Vitodens a on-off termostat

   Dobrý deň, najskôr Vás chcem srdečne pozdraviť. Chcem sa Vás spýtať či je lepšie ovládať Vitodens 100, 111 ekvitermikou Vitotrol 100 OT, alebo dať on-off termostat a na kotly nadstaviť teplotu vykurovacej vody na 55-60 st, aby šiel kotol v kondenzačnom režime. Jednalo by sa o radiátorové kúrenie. Myslím že teplota vykurovacej vody by mohla stačiť. Pýtam sa preto, lebo servisní technici nadávajú na Vitotrol 100 a chcel by som vedieť či sa dá ušetriť aj tým spôsobom ako som písal. Viem že Vitotrol pre Viessman vyrába Honeywell. Oplatí sa kondenzačný kotol s on-off termostatom? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

   Dobrý den, jako první bych chtěl zdůraznit, že automatický zásah při správně nastavené regulaci je vždy lepší a ekonomičtější než ruční zásah obsluhy. Z toho vychází i idea regulace, kdy se snažíme (technici MaR) omezit zásah obsluhy na minimum. Vámi popsané řešení má dva nedostatky. Z prvé bude docházet k cyklování v přechodných obdobích (zbytečně vysoká teplota topné vody a tím nadbytečný výkon) a v zimním období může docházet k nedotopení místností. Rozdělil bych řízení kotle do tří skupin od nejlepšího po ne příliš vhodný:
   1) Řízení teploty topné vody podle venkovní s vlivem prostorové teploty. Ekvitermní regulace řekne kotli, jakou bude asi potřebovat teplotu topné vody, aby výkon byl dostatečný a zároveň nebyl nadbytečný a nedocházelo k cyklování kotle. Prostorový přístroj tuto teplotu upravuje na základě podmínek v prostoru. Zde potřebujete venkovní snímač a prostorový ovladač s komunikací.
   2) Méně ekonomická varianta (cca +5%) je řízení teploty kotle podle venkovní teploty s povelem on/off od prostorového termostatu. Teplota topné vody se řídí podle venkovní teploty a prostorový termostat říká kotli jen CHCI/NECHCI topit. Tento princip je náročnější na správné nastavení (správně zvolená ekvitermní křivka a pomocné parametry), protože nedochází ke korekci špatného nastavení prostorovým přístrojem.
   3)Ruční řízení teploty topné vody s termostatem on/off. Podle mého nedocenění možností kotle a neefektivní řízení a provoz kotle (cca + 10-20% podle preciznosti obsluhy).
   Musíte se sám rozhodnout, která varianta je pro vás nejvhodnější. Též by měl jít použít i jiný prostorový přístroj s OpenTherm komunikací (OT), ale náhradu chce případně konzultovat s výrobcem kotle.
   Kondenzační kotel se vyplatí všude, kde poběží v kondenzačním režimu a nezáleží na způsobu řízení teploty topné vody. Též, protože se dělají ve velkých sériích, tak dochází k situaci, že jsou někdy lacinější nežli standardní plynové kotle.

   Ďakujem za odpoveď, len potom neviem prečo Viessmann doporučuje Vitotrol 100 UTD a nie OT? Aký význam ma potom kondenzačný kotol, keď použijem termostat 100UTD? Písali, že OT doporučuju pri podlahovke čo je iste lepšie, ale podľa mňa by mal fungovať aj pri radiátoroch. Ďakujem za Váš čas.

   Dobrý den, verze UTD je obyčejný termostat (mnou popsaná varianta 2.). Můžete použít jakýkoli jiný termostat se spínacím kontaktem.
Verze OT je mnou popsaná varianta 1. Bude fungovat samozřejmě i pro radiátory.

Odesílatel: rob@gmail.com