Termostat pro nový Junkers

   Dobrý den. Dnes nám byl nainstalován nový Junkers Suprapur KBR 42. (Výměna za 30ti letou stále funkční, leč unavenou Destilu) Dle doporučení instalatéra byl ponechán starý Rego termostat. Když se dostavil revizní technik na zprovoznění kotle, začal, že si tento kotel se starým Regem moc nerozumí. (Bez bližší specifikace problému). Eventuálně napojil výstup z termostatu na kontakty č.8 nazvané Vstup pro externí požadavek a odešel. Když už se kotel konečně rozhodl, že po cyklu napouštění sifonu začne topit, topil stále. Rego můžu stáhnout kolečkem anebo i vypnout, na kotel to nemá vliv. Dle technika to má prý fungovat OK. Do Rega nyní nejde proud, což prý "nejde", tak že nesvítí světýlko, kdy je sepnuté a kdy ne. Kotel má 230V výstup, tak že by to šlo, ale asi to není tak důležité, protože nejspíš neumí spolknout 230V zap-vyp signál.
   Samozřejmě to budu zítra s pánem opět řešit. Nicméně bych poprosil o radu, jestli má kotel vůbec šanci v režimu zap-vyp fungovat a kam by měl být výstup z Rega zapojen, případně co dalšího je potřeba udělat. Něco propojit nebo nastavit v service menu. Manuál je na zapojení regulace skoupý.
   Další věc je, že po tom, co jsem si udělal domácí úkol, tak to vypadá, že vyp-zap regulace opravdu není pro tento kotel to pravé a chtělo by to regulátor (ne termostat), který umí pracovat s regulovatelným výkonem kotle. Potřebuji nějaký jednoduchý, vzhledem k věku obsluhy, která je 30 let zvyklá přiklapnout tlačítko, když chce topit a otočit kolečkem, když chce přidat. Narazil jsem na zánovní FR 100 který se zdá jednoduchý na obsluhu. Rozuměl by si s kotlem? Nebo máte jiné doporučení? Mám k dispozici 3 žilový kabel mezi místem pro termostat a kotlem. Děkuji.

   Dobrý den, děkuji za hezky napsaný dotaz. Podle toho, co jste napsal, tak bych rozhodně doporučil CR 10 https://www.junkersplus.cz/Regulator-Bosch-CR-10-d522.htm. Jednoduché ovládání bez časového programu, ale s regulací výkonu kotle. Tato investice se velmi rychle vrátí a určitě budete spokojen.

   Dobrý den. Děkuji za odpověď. Po CR10 také koukám. Ale možná je až moc jednoduchý. Kotel je v domě u rodičů (kolem 80ti let věku) a už si těžko zvykají na nové věci. Asi hlavní nevýhoda CR10 je pro mě absence nočního režimu. Normálně by to člověk neřešil, ale místo klapnutí jednoho tlačítka je to na CR10 prvně nasazení brýlí, pak stisknutí tlačítka, přenastavení teploty, potvrzení. Ráno znovu.
   Proto se mi líbí ten FR100, který má otočné tlačítko sluníčko-měsíček, které by moji rodiče zvládli. Umí Bosch Heatronic II/III a nejspíš i tu plynulou regulaci. To mám zatím potvrzené jen z jednoho zdroje. Trochu mě znejišťuje, že na kotli je na Heatronicu napsáno "HMI 3.5" takže možná nějaká půlverze? Měl byste k tomuto nějaké další info?
   Jinak se situace dnes vyvinula tak, že jsem kontaktoval oblastního zástupce Junkers/Bosch a vyptal se ho na zapojení termostatu, alarmu čerpadla kondenzátu a proč vadaska svítí na nule místo fázi. Sám nevěděl, tak se poinformoval a ozval se zpět se správným zapojením a informací, že ta přehozená fáze se stává... (jsou přehozené kabely v originál kabelu se zalisovanou koncovkou. To je podle mne velmi bizarní). S FR 100 si nebyl jistý, budu muset pátrat dál.
   Tak že jsem povolal zpět pána, co kotel zprovozňoval, ten byl samozřejmě "velmi ochotný", nicméně poté, co se asi ještě mezitím někde poinformoval, uznal, že se věci včera úplně nepovedli, jsme věci přepojili a vše začalo fungovat. Dokonce je i možnost provozovat staré Rego pod proudem, tak že svítí kontrolka atd. Pokud byste měl zájem, rád Vám pošlu fotku sběrnice se zapojením pro Váš web. Třeba to někomu někdy pomůže.
   Tak že kotel běží a jde regulovat. Leč asi není provozován optimálně. Stále se modulaci plamene snažím porozumět. Momentálně to vidím tak, že když je kotel napojený na vyp-zap termostat, tak dokud má signál zap, si prostě nějak topí a reguluje se dle teploty vody na vracečce nebo prostě jak umí. A pak mu do toho najednou skočí termostat a vypne ho. Za chvíli ho zase zapne, a tak dokola. Defacto, jak kdyby člověk vařil brambory a přepínal mezi 6 a 0. Tak fungovala stará Destila. Jiné neuměla, ale byla na to stavěná.
   Ale pokud bych měl u kotle regulátor s plynulou regulací, tak jak se bude teplota blížit požadované, tak kotel začne pomalu ubírat až dojde ke stádiu, kdy bude topit třeba na 30 procent a bude udržovat požadovanou teplotu. V analogii brambor, přepne na dvojku a nebude muset zapínat a vypínat, což podle toho, co jsem našel není pro kondenzační kotle vhodné. Pokud to tak je, tak nevím, jak někdo může ještě zap-vyp termostat k takovémuto kotli doporučit? Rozumím tomu dobře?

   Dobrý večer, myslím, že tomu rozumíte dobře, ale popis se v některých věcech nepovedl, takže to vezmu shora a upřesním.
 1) FR100 by mohl na 80% fungovat. Velmi záleží na software obou stran. Po zkušenostech vám to nepotvrdí ani výrobce, protože sami křížení verzí nezkoušejí. Jestli je za výbornou cenu, tak to vyzkoušejte, prodat ho můžete vždycky.
 2) Přehození modré a hnědé v napájecích šňůrách se potkávám neustále už dost let. U střídavého jednofázového proudu jsou principiálně záměnné a Číňanům je to jedno, vlastně i Němcům (ty používají někdy modrý i jako fázový vodič u třífázových zařízení).
 3) Fotku rád přiložím k článku na webu.
 4) Všeobecně k regulaci výkonu: Když není osazen prostorový regulátor, tak kotel reguluje na teplotu topné vody (vratné vody, teplotní diferenci atd.- různé kotle, různé varianty) a ubírá svůj výkon až když jí dosáhne. Jinak postupně najede na dovolený maximální výkon. Takže pokud je dobře nastavena teplota topné vody (proto doporučuji i ekvitermní regulaci) tak když už by mohl snižovat výkon (což chceme), tak mu do toho „hodí vidle“ prostorový termostat.
   Při použití prostorového regulátoru se výkon reguluje podle rozdílu požadované a skutečné prostorové teploty a při vhodném topení se kotel drží výkonově dole, což mi chceme, protože čím menší výkon, tím se lépe předá teplo, je nižší teplota spalin a tím méně tepla uteče komínem. Pokud máme i studenou vratnou vodu, tak tyto spaliny hodně ochladíme oni zkondenzují, předají další teplo (od toho kondenzační kotel) a účinnost je vysoká.
 5) Upravil bych větu na: V analogii brambor, přepne na dvojku a nebude muset zapínat a vypínat, což je pro kondenzační kotle vhodné.
 6) Prostorové termostaty ke kondenzačním kotlů nikdo znalý problematiky nedoporučuje. Dávají je hlavně ze setrvačnosti, neznalosti a ceně.

Odesílatel: kc@seznam.cz