TR200 asi nefunguje

   Dobrý den, pátrám po internetových diskuzích, a Vaše stránky se v nich objevují často – zaujal jste mne svojí vstřícností. Možná mi poradíte: kde lze v Praze diagnostikovat, zda je termostat plně funkční nebo zda již "odešel". Jde o TR200 pro Junkers, který po posledním vypnutí a znovuzapnutí přešel sám od sebe od němčiny ke španělštině (to samo o sobě není problém). Současně však přestal s kotlem komunikovat, a kotel běží od té chvíle stále v režimu topení, bez ohledu na to, že je termostat přepnutý na přestávku (navenek se termostat chová standardně). Potřebuji jen zjistit, zda je chyba v termostatu nebo v kotli.

   Dobrý den, testoval bych to jako celek. Ve vaší moci je zkontrolovat, jestli je prostorový přístroj dobře nasazený do základny (spojovací kolíky dobře dosedají do nožů v základně na zdi), jinak bych na to zavolal vašeho servisního technika kotle.
Pro kontrolu funkce by stačil i zručnější elektrikář. Postup:
 1) Prověřit kabel, jestli není přerušený.
 2) Prostorový přístroj je napájen 24V DC (dva dráty) a po třetím jde řídící signál 3 až 21V DC. Změřit v prostorovém přístroji, jestli tam jde napájení 24V.
 3) Zacvaknout prostorový přístroj, nastavit velkou požadovanou teplotu např. 30°C a v kotli po nějakém čase změřit, jestli tam jde řídicí signál cca 20V. Poté prověřit i ubírání, tj. nastavit nízkou žádanou teplotu a naměřit 3V.
 4) Jestliže bude prostorový přístroj posílat řídicí signál, tak je problém kotli. Jestliže ne, tak bude problém v prostorovém přístroji, ale může být problém i v kotli (moc se to nestává).
 5) Prověření kotle, lze udělat jen přivedením řídicího signálu 3-21V. Základní prověření lze udělat i baterií 9V.

Pane Valtr, máte můj obdiv – věnovat tolik volného času starostem jiných, to je vzácné ....
Děkuji za kvalifikovaný názor. Budu to řešit přímo se servisem Junkers.
Ta proměření neumím, ale namontuji (zapojím) zkušebně jiný funkční termostat a tato zkouška ukáže, je-li problém v termostatu nebo v kotli. Podle toho se zařídím dál. Ještě jednou děkuji a přeji klidný víkend.

Odesílatel: marak@upcmail.cz