Zapojení termostatu na termohlavici

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Máme podlahové vytápění s kotlem Protherm Panther 12kw výkon. Máme rozdělovač se sedmi okruhy, o víkendu jsme se pokoušeli zapojit prostorové termostaty v místnostech a nastal tento problém.
   Na jednotlivé okruhy jsme dali termostatické hlavice http://www.ivarcs.cz/cz/elektrotermicka-hlavice-ivar-te-3041-24-v-ivar-te-3040-230-v-ivar-te-3061-24-v-0-10v - 3040 bez proudu zavřeno a k tomu máme tyto termostaty http://www.ivarcs.cz/cz/prostorovy-termostat-ivar-tae a http://www.ivarcs.cz/cz/tydenni-prostorovy-termostat-bezdratovy-ivar-dcpf85bc-ivar-trd01b , zapojoval to elektrikář, který toto nikdy nedělal. Zapojili jsme to přes Wago spojky a když na termostatu v pokoji nastavím např. 23 stupňů, led dioda je zhasnutá a termostatická hlavice se uzavře, když dám teplotu na 18 °C, led dioda se rozsvítí a hlavice otevře.
   Bohužel jsou teď svátky a během 14 dnů sem nikoho nedostanu. Topení funguje, ale člověka štve, že do toho investoval poměrně dost peněz, a když to správně nefunguje, tak je to zbytečná investice.
   Nevíte, v čem by mohl být problém? Termostaty jsou zapojeny správně, podle návodu. Kdybyste chtěl poslat fotografie zapojení nebo cokoliv upřesnit, není problém. Předem děkuji za radu.

   Dobrý den, nevím, co předcházelo vašemu rozhodnutí vytvoření regulace tímto způsobem, takto se řeší jen výjimečně, protože je to systém tak 20 let překonaný lepšími a někdy i lacinějšími řešeními. S tím, ale už nyní nic nenaděláme, ale pro příště doporučuji se obrátit na technika měření a regulace a ne na elektrikáře, protože potom výsledek většinou neodpovídá přání zákazníka (Když chcete maso, tak můžete jít do supermarketu, kde můžete nějaké maso nakoupit, ale vše je na vašem rozhodnutí, nebo můžete jít za řezníkem nechat si poradit a dostat co chcete v lepší kvalitě za podobné peníze ;-).
   K vašemu problému: Je evidentní, že je obrácená funkce termostatů (hlavice otevírá správně, ale termostat dává povel obráceně). Protože je použito napětí 230V, tak musí přepojení provést elektrikář! Teoreticky bych vám mohl poradit, ale musel byste se 100%! řídit mými pokyny. Jestliže si na to troufáte a souhlasíte, že „na slovo“ poslechnete, tak potřebuji následující doplňující informace:
 1) Je problém s termostaty TAE i TRD01B?
 2) Opište štítek na termostatu TAE (pokud se ho to týká) a na termostatu TRD01B (bezdrátová jednotka) i na přijímači (krabička která spíná hlavici, pokud se jí to týká). Pokud není štítek vidět, tak vypněte proud v celém bytě. Opravdu myslím v celém bytě tj. všechny jističe i hlavní vypínač! Nikde nesmí být proud zapnut! Nevíme co tam elektrikář vytvořil a musíme mít 100% jistotu, že je zařízení bez napětí! Ještě jednou upozorňuji VŠUDE!
 3) Až budeme mít jednoznačně identifikované zařízení a bude bez napětí (vše vypnuté), tak termostaty otevřete a vyfotografujte svorkovnici termostatů a to tak, aby byly vidět barvy vodičů a popis svorek. Následně termostaty zavřete a můžete zapnout proud.
 4) Našel jsem návody k obsluze, ale ne pořádné montážní návody, proto bych potřeboval, abyste našel v návodech nakreslenou tuto svorkovnici a opět jí vyfotografoval. Pokud jí v montážním návodu nenaleznete, tak bych podle štítku, zkusil ještě více hledat na internetu.
 5) Nevím, jak elektrikář vyřešil napojení kotle na povel od jednotlivých termostatů, takže kotel může poté zapínat obráceně, ale to byste musel opravdu počkat na něj, ale předpokládám, že to neřešil (což je špatně, pokud není zajištěn průtok přes neregulované radiátory) nebo to vyřešil přes oddělující a časové relé (hlavice otevírají 3 až 5 minut), kde snad předpokládal funkci, na kterou to chce přepojit.
   Raději více fotek než méně. Jestliže zjistíte, že se na to necítíte, tak raději počkejte na vašeho elektrikáře. Pokud je jen trochu zdatný, tak to bude mít za chvilku přepojené. Jinak znovu upozorňuji – při práci na termostatech vše VYPNUTÉ!

   Dobrý den, mockrát Vám děkuji za Váš názor, dokonce se elektrikář spojil s technikem, který pracuje v IVARu, ze kterého jsou všechny termostaty atd.. Bohužel se odstěhoval do Žďáru nad Sázavou a přijede do Velvar cca v polovině ledna. Ale prý tvrdil podobné věci.
   Je to neznalost a už teď trošku lituji volbu topenáře, sice je to soused a snažil se ušetřit peníze, ale některé věci jsou nedotažené. Mě je 27 let, přestavoval jsem dům, snažili jsme se s manželkou šetřit, na čem se dalo, přítel od tchýně nám elektriku udělal po celém baráku, ale není to jeho zaměstnání. Proto s tímto problémem nikdy nepřišel do styku. Topenář mi tvrdí, že na průtokoměrech průtok nemusím řešit. Což mi přijdou tyto průtokoměry zbytečné. V podkroví máme jen vývody připravené na radiátory, zavěšené na zeď, ale zatím bez radiátorů.
   Nafotil jsem snad všechno, co jste požadoval, štítky nevím, jestli jste myslel tyto nebo jsou nějaké ještě na zadní straně? Nafotil jsem Vám i rozdělovač, na kterém není svorkovnice, protože topenář opět tvrdil, že stačí propojit wago spojkami, to jsem také nafotil. O propojení termostatických hlavic s kotlem, nám tvrdil, že to být nemusí, ale spíš dám na Vás jako odborníka na regulaci, takže mi to když tak prosím upřesněte. Řekl, že stačí, aby měli termostatické hlavy s termostaty propojené a celý tento napojený systém všech regulovatelných okruhů a termostatů napojení na 230V. Proto jsme udělali odbočku od kabelu čerpadla na rozdělovači. Čerpadlo na rozdělovači, není propojeno s kotlem, takže běží nonstop, což se nám také moc nezdá.
   Vyfotil jsem Vám i zapojení kotle, do kterého se nechce sahat elektrikář, protože se bojí, aby neodpálil zdroj nebo cokoliv na kotli. V každém případě Vám zasílám foto se vším, co jsem výše popsal, a bude vděčný za Vaši odpověď.

   Dobrý den, elektrikáři řekněte, že je pěkný „prasák“ a že jako zákazník bych mu takovouto práci nezaplatil a jako elektrikář bych mu nafackoval. To je tak těžké, tam dát krabice za 15kč a napojit to v nich? Co doplňkové pospojení když je tam zařízení na 230V? No nic…
   Termostaty jsou opravdu zapojeny špatně. Postup:
 1) Vypnout VŠUDE proud (všechny jističe i hlavní vypínač do vypnuta).
 2) U termostatů TA S01 přepojit hnědý drát ze svorky (5) na svorku (3).
 3) U termostatů MAGICTIME + přepojit hnědý drát ze svorky (3) na svorku (1).
 4) Zapnutí napájení a vyzkoušení funkce. Vše by mělo být nyní v pořádku.
   Z mého pohledu je vaše instalace paskvil :-( Když dojde k uzavření všech hlavic, tak čerpadlo tlačí do zavřena a dále není zajištěn průtok přes kotel. Toto vám bude za nějaký čas způsobovat problémy. Doporučuji doplnit 7x oddělující a 2x časové relé, které při otevření jakékoli hlavice spustí čerpadlo a za cca. 5 min spustí kotel. Po uzavření hlavic odstaví okamžitě kotel a po cca 5 min. odstaví čerpadlo. Kotel se blokuje přes svorky pro připojení prostorového termostatu. Je to investice, ale nijak závratná a s pohledem do budoucna velmi prospěšná.
   Průtokoměry tam nejsou zbytečné. Podle nich by se měl nastavit projektovaný výkon (průtok) jednotlivých okruhů, aby pracovaly v optimálních podmínkách. Správným nastavením průtoků se většinou docílí úspory 10% ročních nákladů, což už nějaký peníz udělá. Pokud průtoky správně nastavil, tak průtokoměry opravdu nemusíte řešit.

Dobry den, děkuji Vám za informace, budu Vás informovat, jak se na to zadařilo.

Dobrý den, drátky v termostatech jsem přepojil a už fungují správně, v lednu budeme pokračovat, mockrát děkuji za radu.

Odesílatel: standa@gmail.com