Teplovodní krb

   Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s následujícím problémem.
Je provedena instalace TČ vzduch/voda cca 11 kW s akumulační nádrží DUO 390/130P, řízeno Firemní ekvitermní regulací s přídavným modulem pro krb. K nádrži jsou připojeny dva topné okruhy (2x čerpadlová skupina CSE MIX W – SC). Jeden směšovaný na podlahové topení, druhý pro radiátory. Dále je k nádrži připojen teplovodní krb (BeF Twin Aquatic, teplovodně cca 10kW) dle doporučeného hydraulického zapojení (viz příloha). U krbu je použita čerpadlová skupina RGMAT EW (TSV3B 55 stupňů – automatické vyvažování by-passu, čerpadlo Wilo 25/7,5). Teplota pro spouštění oběhového čerpadla krbu je nastavena na 52 stupňů.
Krbové čerpadlo s TSV je instalováno pod podlahou krbu, zde je také akumulační nádoba. Instalace čerpadlové skupiny krbu je ve svislé poloze (dle výrobce možná jak ve vodorovné, tak ve svislé poloze). V krbovém okruhu je instalována expanzní nádoba. Zpětná klapka je vně krbového okruhu. Problém je v tom, že krbový okruh stále vyluzuje podivné zvuky (šplouchání, rázy, něco jako když čerpadlo napouští nádobu vodárny). Termostatický směšovací ventil již bylo kontrolováno a byla provedena výměna termočlenu ventilu.
Tepelné čerpadlo a topné okruhy pracují bez problému. Měl byste prosím nějakou radu, jak krbový okruh odladit? Moc děkuji a přeji hodně zdaru v novém roce.

   Dobrý den, tady byl někdo tvořivý :-D
Prvotní problém je ve špatném umístění zpětné klapky. Pokud ji umístíte mimo kotlový okruh, tak je kotel kompletně odříznutý od topného systému a tím i od expanzomatu. Termoventil odřízne cestu vratkou a zpětná klapka přívodním potrubím. Následně se toto někdo pokusil vyřešit expanzomatem v kotlovém okruhu, ale ten je buď malý nebo špatně natlakovaný. Důsledek je, že po zchladnutí vody je jí v kotlovém okruhu málo, kotlový okruh se zavzdušňuje a čerpadlo nefunguje správně.
Náprava:
 1) Jako první pomoc upravte tlak v expanzomatu. Postup: vypusťte okruh na nulový tlak vody; změřte tlak plynu v expanzomatu a odpusťte (dotlakujte) na tlak o 0,2 Baru menší, než je provozní tlak vašeho topného systému; napusťte vodu na provozní tlak. Pokud bude expanzomat dostatečně velký, tak by se to mělo hodně zlepšit.
 2) Jen co to situace dovolí, tak nechte zpětnou klapku přesunout do kotlového okruhu (viz schéma), aby kotlový okruh nebyl tlakově odříznutý od topného systému.

Odesílatel: antonin@gmail.com