Základní řízení kotle a AN

   Dobrý den, předem bych vám chtěl poděkovat za stránky, které vedete a za knihu Regulace v praxi, kterou jsem si z nakladatelství BEN zakoupil. Strávil jsem nad obojím dost času, a rád bych s vámi zkonzultoval mnou vybranou variantu vytápění a přípravy teplé vody.
   Základem je kotel Atmos DC18SP na pelety a kusové dřevo, který bude nabíjet aku nádrž (dvoučidlová regulace Atmos AS2012) o kapacitě 1500l, s průtokový ohřevem teplé vody s termostatickým ventilem na výstupu. Topení uvažuji z AN přes trojcestný ventil napojit rozvaděč podlahovky (teplotní spád 45/35st. C). Zde se nabízí buď dvoutrubkové zapojení nebo čtyřtrubkové (skrz AN), kde aku nádrž tvoří anuloid. Nedovedu říci, co bude výhodnější, ve vašich článcích zdůrazňujete kvalitu provedení při dvoutrubkové variantě, ale nevím, na co v té kvalitě se zaměřit konkrétně. Plynulé proudění vody bez zbytečných kolen?
   Natopená AN bude tedy jen zdroj pro podlahovku, kterou bych řídil pomocí již zmíněného třícestného ventilu řízeného ekvitermním regulátorem Elektrobock R3V-A2, kterému by byl nadřazen běžný prostorový termostat s bezpotenciálovým kontaktem, který by po dosažení teploty v referenční místnosti regulaci a oběhové čerpadlo odstavil. Regulace by také byla ovládána podle napájení kotle, který by zapínala GSM zásuvka (relé na 230V spínané napájením kotle). Tepelné ztráty objektu vypočteny na 6,5kW, v domě bude řízené větrání s rekuperací tepla odpadního vzduchu, která bude sloužit jen k výměně vzduchu, nebude topit ani chladit.
   V příloze je upravené schéma doporučeného zapojení od Atmosu (dvoutrubkové), není na něm spirála pro průtokový ohřev TV a regulace třícestného ventilu podlahovky. Ani jsem nenašel obrázek čtyřtrubkové varianty. Děkuji moc za jakýkoli postřeh, komentář či radu. P.S.: Píši na mail, protože v kontaktním formuláři nejde vkládat příloha.

   Dobrý den, co nejmenší tlaková ztráta a kvalita provedení (bez zbytečných kolem a částí co brzdí průtok) je důležité při realizaci samotížného systému, ale při použití čerpadla nedělají takové překážky zásadní problém (v rozumných mezích). Kvalita provedení se týká hlavně (nejen) dodržení teplotního spádu, tj. průtoku a tlakových poměrů, protože špatné provedení je v hodně případů doháněno průtokem a zařízení pracují mimo provozní parametry. Od správné teploty topné vody a průtoku se vše odvíjí.
   Navrhovaný regulátor vypadá dobře v porovnání cena/výkon, ale podle mého nepočítá s akumulační nádrží. Navrhuji abyste se podíval na http://www.ktr-adex.cz/comfort_r/Navod%20CR23_A4.pdf. Zde regulace odstavuje topení, pokud není teplota v nádrži a ani z kotle.
   Do kontaktního formuláře se nedá vkládat příloha záměrně. Při automatických odpovědích získáte můj mail, kde taková omezení neplatí. Protože jsou stránky udělané pořádně, tak jsou prostě zajímavé pro roboty, nenechavce a musím dělat i nepopulární kroky.

Odesílatel: petr@gmail.com