Vytápění plyn + krbová kamna

   Dobrý den, mohl bych poprosit o radu ohledně vytápění. Rekonstruuji chalupu, vytápění plánuji plyn a krbová kamna s výměníkem, rád bych i akumulační nádrž (500l) a samostatný bojler s možností připojení solárních panelů pouze pro ohřev vody a případně termiky. Je tato kombinace vůbec možná, případně co byste doporučoval? Je možné v budoucnu nahradit plynový kotel (cena plynu) za tepelné čerpadlo bez výrazných zásahů do propojení? Děkuji.

   Dobrý den, ano tato kombinace je možná. Sice mícháte vysokoteplotní a nízkoteplotní zdroje tepla, ale předpokládám, že plynový kotel bude jen pro temperaci, když tam nebudete. Při záměně kondenzačního plynového kotle (pro temperaci, tj. nízké teploty topné vody je ideální) za tepelné čerpadlo by se mělo do topného systému šahat minimálně (nic jste nenapsal k spotřebičům tepla, takže předpokládám radiátory), ale to neznamená, že nebudete mít starosti s elektrickým napojením a napojením venkovní jednotky.
   A tady se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Nechte si zpracovat minimálně projekt topení. Z laického hlediska se to nezdá složité, ale opak je pravdou. Pokud to má fungovat dobře, efektivně a bezpečně, tak to nemůžete nechat na řemeslníkovi. Jako bonus budete přes vědět co vás to bude stát. Tato investice se vám bezesporu vrátí. Bez projektu máte jen 50% šanci že to bude fungovat dobře a skoro mizivou, že to bude pracovat efektivně. Některé věci prostě řemeslníci neřeší, ne že by to někteří neuměli, ale přesně to odpovídá jejich rčení, že řemeslník není na myšlení, ale na práci.

Odesílatel: pepe@seznam.cz