TR 200 kalibrace

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak se dá zkalibrovat termostat junkers TR 200? Podle návodu, co k němu mám jsem to nějak nepochopil. Děkuji.

Dobrý den, to se budete muset více rozepsat. Hlavně co a proč chcete kalibrovat.

   Když dám k termostatu teploměr tak neukazuje úplně stejnou teplotu jak termostat. Teploměr udává vyšší. Tak jsem si myslel že by bylo dobré to nějak nakalibrovat. Popis je na straně 35, v pdf 11. Je to článek 6.3 servisní rovina. Můžete mi vysvětlit k čemu je tato kalibrace?
   Mám totiž tento problém: Topení mám nastaveno od 15,20h ze sporo. (sporo -18 stupňů, topení 20,5 stupňů). Termostat se nachází v patře RD na chodbě. Obývák je dole. Vždy když jsem došel domů kolem 16,15, kotel doháněl teplotu z 18 na 20,5 a proto bylo v obýváku asi 22,5. Poslední dobou přijdu domů a radiátory jsou vlažné, na teploměru v obýváku sotva 20, na termostatu je něco kolem 21stupňů. To je sice podle teploměru, který jsem umístil vedle dobře, kotel netopí ale vždy v tuto dobu topil a v obýváku bylo příjemně.
   Dnes ráno (sobota) jsem kotel sledoval. Měl začít topit v 8,20h. Začal, ale ne tak jako dříve. Dříve začal lehce a potom přidal, aby co nejrychleji dohnal rozdíl mezi sporo a topením. Teď topil lehce, a to do teploty asi 55 stupňů – údaj na displeji na kotlu. Dřivá tam bylo asi 71stupňů. Onehdy byl u nás servisák a ten mi trochu kotlový termostat stáhl. Prý je zbytečné topit na 70. Já to ale vrátil zpět, na doraz. Kotel mám cerastar ZR 24-3 KE + zásobník.
   Dá se nějak ten termostat proměřit, jestli OK? Popřípadě za jaký ho vyměnit abych nepřišel o regulaci výkonu hořáku. Velice děkuji za každý postřeh, co vás napadne.

   Dobrý den, kalibrace slouží k eliminování chyby měření, což se vás netýká. Řešil byste důsledek, a ne příčinu problému a nejspíše by vám to ani v konečném důsledku nepomohlo. Je jasné, že TR 200 je umístěn na nevhodném místě (chodba, v patře), ale pokud to dříve chodilo, tak vhodného chování bylo docíleno průtokem a větší teplotou topné vody. Jakmile docílíte teploty kolem zmiňovaných 70°C, tak bude vše OK. Kontaktujte servisního technika, jak docílíte předchozího stavu. Může tam být více omezení či chyb které nejspíše nebudete schopen upravit (omezení na otočném ovladači topné vody (plastová zarážka pod knoflíkem)); zlomená tyčka u otočného ovladače – nelze měnit teplotu topné vody, i když otáčíte; omezení výkonu kotle atd.)

   Velice děkuji za rady. Nakonec jsem zjistil, že teplota na termostatu se celkem shoduje s teplotou na teploměru, který jsem položil na termostat. Je tam rozdíl si 0,3 stupně.
Nevím, zda mám termostat špatně umístěn. Je tady pravdou že od doby, co jsem zjistil ten problém je celkem teplo. Do místností, které vedou do chodby s termostat svítí slunce a asi ovlivňuje teplotu. Tudíž teplota na termostatu je vyšší než teplota nastavená. Možná je toto ten problém.
   Když jsme před 20 lety topení budoval, hledali jsme dlouho vhodné místo. Nejprve byl termostat dole v místnosti, do které svítilo slunce, takže ovlivňovalo teplotu. Pak byl v patře v místnosti kde také svítilo, a ještě tam děti nadýchali, takže taky špatně. Potom byl v ložnici, která je situovaná na severní stranu. Tam zas skoro nepotřebuji topit. Nakonec skončil, jak jsem psal. Vedle dveří do ložnice na chodbě. A celkem to šlapalo.
   Podívám se na to kolečko kotlového termostatu. Zjistím, jestli při dohánění teploty z těch 18-sporo na 20,5topení, zda se ta teplota vyšplhá na těch 70stupňů, což je podle vás optimální.

   Dobrý den, 70°C optimální není, to jste špatně pochopil, ale když je to jediná změna a předtím to fungovalo, tak bych hledal problém tam.
Optimální by bylo, nastavit průtoky v jednotlivých spotřebičích (radiátorech) tak, aby se jednotlivé místnosti natápěly jak potřebujete (cca rovnoměrně). V nejvíce ovlivněných místnostech osadit termohlavice (ne ve všech).

   Dobrý den. Ty průtoky jsem jednou už řešil, ale nějak to nedopadlo. Je to celkem náročné zjistit který radiátor je první, druhý… aspoň u nás. Ale možná bych mohl uškrtit ty radiátory, co jsou poblíž termostatu. Ale není lepší je dát na plno (6), když jsou na nich termostatické hlavice? Když jsem to jednou zkoušel, tak mě ty ventily různě syčely a byl problém je nastavit tak aby nevydávaly různé zvuky. Tak jsem to nechal tak. Ani už nevím, jak je, který nastaven.
Jaká je tedy podle vás ideální teplota otopné vody v mém případě?

   Dobrý den, nejlepší se nedá říci, kor, když to není udělané pořádně, ale čím nižší teplota topné vody tím pro účinnost kotle lépe, ale tak aby topení plnilo svou funkci (tepelná pohoda). Obecně by teplota topné vody (tepelný výkon) měla kopírovat tepelné ztráty objektu (venkovní teplota).
   Termostatické hlavice jen regulují teplotu, ale neregulují správný průtok v topném systému (správná distribuce tepla do všech radiátorů). Poté vám topí hodně první radiátory a málo poslední (proč by se voda tlačila dozadu, když může v klidu projít přes první radiátory).
   Protože nemáte zaregulované radiátory, tak musíte mít čerpadlo nastavené na velký tlak, aby topily i poslední radiátory a tím i poté syčely ventily u radiátorů, protože tam byla velká rychlost.
   Postup pro základní nastavení průtoků: Uberte tlak čerpadla o jednu třetinu. Přiškrťte radiátory tak, aby rozdíl mezi topnou a vratnou vodou byl cca 10°C při vychladnutém prostoru. Začněte od kotle a postupujte dále. Pozor při každé změně se změní celý systém. O tomto tématu jsem toho už napsal spoustu (čtěte web nebo moji knihu). Nakonec ubírejte výkon čerpadla, až přestane topit poslední radiátor, potom přidejte na poslední pozici, kdy topil, zkontrolujte teplotní spád (10°C) a je to. Poté by měl kotel jet ekonomicky a topení rovnoměrně.

   Dobrý den. Nevím, jak se dá ubrat tlak čerpadla o jednu třetinu. Jestli myslíte to v kotli, tak tam jsou jen dvě polohy. Mám to na jedničce. Přiznám se, že je to na mě moc složité. Zatím budu pozorovat ten termostat jak na zdi, tak v kotli a uvidím. I tak vám děkuji za ochotu.

   Dobrý večer, jestliže je tam čerpadlo s nastavitelnými dvěma stupni, tak to vypadá na staré čerpadlo s konstantními otáčkami, které nebylo určeno na provoz s termostatickými hlavicemi. Pro dotáhnutí do ideálního stavu bychom se do toho museli více ponořit, zároveň se mi už ty maily nějak motají dohromady a jak jste napsal, tak to není jednoduché. Asi jak jste psal, provozujte to, jak jste zvyknutý, ale myslete na optimalizaci, až budete pořizovat nový kotel.

   Dobrý den. Máte pravdu. Už jsem vám napsal toho moc a nebudu vás dále otravovat. Ale i tak velice děkuji za užitečné informace. Asi to bude znít blbě, ale asi je problém v tom, že se poslední dobou nějak oteplilo a u termostatu je prostě teplo, tak kotel netopí. Včera, když jsem došel odpoledne domů, bylo na něm 21,5 stupňů. Tak jsem na zkoušku vohulil termostat na 29 a šel se podívat, jak bude kotel reagovat. Chvilku hořel jen lehce a po pár vteřinách se rozjel na plný výkon, aby to dohnal. Kotlový termostat je na doraz a po chvilce tam bylo 72 stupňů. Takže funguje, jak má.
   Asi jsem to moc řešil. Zaskočilo mě, že po příchodu domů tam nebylo teplo jako vždy. Uvidím, jak bude topit až se ochladí. Ještě zkusím doladit ty ventily. Jinak kotel mám 20let. Ještě jednou děkuji.

Odesílatel: koul@centrum.cz