Vitotronic 200 a termostat on/off

   Dobrý den, mám kotel Viessmann 200-W s elektronikou Vitotronic 200 (plus jsem k tomu dostal Vitotrol 200A, který ale nemám zapojený). Kotel má drátové čidlo venkovní teploty pro ekvitermní regulaci. Asi 4 roky jede kotel jenom na ekvitermní regulaci. Nyní jsem do bytu pořídil termostatické hlavice a meteostanici Netatmo. Takže jsem schopen řídit jednotlivé radiátory (respektive otevírat/zavírat hlavice). Chtěl bych k tomu pořídit i termostat Netatmo, který komunikuje s hlavicemi i meteostanicí. Jedná se o termostat, jehož výstup je jenom ON/OFF. Hlavice umí říct termostatu, aby kotel topil, i když termostat nepotřebuje (tzn., chci si přitopit jenom v jedné místnosti a neovlivňovat nastavení termostatu) Měl by se připojit na konektor 96 na kontakt 1 a L.
   A teď k tomu mému dotazu. Jde na tento kotel a elektroniku připojit termostat ON/OFF tak aby teplotu vody řídila ekvitermní regulace a termostat jenom říkal top/netop? Pokud ano tak kam takový termostat připojit? Nebo je potřeba ještě nějaká rozšiřující deska? Předem děkuji za vstřícnost a přeji pěkný den.

   Dobrý den, připojit termostat pro blokování kotle by mělo jít, ale pro určení svorek a nastavení potřebuji čtyřmístný kód verze, jak elektroniky, tak kotle (nejlépe vyfotit výrobní štítek kotle a elektroniky). Kam termostat připojit a jak se má kotel chovat, se musí nastavit v servisní úrovni (parametr externí blokování).
   Jen upozorním, že je jiná situace než před dvaceti lety. Vytápěné objekty spotřebovávají méně energie a technologie kotlů se tomu přizpůsobila a technicky dospěla. Pokud chcete provozovat kotel efektivně, tak potřebujete co nejnižší teplotu topné/vratné vody a aby kotel byl provozován na co nejnižší výkon. Jestliže osadíte termostatické hlavice, tak při jejich otevření je zvýšená poptávka po teple a kotel vyjede na vyšší výkon, což je neefektivní (zvýšená spotřeba plynu a zároveň menší účinnost kotle). Je důležité si uvědomit, že kotel je ten přístroj, který spotřebovává palivo, které platíte. V konečném důsledku se můžete dostat do situace, kdy osazením termostatických hlavic a šetřením tepla v jednotlivých místnostech se zvedne spotřeba plynu neefektivním provozem kotle, což je přesný opak toho co chcete. Je to trochu proti selskému rozumu, ale pokud se nad tím více zamyslíte, tak to začne dávat smysl. Při efektivním provozu kotle získáte z plynu více energie (neuteče komínem) a tu dáte do místnosti, kterou ani třeba nepotřebujete vytápět. Neznám typ, ani provoz vašeho domu, můžete individuální regulací místností ušetřit, i když návratnost asi nebude závratná, ale minimálně byste měl zvážit, co jsem vám napsal.

Odesílatel: petr@me.com

Komentáře

Pokračování dotazu po izolaci domu

Dobrý večer,  po delší době se vracím k nastavování topení pro další úsporu. Zatím jsem vše nechal na ekvitermním řízení. Letos jsem provedl izolaci stropů o dalších 30 cm vaty. Takže se mi výrazně změnily rozdíly v teplotách v místnostech během dne. Chtěl bych dále pokračovat v možné úspoře spotřeby plynu. Hlavně mi elektronicky řízené hlavice nespouští kotel tak jak bych chtěl a dodělání ekosystému na komplet Netatmo myslím, že by mohl být dobrý nápad. Proto zase zvažuji nasazení on/off termostatu Netatmo. Teď bez toho termostatu se hlavice otevře ale kotel neví, že má poslat teplou vodu. Ekvitermní regulaci teploty topné vody přes Vitotronic 200 bych chtěl zachovat.  Kotel je Vitodens 200-W typ B2HA Elektronika Vitotronic 200 typ HO1B Můžete mi prosím poradit zda jde externí blokování nasadit na tuto elektroniku nebo je potřeba dokoupit doplňkovou desku a případně jakou? Přeji pěkný den.   S pozdravem   Petr Ludvík  

Pokračování dotazu po izolaci domu - odpověď

   Dobrý den, kotel ví, že má poslat vodu. Ekvitermní regulace má připravovat topnou vodu o takové teplotě, jako by byla hlavice otevřena. Jakmile klesne odběr tepla, stoupne teplota topné vody a kotel se odstaví. Při otevření radiátoru stoupne odběr tepla, klesne teplota topné vody pod požadovanou a kotel zapíná.
Jestliže by docházelo k přetápění neregulovaných místností, tak se bude kotel vypínat, ale to to budu muset nastudovat, protože bude potřeba nastavit i parametry regulace kotle.
Pro kvalitní radu potřebuji i přesný typ termostatu Netatmo, abych se ujistil, jaký má výstup (230V, beznapěťový atd.)

Zapojení Netatmo

Dobrý večer  Typ termostatu je Netatmo NTH01-EN-EU V příloze posílám popis připojení od výrobce . Chci to připojit přes rozšíření Viessmann EA1. S pozdravem Petr Ludvík 

Obrázek: 

Shrnutí

Dobrý večer. Ještě abych vše uvedl úplně detailně. Kotel je Viessmann Vitodens 200-W (B2HA) s elektronikou Vitotronic 200 HO1B (plus jsem k tomu dostal Vitotrol 200A, který ale nemám zapojený), dále připojený bivalentní ohřívač pitné vody Vitocell v kombinaci se solárními panely. Kotel má drátové čidlo venkovní teploty pro ekvitermní regulaci. Rodinný dům je dvoupodlažní (cca 280m podlahové plochy) relativně dobře zaizolovaný (30-50 cm vaty nad stropy, 50 cm stěny, trojskla). Využívám pouze 1 topný okruh na kotli. V přízemí je kombinace radiátorů s manuálními termostatickými hlavicemi a podlahového topení. Podlahové topení obhospodařuje rozdělovač Giacomini s termostatickým elektroventilem a oběhovým čerpadlem a příložným termostatem pro čerpadlo (viz příloha). V patře jsou radiátory s termohlavicemi Netatmo napojenými na termostat Netatmo NTH01-EN-EU. Termostat zatím není připojený do kotle. Ke kotli mám připraveno rozšíření Viessmann EA1. Termostat chci připojit do EA1 a to tak, že nebudu používat externí blokování ani externí nárokování ale funkci přepínání provozních režimů - požadovaná standardní teplota nebo požadovaná redukovaná teplota. Funkci blokování nechci používat z důvodu odstavení současného ohřevu pitné vody. Takže vypnutý termostat bude na kotli znamenat redukovanou požadovanou teplotu v místnostech (např. 20 °C) a při zapnutém termostatu např. 22 °C. Vše při zachování ekvitermní regulace a využití topných křivek. Cílem je stáhnout teplotu topné vody a zploštění topné křivky za účelem co nejnižší spotřeby plynu. Chtěl bych se zeptat co si tomto plánu myslíte? Zda jdu správným směrem. A ještě jeden dotaz. Mám zapojit navíc i ten Vitotrol 200A abych do kotle dostal referenční teplotu z místnosti, kvůli upravování topných křivek?  Děkuji a přeji pěkný večer.   S pozdravem Petr Ludvík

Obrázek: 

Zapojení Netatmo - odpověď

Dobrý den, vašemu plánu nemám co vytknout. Jestliže máte dobře nastavené křivky a podle popisu víte, co děláte, tak bych Vitotrol 200A nepřipojoval. Přeji hodně zdaru.