Viessmann Vitodens 222-W nehřeje TUV

   Dobrý den, od konce roku 2014 mám instalovaný kondenzační kotel Viessmann Vitodens 222 W BZLA-19. Do současné doby nám v rodinném domě fungoval bez problémů byla prováděna pravidelná roční údržba techniky a vždy říkali že kotel je jak nový a byla to dobrá volba. Teď se stalo, že kotel topí do systému, jak má, jen pokud nastavím ohřev TUV na nejnižší stupeň tedy 10 st. V tomto případě kotel ohřívá vodu do topného systému, jak má. Pokud zvýším teplotu TUV kotel se po chvíli vypne hořák a nehřeje ani topnou vodu. I když kotel na displeji ukazuje teplotu kotle třeba 37 st prostě nezapne hořák nehřeje TUV ani topnou vodu (nevím, jestli se hořák nepokouší zapínat hořák, ale prostě nic nehřeje). Pokud přepnu kotel pouze na ohřev TUV a zvýším její hodnotu na max tedy 60 st. kotel chvíli vypadá že vodu nahřívá na displeji je Nabíjení čerp. zás. Zap a Cirkulační čerpadlo Zap i označuje zapnutý hořák, ale ukazatel teplá vody ukazuje třeba 27st. Pokoušel jsem se kotel zapnout na nějakou dobu na max. výkon ve vytápění a pomohlo to i nahřání TUV a voda teče teplá nikoliv horká. Ale jak jsem psal, pokud zvýším požadavek na TUV kotel vypne hořák a prostě nehřeje. Nevím, čím to může být, pokud to bude řídící jednotkou, tak ta prý stojí až 15 tis. Tedy mám i dotaz, zda leze provést diagnostiku jen řídící jednotky a zda nevíte kdo by jí mohl provést. Na závěr jen uvádím, že kotel nehlásí žádnou závadu. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, myslím si, že správné označení kotle je Vitodens 222-W B2LA. Podle popisu si nemyslím, že je problém v řídicí desce nebo elektronice. Osobně bych to viděl na přepínací ventil topná voda/TUV nebo případně zanesený výměník pro ohřev TUV. Evidentně je problém v průtoku v části ohřevu TUV, a protože kotel se řídí teplotou kotlové vody a nedochází k její vychlazování tak hořák nesepne. Protože ohřev TUV má přednost před topením, tak se nezapne topení, a protože je malý průtok v okruh ohřevu TUV, tak se nenahřeje (možná nahřeje, ale za velmi dlouhou dobu, podle závažnosti chyby) tak nedojde ani k ohřátí vody v bojleru.
   Kotel je vybaven pokročilou diagnostikou, ale pro laika je nepoužitelná. Tuto chybu stejně sám neopravíte (bude nejspíše potřeba náhradní díl). Tento popis zašlete svému servisnímu technikovi (jestli věříte že je profesionál), případně si objednejte technika přímo od firmy Viessmann. Jsou sice dražší, ale toto není banální závada a v konečném důsledku to vyjde laciněji, ať nedopadne jako zde https://www.youtube.com/watch?v=lXHoj5gKrAM :-D (nenechte se odradit začátkem, důležitý je konec).

Odesílatel: jarmil@seznam.cz

Komentáře

Viessmann 222

Problém je ve vadném čidlu výtoku TUV z výměníku alfalaval, regulace si myslí že je za výměníkem dostatečná teplota a tak nespouští hořák, čidlo je mosazné a přímo ponořené ve vodě a ta občas mosaz prožere a čidlo sníží odpor z 10K při 20* třeba na 3K.