Vitodens + Vitotrol

   Dobrý deň. Ospravedlňujem sa, že vás "otravujem", ale obraciam sa na Vás s prosbou ako na odborníka o radu a vyriešenie môjho problému.
   Pred cca 1 týždňom som prostredníctvom kúrenárskej firmy zakúpil z dôvodu rekonštrukcie kúrenia v rodinnom dome nový kotol. Bola mi doporučená značka VIESSMAN, ako „ Mercedes medzi kotlami“. Dodali mi kondenzačný kotol VITODENS 200 s riadiacou elektronikou VITOTRONIC 100. Keď som začal ako laik zisťovať informácie prostredníctvom internetu, zistil som, že v tejto kombinácii nie je možná ekvitermická regulácia kotla. Odôvodnili to tým, že môj dom je starší nezateplený a že v prechodových obdobiach na jar a v jeseni by boli problémy s nastavením regulácie kúrenia, že by mi to proste nekúrilo. Ďalší problém nastal, keď sa servisný technik pokúšal spojazdniť kotol s mojím pôvodným cca 2 ročným izbovým termostatom HONEYWELL CM 707. Aj napriek tomu že tvrdili, že to pôjde, tak to spolu proste nekomunikovalo. Tak mi teraz prosím Vás poraďte, stojím pred problémom:
• nechať pôvodnú elektroniku VITOTRONIC 100 a zakúpiť izbový termostat VITOTROL 100, typ UTDB / uvažujem v prevedení RF bezdátovom aj keď nie som si istý, či dosah postačí z prízemia na 1. podlažie/
• alebo nejakým spôsobom sa prostredníctvom predajcu kotla pokúsiť zameniť elektroniku VITOTRONIC 100 za elektroniku VITOTRONIC 200, /pokúsiť sa aj o ekvitermickú reguláciu kotla, myslím si že tým spôsobom by sa dalo ušetriť väčšie množstvo plynu a teda bola by aj lepšia návratnosť vložených prostriedkov / a zakúpiť izbový regulátor VITOTROL 200 RF.
   Nakoľko sa mi nezdá prístup predajcu dostatočne kompetentný a ja ako laik sa môžem orientovať len prostredníctvom informácií na internete a nie vždy ich môžem pochopiť správne. Investoval som do kúpy kotla nemalé finančné prostriedky a samozrejme chcem aby tieto boli aj patrične zhodnotené, preto Vás prosím o radu ako ďalej postupovať a ak je to možné o urýchlenú odpoveď.

   Dobrý den, Vitotrol 100 pracuje na stejném principu jako váš starý HONEYWELL CM 707, proto není potřeba ho kupovat. Tím i odpovídám na otázku, jestli jde připojit váš starý prostorový termostat.
   a) Varianta Vitotronic 100. Kotel běží na stálou teplotu. Pokud chcete kotel provozovat v ideálních podmínkách, tj. co nejnižší teplota topné vody, tak ji musíte upravovat ručně. Zároveň při nevhodném nastavení budete přetápět místnosti.
   b) Varianta Vitotronic 100 + Vitotrol 100 (CM 707). Je možná, ale prostorový termostat říká jen CHCI/NECHCI TOPIT, ale neřídí výkon kotle, proto nešetříte. Teplotu z kotle byste měl též upravovat. Toto je nejlacinější, ale ne úplně vhodná varianta.
   c) Výměnou za Vitotronic 200 a osazením venkovního snímače odpadá štelování výstupní teploty z kotle (nejideálnější teplota topné vody), protože se přizpůsobí podle venkovní teploty (pokud je dobře nastavená ekvitermní křivka).
   d) Varianta Vitotronic 200 + Vitotrol 100 (CM 707). Je možná, ale prostorový termostat říká jen CHCI/NECHCI TOPIT, ale neřídí výkon kotle, proto šetříte jen ekvitermní regulací. Tato varianta je též možná, ale pokud investujete už do koupi Vitotronic 200, chcete efektivní chod a laciný provoz, tak už bych investoval do následující varianty.
   e) Varianta Vitotronic 200 + Vitotrol 200. Ideální konfigurace. Teplota topné vody se upravuje podle venkovní teploty a zároveň prostorový ovladač je komunikačně spojen s kotlem a reguluje výkon hořáku.
   Bezdrátové věci obecně nedoporučuji, ale pokud není zbytí, tak proč ne. U dosahu termostatu hraje roli hodně faktorů, a proto nelze říci, že bude funkční. Zde bych to viděl na 80%, že ano.
   Ideální by bylo toto konzultovat přímo se zastoupením firmy Viessmann a nespoléhat se na montážní firmy. Nejsem jejich zástupce, proto vycházím jen ze zkušeností, ale můžu skoro tvrdit, že vám řeknou obdobné informace, ale bylo by dobré se zeptat na podrobnosti, až si vyberete variantu.

   Dobrý deň pán Valter. Pozorne som si prečítal Vašu odpoveď a som veľmi rád, že som Vás požiadal o radu. Ozrejmili ste mi problematiku a uchránili ma chybných krokov. Písal som aj zástupcom firmy VIESSMAN na Slovensku ale ich odpoveď bola dosť "zahmlená". Preto Vám chcem srdečne poďakovať. Teraz stojím pred krokom vymeniť u predajcu dodaný VITOTRONIC 100 za VITOTRONIC 200, ale dúfam, že sa mi to podarí. Želám Vám všetko dobré a ešte raz srdečná vďaka.

Odesílatel: kmet@gmail.com

Komentáře

Viessmann 222-W a regulace

Dobrý den, velice mě zaujal Váš web a ochota poradit nám méně zběhlým v otázkách regulace kotlů.
Já mám následující případ:
RD nezateplený, cca 15 let starý probíhá rekonstrukcí interiéru a v rámci toho bude měněn kotel, protože starý už dosluhuje. Topení je samozřejmě projektováno na vyšší teplotu a prostor je ohříván radiátory. V současnosti je tu Junkers s prostorovým termostatem o výkonu 11-27 kW, který vytápí a připravuje TUV v zásobníku vedle.
Já bych chtěl nahradit tento kotel novým od Viessmannem 222-W 8-35 kW s Vitotronicem 200 (ekviterm. reg.) a na místo původního termostatu dám dálkové ovládání Vitotrol 200. Pochopil jsem, že v takové konfiguraci kotel poběží v závislosti na vnější teplotě ale s přesnou informací o vnitřní teplotě z jednotky Vitotrol. Předpokládám, že kotel s takovou regulací, bude v období neextrémních teplot běžet na nižší teplotě, tedy v kondenzačním režimu.
Prosím o Váš komentář k mému záměru.
Velice děkuji a s pozdravem

Viessmann, regulace - odpověď

   Dobrý den, nemůžu vám odsouhlasit sestavu, i když podle mého je navržena správně, protože může být pro váš případ lepší řešení, ale vaše úvahy se ubírají správným směrem. Odpovím spíše všeobecně.
 1) Základem je dobrý kotel, což splňujete.
 2) Teplota topné vody by měla být co nejnižší z důvodu snížení tepelných ztrát a u kondenzačních kotlů k zajištění nejlepší kondenzace (zde hraje i roli teplota vratné vody). Toho lze nejúčinněji docílit použitím ekvitermní regulace tj. závislosti teploty topné vody na venkovní teplotě, což též splňujete. Pozor na správně umístěný venkovní snímač, aby plnil svoji funkci a nebyl spíše k neprospěchu regulace.
 3) Ubírat výkon kotle podle potřeb v závislosti na nastavené a aktuální prostorové teplotě tj. podle tepelných ztrát budovy. Též splňujete.
 4) Správné nastavení podle skutečné charakteristiky budovy a provozu. Nejdůležitější a stále podceňovaný bod.
   Zpátky k vašemu dotazu. Pokud bude montáž i nastavení provedeno profesionálně a topný systém to dovolí, tak ano kotel pojede na nízkou teplotu výstupní vody a bude zajištěn kondenzační režim kotle. Jste jeden z mála, co myslí dopředu a snaží se pro optimální poměr cena/výkon. Nezapomeňte, že topný systém se skládá jak ze zdroje (kotel), tak spotřebičů (radiátory) a můžete mít sebelepší kotel, když odběr tepla bude neefektivní (špatně navržený rozvod, špatně navržené radiátory, nezaregulovaný průtok radiátory atd.), tak výsledek může být nejistý. Přeji vám, ať narazíte na topenáře profesionála, který to dotáhne do úspěšného konce.

Špatně nastavená regulace???

Zdravím Vás, před půl rokem nám instalovali v rodinném domě(podl. plocha cca 150m2) výše popsanou ideální sestavu - varianta Vitotronic 200 + Vitotrol 200. Máme problém, že regulace vůbec nereaguje na pokyny z ovladače Vitotrol 200, ale řídí se jen nastavenou ekvitermní křivkou - to způsobuje, že pokud je křivka nad 0,7, tak je v místnostech neustále přetopeno. Pokud je nastaven níž, tak skoro netopí. Ovladač Vitotrol 200 na vnitřní teplotu nemá žádný vliv.
Může to být nastavením? V nastavení modulu vitotrol 100 ani 200 žádné rozšířené nastavení není.
Zkoušel jsem kotel přepnout jen na ohřev teplé vody, ale stále přitápí(asi ochrana proti vymrznutí)

Špatně nastavená regulace - odpověď

Dobrý den, předpokládám, že máte na mysli Vitotrol 200A s displejem. Tam rozšířené nastavení je, ale tam bych chybu nehledal. Problém může být v propojení s regulací kotle, ale pokud se přenášejí alespoň nějaká data, tak komunikační linka bude v pořádku. Chybu bych viděl v 90% procent v nastavení regulace kotle Vitotronic 200. Tam se totiž nastavují parametry, které říkají, jak se prostorový ovladač má chovat. Protože je to v servisních úrovních, které by měl měnit jen člověk, co ví, co dělá, tak doporučuji kontaktovat servisního technika a popsat mu váš problém.

Vitotronic 200

Dobrý den, řeším stejnou věc jako pan Kmet.. Doposud mám na kotli Vitodent 222W regulaci Vitotronic 100. Rozhodil jsem se zainvestovat do varianty Vitotronic 200 + případně dálkové ovládání Vitotrol 200. Ovšem ztrácím se v informacích ohledně této varianty. Za prvé existuje nějaký klíč, jak poznat typ Vitotronicu , který potřebuji? HK1B, H01B atd?  momentální označení mám HC1B.. Teplotní čidlo  k ekvitermní regulaci musím zakoupit zvlášť? Asi nebudu  mít problém s natažení kabelů, takže na RF variantě netrvám.  Pro můj kotel by měla být regulace s dotykovým 5" displejem a odnímatelná. Znamená to tedy, že bych mohl dokoupit rámeček a regulaci natáhnout do obývacího pokoje nebo musím dokoupit dálkové ovládání Vitotrol?  Byl bych rád za vyjasnění, než se pustím do něčeho "většího". Děkuji moc za trpělivost při osvětě..      

Vitotronic 200 - odpověď

   Dobrý den, ve vašem případě bude nejlepší opsat výrobní číslo kotle a s vaším dotazem (zde zveřejněným) se obrátit na zastoupení firmy Viessmann https://www.viessmann.cz/cs/obytne-budovy/obytne-budovy--vyzadani-odborneho-poradenstvi.html. Já nejsem schopný dát dostatečnou odpověď. Protože víte co chcete, dotaz je jasný a srozumitelný, tak obchodní zástupci by neměli mít s jeho zodpovězením žádné problémy.