektu /jednopodlažní dům/ je vypočtena na 6,1k W.

Výkon TČ:                                                       COP
Max. topný výkon při A2/W35                            10,4
Max. topný výkon při A-7/W35                            8,0
A-7/W35 topný výkon 7,01                                 2,8
A2/W35 topný výkon 3,1                                    4,1
A7/W35 topný výkon 4,6                                   4,8
A7/W55 topný výkon 5,0                                   2,9

Údaje jsou možná nadhodnocené, čerpám z materiálu firmy na jejich stránkách.
Děkuji za vaši péči.
Můžu s tím něco udělat /topná křivka apod./

TČ - efektivita2 - odpověď

   Dobrý den, záleží, jak servisní technik připnutí bivalentního zdroje nastaví (elektrokotel), ale podle zkušenosti to bude od -4°C do -10°C, takže určitě zapnul.
   Z vašeho popisu mi není jasné, jak jste přišel na to, že při vyšších venkovních teplotách máte vyšší spotřebu než při nižších. Bez podkladů, z kterých jste vycházel, není možné určit kde je chyba.
   Doporučení mám jen jediné, provozovat TČ na co nejnižší teplotě topné vody tj., ekvitermní křivku nastavit tak, aby správně kopírovala tepelné ztráty objektu. Vše ostatní neovlivníte, protože je to dáno konstrukcí tepelného čerpadla a provedením topného systému. Tím neříkám, že topný systém se nedá vylepšit, ale k tomu nemám od vás podklady.

TČ - efektivita3

Děkuji, zatím budu pozorovat chod TČ, určitě to chce ještě nějaký čas.
Když tak se ozvu.
Přeji pěkný víkend.