Vitodens + prostorový termostat

   Dobrý deň, potreboval by som radu od odborníka a preto vám píšem :) Zakúpil som si kotol Viessmann Vitodens 111-w. Teraz by som dodatočne chcel kúpiť nejaký vhodný izbový termostat (najlepšie bezdrôtový). Na internete som sa dočítal že by bolo asi najvhodnejšie dokúpiť originál termostat od Viessmannu. Našiel som alternatívu Vitotrol 100, UTDB RF2. Je možné k danému kotlu zapojiť aj termostat od iného výrobcu (napr. Honeywell). Ak áno aký typ by ste mi doporučil? Keďže som laik, neviem presne po čom konkrétne sa mam pozerať a aké kritéria sú dôležité. Vonkajšie čidlo nemám a ani ho neplánujem. Ide o bytový priestor a moje kritérium je, aby som si vedel izbovú teplotu regulovať pomocou termostatu. Teraz si viem max manuálne nastaviť teplotu kotlovej vody. Vopred ďakujem za radu.

   Dobrý den, velmi podobný problém jsem řešil zde: viessmann-rodinny-dum. Chce to číst, abych to nepsal pořád dokola, ale přesto. Je správná a horší varianta.
  a) Správná varianta je použití regulátoru, který předává informaci o prostorové teplotě a kotel uzpůsobuje výkon podle aktuální potřeby. Pro obsluhu je ovládání stejné, ale na pozadí kotel funguje optimálně, což znamená o dost menší spotřebu plynu. Návratnost je i při větší ceně velmi rychlá. Regulátor musí být s komunikací Opentherm (svorkovnice X21). Pozor na vhodné umístění! Doporučoval bych Honeywell CM 737 (http://www.certima.sk/...../8_2013.pdf). Je to v podstatě Vitotroll 100 OT přímo od výrobce (Viessmann to kupuje od Honeywellu a nechává si tam dát svoje logo). Pokud nebude cena hodně rozdílná tak bych ale raději koupil Vitotroll 100 OT, protože tam je možná i nějaká vychytávka, která není na první pohled patrná. Cena je kolem 100€. Má přívětivé ovládání a podle mého budete spokojen. Kdyby se vám nelíbil, tak bych zkusil najít jiný nebo si nechte poradit od zástupce firmy Viessmann.
  b) Pokud se rozhodnete pro horší variantu, klasický termostat ZAP/VYP, která říká jen kotli CHCI/NECHCI TOPIT, tak nezáleží, jaký termostat použijete (svorkovnice X1). Mám velmi dobré zkušenosti s CM707 nebo CM907, kde je ovládání jednoduché bez zbytečných parametrů, zároveň jasný přepínač AUTOMAT/VYP (protimrazová ochrana)/RUČNĚ (celý den na nastavenou teplotu) a pochopí ho i starší lidé a ženy. Zároveň má dostatek parametrů pro odborníka, který dokáže termostat optimálně vyladit na daný objekt. Tato varianta umožňuje i bezdrátovou variantu což je plus, ale nikdy nedosáhnete optimálního chodu jako s variantou (a). Zde opravdu nezáleží na typu, vyberte si, jaký se vám líbí, jediná podmínka je aby měl spínací bezpotenciálový kontakt (klasický spínač).

   Ďakujem za odpoveď.
   Ešte jedna otázka. Pri zakúpení Vitotrolu 100 OT, je potrebné namontovať vonkajší snímač teploty, ale stačí samotný Vitotrol 100 OT? Je tento regulátor bezdrôtový?
   Zástupca firmy Viessmann mi v emailovej komunikácii odporučil Vitotrol 100, typ UTDB-RF2. V čom sa líši od Vitotrolu 100 OT ?

   Dobrý den, venkovní snímač není nikdy podmínkou, je to spíše doplněk, který snižuje provozní náklady (ubírá teplotu topné vody, podle venkovní teploty, aby se dosáhlo maximálních úspor a zároveň kotel necykloval při vysoké žádané teplotě a tím se dosáhlo úspor a zároveň se prodloužila životnost kotle). Tento typ regulátoru bohužel není bezdrátový. Je potřeba k němu „dva dráty“ tj. kabel s dvěma vodiči. Toto je mnou popisovaná varianta „a“.
  Doporučený Vitotrol 100 UTDB-RF2 je klasický termostat (varianta „b“), jen je bezdrátový. Zde můžete použít jakýkoli bezdrátový termostat. Zástupce firmy Viessmann vám ho doporučil podle mého, protože jste chtěl bezdrátový termostat (regulátor s komunikací OpenTherm – to je to OT, není v bezdrátovém provedení) a v zásadě mu nejde o to, aby prodlužoval životnost kotle na maximum.

Odesílatel: ar@gmail.com