Vliv osob na regulaci

   Dobrý den. Dá se nějak eliminovat vliv osob na pokojový regulátor (návštěva apod.). V mém případě se jedná o regulátor siemens QAA73.210. Regulátor umístěn v obývacím pokoji. Ekviterm s vlivem prostoru, koor-3, sdr-0.5, build-3, ambon-1, kondenzační kotel Thermona. Obývací pokoj je spíš menší asi 4/4. Při větším množství osob teplota vyjede na 23 a kotel samozřejmě vypne, komfort nastaven 22.5. Děkuji.

   Dobrý den, úplně nevím, na co se mě ptáte, protože pokud máte nastavenou ekvitermní regulaci s vlivem prostoru, tak dělá regulátor přesně to, co má, tj. vypíná kotel vlivem teplotních zisků ve vytápěném prostoru. Ano má ještě funkci, že koriguje špatně nastavenou topnou (ekvitermní) křivku (tato funkce je hojně využívaná), ale to není jeho hlavní funkce.
   Jestliže se mě ptáte na tento případ, tak máte nejspíše podlahové topení a chcete, aby podlaha byla teplá, i když je prostor přetopen. Osobně si myslím, že používat prostorovou regulaci u podlahového topení s moderními zdroji tepla není vhodné. Jak z důvodu velké tepelné setrvačnosti podlahy, tak s ohledem na efektivní provoz zdroje tepla.
Závěr: Nastavte čisté ekvitermní řízení (bez vlivu prostoru). Nastavte správnou ekvitermní křivku (její správné naladění není na chvíli). Snažte se o dlouhé teplotní cykly s co nejnižší teplotou topné vody. Poté kotel pojede dlouho na minimální výkon a účinnost a tím i spotřeba se zlepší. Maximálně jeden malý útlum v noci.

Dobrý den. Omlouvám se za poněkud špatně podaný dotaz. Systém je klasický radiátorový.
Dotaz: Pokud se nachází v místnosti, kde je regulátor (obývací pokoj), víc lidí po delší dobu, místnost se nahřeje a regulátor vypne kotel. V dalších místnostech je pak pocit chladu. Ptám se, zda lze parametry reg. nastavit tak, aby alespoň částečně eliminovaly tento stav. Děkuji.

   Dobrý den, regulátor nepozná, že v místnosti je více lidí, takže máte jen dvě možnosti.
Pokud chcete tuto věc řešit nárazově, tak jedině zvýšením požadované teploty v prostoru, při této akci.
Pokud chcete řešit tento problém dlouhodobě (častější opakování), tak jedině zrušení vypnutí od teploty prostoru (parametr SDR nastavit na „--.-“ nebo na vysokou hodnotu např 4°C, poté bude regulátor jen ubírat teplotu topné vody, případně vypne až pokud teplota přeleze požadovanou teplotu o 4°C a zapne při poklesu na požadovanou), ale to bude platné vždy i v normálním provozu, protože regulátor nemá možnost zjistit kdy to chcete a kdy ne. Nebo můžete vliv prostoru úplně vyřadit a nastavit čisté ekvitermní řízení.

Odesílatel: petr.@seznam.cz