Vitodens nízká teplota

   Dobrý den, prosím o radu mám kotel Viessmann Vitodens 100 w momentálně topím neohřívám vodu na koupání, mám zapojeny termostat v pokoji ekvivalentní regulace zatím vypla, nastavení kotle je na 8kW topím jen když zapne termostat v pokoji topím zatím jen na 12 c, můj problém i když si nastavím výši teplou kotel pořád topí 40 c do topné soustavy, i když si zvýšit na kotli požadavek na 60 topí 40, pokud by ten kotel měl nějaké předehřáti okruhu myslím že by mělo trvat, cca 10 minut na 30 c pak do plného výkonu nastavené teploty na kotli má 60''" on i při zvýšení pořád topí 40, na snížení teploty reaguje, kde je chyba.. Mám se obrátit na servis technika. Mužů ovlivnit já, když přepnu na servisní mód kotel rozehřeji i vodu na 55 c tak a přepnu do normál režimu tak už to dopřeje na 60 c. Myslím si, že to serviska nastavil něco blbě. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, podle popisu není jasné, jestli je problém v topném systému nebo v nastavení regulace. Nepíšete nic o topném systému, ani základní informaci o tom, jestli jsou použité radiátory nebo podlahové topení. Problém může být ve velkém odebraném výkonu (průtoku), nebo nízkém výkonu kotle a poté může delší dobu trvat natopit topný systém na vyšší teplotu. Žádný režim předehřevu kotel nemá.
   Též si nejsem jistý, jestli s připojeným venkovním snímačem můžete vypnout ekvitermní regulaci. Poté točítkem nenastavujete teplotu topné vody, ale ekvitermní křivku. Zde by mohl být taky zádrhel. Nastudujte si návod k obsluze.
   Též nepíšete, proč chcete nastavit 60°C teplou topnou vodu, když udržujete jen 12°C ve vytápěném prostoru. Čím nižší teplota topné vody, tím efektivnější je provoz kondenzačního kotle.
   Nemyslím si, že servisní technik něco nastavil špatně. U tohoto kotle není skoro co. Případný problém bude jinde.

   Něco o topném systému. 4 radiátory 0,5x1,2 m. Podlahovka 32 metrů čtverečních řízená RTL ventilem. V kotli Viessmann Vitodens nastavený výkon 8 kW.
   Může mít nastavený výkon kotle podle tepelných ztrát domu mít vliv na maximální teplotu v topném systému a to je 40 stupňů. Při požadavku na zvýšení teploty topné vody kotel nereaguje. Topí na 40 stupňů TV i při zadání požadavku v kotli na 55. Je možné, že výkonem kotle je omezená teplota vody 40 stupňů, když zvýším výkon ze 7 na 14 kW, bude kotel dodávat vetší teplotu vody? Teplotu jsem v parametrech kotle zvyšoval abych zjistil, jestli bude větší teplota vody. I při tříhodinovém chodu kotle si udržoval svoji teplotu 42 stupňů, i když můj požadavek byl 55 stupňů. I když jsem natápěl na 20 stupňů v místnostech topí to pořád pouze 38-42 stupňů.
   Regulaci mám zapnutou na prostorový termostat v pokoji. Venkovní čidlo odpojené. Kotel spíná pouze vnitřní čidlo. Kotel Vitodens W 100 toto umožňuje.
Lze v kotli v parametrech nastavit, aby po ukončení topení v daný čas termostatem ještě cca 5 minut čerpadlo dobíhalo a tlačilo vodu. Děkuji za odpověď

   Dobrý den, už pomalu začínám tušit, kde vás tlačí bota. První věc je proč pořád chcete 60°C? Vypadá to, že celý systém je navržen jako nízkoteplotní, a proto byla servisním technikem omezena i teplota výstupní vody, nehledě na to, že toto je nejlepší režim pro kondenzační kotel, nebo není vhodně ošetřena max. teplota topné vody do podlahového topení. Potřebujete opravdu teplejší vodu než 42°C?
   Abychom vyloučili, že výkon kotle je nedostatečný a teplota topné vody nestoupá z tohoto důvodu, zavřete všechny okruhy až na jeden radiátor a sledujte, jestli teplota kotle vystoupá na požadovanou teplotu. Jestliže dosáhnete požadované teploty např. 60°C, tak je odebraný výkon větší než vyrobený a musíte zvýšit maximální výkon hořáku. Jestliže ne, je teplota omezena.
   Omezení teploty topné vody je možné provést též přes prostorový regulátor (ne termostat), což bude nejspíše váš případ. Pro další komunikaci prosím o typ kotle. Někde na kotli bude štítek, kde bude též nějaká kombinace čtyř znaků například WB1C, která je potřebná k jednoznačnému určení výrobku. Též potřebuji znát přesné označení prostorového „termostatu“, který termostat nejspíše nebude.
   Jestli bude omezení v prostorovém regulátoru, jak si myslím, tak by chtělo zjistit proč tam je! Servisní technik se mohl přehlédnout, nastavit to pro efektivní provoz kotle, ale mohl mít k tomu závažnější důvod. Pokud se do podlahového topení dostane větší než maximální teplota, tak se v lepším případě topný had odlepí od betonu, vytvoří se miniaturní vzduchová mezera, přestup tepla bude minimální a topení bude v podstatě nefunkční. Horší případy raději neuvádím, ale vznikají právě v těchto situacích. Rozkopávat podlahu a dělat podlahové topení znovu byste určitě nechtěl, takže opatrně!

   Dobrý den, provedl jsem test, topil jsem najeden radiátor teplota 55°C dosazena rychle. Když sem měl otevřený všechny radiátory, teplotu 55°C to dosáhne, ale jede 2 stupně nad. Když sem dal pro kontrolu 45°C, tak kotel topil na 50°C. Mám dotykový displej, vše sem správně doklikal.
   Má myšlenka je, když mám ten RTL ventil, který je napojeny na vratnou vodu, která má nižší teplotu, tak by mela jít do podlahy cca 25°C a do radiátorů by měla jít 55°C přímo z kotle. Asi to bude chtít navýšit kW na kotli. Mají kW na kotli vliv na hodnotu teple vody. Kotel mám Vitodens 100; Prostorový termostat Auraton 2025.

   Dobrý den, jestliže dosáhnete teploty při nízkém odběru (jeden radiátor), tak je nedostatečný výkon kotle nebo velký odběr tepla. Když bych to měl hodně zjednodušit, tak výstupní teplotu berte jako rychlost. Pokud budete mít kolo (malý výkon), tak rychlosti 90 km/h nedosáhnete. Pokud budete mít auto (větší výkon), tak ano. Podle předchozí korespondence usuzuji, že navýšením výkonu kotle by měl být problém vyřešen.

Odesílatel: w1@seznam.cz