Výměna deskových radiátorů za fan coil

   Dobrý den, mám nainstalované TČ vzduch/voda s kombinací dvou okruhů – přízemí podlahové vytápění a podkroví deskové radiátory. Abych mohl topit na nižší teplotu vody do radiátorů, chtěl bych je vyměnit za nízkoteplotní, při hledání jsem narazil na parapetní fan coily, které mají požadované teplotní výkony při menších rozměrech. Můj dotaz zní: lze zaměnit fancoil za deskový radiátor s ohledem na oběhové čerpadlo. Každý okruh vytápění má své oběhové čerpadlo. Trochu mě zaráží tlaková ztráta u fan-coilu, která je 35 kPa při max výkonu.

   Dobrý den, obecně lze radiátor vyměnit za fancoil a naopak. Nepíšete podrobnosti o topném okruhu a čerpadle, ale případně by neměl být problém vyměnit čerpadlo za silnější.
Tlaková ztráta je velká, protože se jedná o malý a výkonný výměník tepla. Pozor na to, při jaké teplotě topné vody je výkon udán.
Je důležité počítat s tím, že teplo „vyhání“ z výměníku ventilátor(y). Jako nové jsou velmi tiché, ale s přibývajícími léty, bez údržby, mohou začít být hlučné.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. V současné době jsou v podkroví 3 deskové radiátory VK 22 600 x 1000 a 3 VK22 600 x 800. Oběhové čerpadlo je DAB EVOSTA 2 40-70/130. Chtěl by uvedené radiátory zaměnit za 5 ks fancoilu Vaillant aroVAIR VA 2-035 CN. Hezký den

   Dobrý den, začneme čerpadlem. To nám dává 70 kPa dynamického tlaku, ale průtok už je minimální. Chceme-li dosáhnout potřebného výkonu fancoilu, potřebujeme dostatečný průtok a tím se nám zvyšuje tlaková ztráta až na psaných 35 kPa. Když započteme všechny tlakové ztráty (odhad -> potrubí, filtr, ventil atd.) tak mi stávající čerpadlo vychází na jeden maximálně dva fancoily.
   Nejsem projektant topení, řeším až následnou regulaci, proto doporučuji se obrátit na skutečného projektanta topení. Když máte takovouto jasnou představu, tak by to nemělo být až tak drahé. Je důležité přepočítat velikost fancoilů, typ čerpadla a jestli je vůbec možné použít stávající potrubí (velká rychlost v malém potrubí je hrozný hluk) atd.

   Dobrý den, děkuji za radu, obrátím se tedy pro jistotu na projektanta.

Odesílatel: jupi@seznam.cz