Zapojeni ANULOIDU do systému

   Rád bych znal Váš názor na zapojení „anuloidu“ do systému vytápění. Zdrojem tepla budou dva zdroje tepelné čerpadlo a tepelný výměník z krbu. Oba zdroje by byly napojené do „anuloidu“ (obsah cca 500–750 l), ze kterého by byla napojená otopná sestava RD kde část bude vytápěna podlahovým topením, a část radiátory. Do okruhu pro podlahové topení by byla vedená přes třícestný ventil s regulaci do radiátorů přímo z anuloidu. Je moje myšlenka uskutečnitelná, nebo je to nereálné? Děkuji.

   Dobrý den, reálné to je, ale jestli nejlepší řešení, to nevím s ohledem na málo informací, stejně by se na to měl kouknout projektant topení, pokud má například tepelné čerpadlo běhat efektivně. Pár drobností k tomu:
 1) Neříkal bych tomu anuloid, protože v tomto rozsahu je to už akumulační nádrž ;-)
 2) Nenapsal jste, o jaké tepelné čerpadlo se jedná. Pokud jde o vzduch/voda, tak je dobré mít zásobu tepla pro odmrazování (rodinný dům cca 100 litrů), aby si mělo TČ kde teplo „ukrást“, ale obecně je lepší tepelné čerpadlo neprovozovat přes akumulační nádrž s ohledem na co nejnižší teplotu vratné vody.
 3) Radiátory by měli být nízkoteplotní, aby se celý topný systém provozoval na nízkých teplotách a TČ efektivně pracovalo.
 4) Nezapomeňte, že i okruh radiátorů bude potřebovat čerpadlo.
 5) S tímto minimem informací bych to osobně řešil takto: nechal si udělat projekt topení, minimálně si to nechal odsouhlasit projektantem topení (u moderních zdrojů tepla záleží na každé maličkosti a špatně zvolenou drobnost poznáte na COP tepelného čerpadla a tím i v peněžence – rozdíl v provozních nákladech může být obrovský); osadil nízkoteplotní radiátory (zastavěná plocha stejná, jen jsou širší od stěny), tím pádem z toho máte jeden spotřebič tepla a není potřeba rozdělovat podlahové topení a radiátory; tepelné čerpadlo bych napojil přímo na spotřebiče (podlahové topení a radiátory) bez akumulační nádrže; tepelný výměník z krbu bych zapojil do AN pro absorpci přebytečného výkonu při topení krbem a pozdější využití; na výstupu z akumulační nádrže bych udělal směšovaný okruh do spotřebičů (nejlépe ekvitermní) s omezením teploty na 45°C; tepelné čerpadlo by bylo blokováno teplou vodou v akumulační nádrži.

Odesílatel: andy@gmail.com