Zapojení topného systému dvou kotlů s AKU nádrží 2.

   Dobrý den pane Valtře, po delší době se s Vámi chci podělit o zkušenosti s realizovanou úpravou topného systému u mého RD. Nakonec jsem nesehnal ani projektanta, ani topenáře, takže jsem si komplet realizaci výměnu kotlů a nových rozvodů provedl sám. Zatím ještě musím provést dodatečně výpočet průtoků a správné nastavení průtoků jednotlivými radiátory, ale to je "detail". Aktuálně to mám nastavené od "oka", tak aby všude bylo +- stejně teplo. V příloze zasílám aktuální schéma zapojení a návrh úpravy, ke kterému jsem dospěl pročítáním různých dalších debat o topení. Proč chci provést tuto úpravu?
 1) hlavním důvodem je vysoký hluk v topení při topení kondenzačním kotlem (bohužel nový kotel Baxi nemá elektronicky regulovatelné čerpadlo). Když topím kotlem na tuhá paliva, kde mi běží čerpadlo TO s elektronickou regulací na stupeň I, tak se hluk projevuje lehce u 1-2 dvou radiátorů, kde mě to netrápí.
 2) rozdíl teplotního spádu je velmi malý po nahřátí soustavy např. 42/39 což není pro kondenzační kotel úplně ideální dokonce při topení na malé teploty (cca 35st) se už vypínal hořák a padal do útlumu, protože byl rozdíl vstup/výstup <2°.
   Zapojení navržené v příloze vyřeší hydraulické rozdíly průtoků. V případě vysokého výkonu čerpadla kondenzačního kotle půjde přebytek do AKU a díky tomu bude i nižší teplota zpátečky. Vím, že tím budu natápět AKU nádrž, ale tam je ztrátové teplo minimální a můžu ji pak vybít dle potřeby.
   Dalším možným řešením je osazení vyvažovacího ventilu na zpátečku topného okruhu, ale to vyžaduje správné nastavení a hlavně "konstantní" průtok topným okruhem. Zde bych si nemusel pomoci nějak výrazně.
   Poslední možností je osazení přepouštěcího ventilu na topný okruh, který bude udržovat maximální nastavený přetlak což by vyřešilo hluk, ale zvětšilo by to teplotu zpátečky což opět pro kondenzační kotel není nejvhodnější.
   Co se týče regulace systému, tak jak jsem psal mám to postavené na Amitu. Topný okruh reguluji pomocí servopohonu dle ekvitermy, když zatopím kotlem na dřevo. Plynový kotel Baxi mám napojený přes OpenTherm převodník a komunikace byla velice snadná. Převodník mám napojený na ARIONu jako další V/V modul. Využívám přednastavené funkce pro čtení/zápis. Z kotle jde vyčíst informace o provozu (TO, TUV, hořák), výkon kotle a teploty (vstup, výstup). Zároveň mohu povelovat, zda chci topit TUV nebo TO. TUV se topí automaticky (kotel má vlastní čidlo TUV), takže pouze nastavím žádanou teplotu. Podobně nastavuji žádanou teplotu pro TO. Kdyby kotel neměl připojené čidlo pro TUV lze v nastavení kotle natvrdo nastavit výstupní teplotu kotle pro ohřev vody (např. 70°C) a dávat pouze povel na ohřev dle čidla připojeného k Amitu. Děkuji za komentář a přeji hezký den.

Odkaz na prvotní dotaz:  jvalter.cz/zapojeni-topneho-systemu-dvou-kotlu-aku-nadrzi

   Dobrý den, hluk i nízký rozdíl teplot je dán velkou rychlostí v potrubí. Příčinou je velký výkon čerpadla (průtok/ dynamický tlak), takže by se měl napravit tento stav. Podle popisu to vidím na čerpadlo s třemi konstantními otáčkami. Jako první zkuste čerpadlo nastavit na I. otáčky. Pokud to nepomůže, tak bych šel cestou výměny čerpadla v plynovém kotli za slabší a nejlépe s regulací dynamického tlaku. Když pošlete typ kotle a foto čerpadla, tak se na to můžeme podívat spolu, jinak by vám měl poradit prodejce nebo servisní technik kotle. Není to žádný nestandardní požadavek, i když většinou se čerpadlo zaměňuje za silnější.
Navrhované zapojení bude funkční, jen mi vadí, že plynovým kotlem si zmenšujeme kapacitu akumulační nádrže, kterou bychom mohli využít na teplo z kotle na dřevo nebo solárů.
Teplotu zpátečky krátkodobě ovlivní teplota akumulační nádrže, ale zásadně ji ovlivňuje odběr tepla z radiátorů. Při snížení průtoku bude mít radiátor čas předat více tepla do prostoru a klesne i teplota zpátečky (a jsme zase u čerpadla ;-))

   Dobrý večer, děkuji za potvrzení mých závěrů. Vím, že musím snížit průtok systémem. Otázkou je jak. Výměna čerpadla v kotli bude asi finančně náročná. Žádného servisáka nemám, zprovozňoval jsem si kotel sám. Budu řešit vše teď po topné sezóně.
   V příloze zasílám fotku čerpadla Wilo Yonos Para BXSL15/6B PWM1. Čerpadlo by mělo umět řízení na malé otáčky, ale bohužel v nastavení kotle nelze nastavit menší maximální výkon než 80%. Kotel je Baxi DuoTec Compact 1.24.
Z toho mi vyplývá pouze jediná možnost, a to je správný výpočet průtoků radiátory a nejspíše osazení vyvažovacího ventilu na zpátečku, který dokáže omezit průtok.

Dobrý večer,
„zprovozňoval jsem si kotel sám“ :-o
   Bez uvedení kotle do provozu pověřenou osobou vám nikdo neuzná záruku. Vy máte měřák na CO2 a O2? Bez něj nenastavíte hořák a spoléhat se na základní nastavení z výroby je celkem zajímavá volba. Když opomenu bezpečnost, která by měla být na prvním místě, tak teoreticky můžete spalovat i 2x více plynu, než byste musel.
   Co se týká čerpadla, potřeboval bych fotku zepředu elektroniky, jestli je tam jenom kontrolka nebo i ovládací prvek. Toto čerpadlo bych rozhodně nevyměňoval. Pro začátek bych přiškrtil výstup topné vody z kotle do topení (například kulovým uzávěrem) a případně omezil výkon kotle a pak se uvidí. Vyvažovací ventil je správná myšlenka (lze nahradit i laciným šoupětem), ale na to je myslím ještě čas.

Zprovoznění dle servisního manuálu není složitá věc. Měřák CO nemám, možná nemá ideální nastavení, ale všude píšou samonastavovací plynová armatura...
Zepředu čerpadla není žádné nastavení, vede tam akorát kabel přímo do řídící elektroniky kotle.
Kulovy uzávěr tam žádný nemám, pouze klasické pákové uzavírací ventily. Když už budu vypouštět systém, tak to předělám rovnou dle potřeby, takže vyvažovací ventil mě asi nemine.
Servisáka pozvu až jakmile budu mít systém připraven dle mých představ.

   Dobrý den, servisní manuál je pro servisní techniky, kteří znají všeobecné věci, které jsou důležité a do servisních manuálu se nepíší. Samonastavovací armatura znamená, že je elektrická (servisní technik už nemusí kroutit regulačními „šrouby“) a armatura si dokáže najít základní hodnoty pro bezproblémový provoz, ale už to nic neříká o efektivitě spalování. To se zjistí až pomocí změření spalin. S prominutím, Váš přístup mi hodně připomíná člověka, který si osadil proudovou ochranu motoru (podle jeho slov to není nic složitého), nenastavil jí, a potom se divil, že motor shořel. Cokoli se mohlo na kotli poškodit při přepravě, povolit spoj a nemusí se to projevit hned. Toto by měl technik zkontrolovat. Není to jen o razítku, ale o bezpečném a efektivním provozu. Nejvíce úmrtí je, pokud je venkovní teplota nad 15°C, kdy se vzduchu „nechce“ přirozeně proudit a lidé to nečekají, ale já mám asi po zkušenostech k plynovým kotlům větší respekt. Přeji vám ať se návštěvy servisáka dožijete. Zdá se to jako nadsázka, ale zeptejte se například hasičů, co vám na to řeknou.
   Některé čerpadla řízená PWM mají na čelní straně nastavení druhu provozu pro „vypadnutí“, nebo použití bez PWM signálu. Vaše bohužel toto nemá. Byla by možnost řídit čerpadlo z AMiTu 0-10V například převodníkem https://www.regulus.cz/cz/modul-pwm-k-ir-12~1 , ale není to úplně dobrá volba s ohledem na záruku a váš přistup.
   Zkuste tedy přiškrtit průtok pákovým ventilem, nejspíše omezíte průtok i do TUV, ale tímto zjistíte, jestli kotel nezačne „skákat“ do poruchy na nízký průtok a jak se bude systém chovat při sníženém průtoku.

Dobrý den, děkuji za reakci. Když jsem průtok přiškrtil hodně, tak kotel sice nepadal do poruchy, ale začal cyklovat, protože neměl odběr tepla i na minimální výkon.
Takže to asi budu muset vyřešit zapojením přes aku nádrž.
Servisáka se snad dožiju. Ted stejně už kotel skoro nejede, jak začalo svítit. Navíc sehnat někoho je nadlidsky úkon během topné sezony.

   Dobrý den, přiškrtit se musí jen tak, aby rozdíl teplot byl při odběru tepla 5 až 10°C. Jestliže nemáte odběr tak by kotel cykloval tak jako tak. Zapojením přes nádrž vyřešíte cyklování, ale zaděláte si na jiné problémy ;-) Nemyslím si, že si na spotřebě plynu nějak výrazně polepšíte.

   Je mi jasné, že na spotřebě plynu to moc rozdíl nebude. Hlavně vyřeším ten hluk, což jinak asi nepůjde. Ještě mě napadla možnost přiškrtit průtok (vyvažovacím ventilem) a opravdu nechat kotel "cyklovat" s pauzami třeba 10 min, kdy topný systém trochu vychladne a kotel pak opět pojede v optimálním režimu kondenzace.
Narazil jsem na web pana Vávry https://kondenzace.kvalitne.cz kde něco takového popisuje. Samozřejmě je potřeba mít ideálně nastavenou hydrauliku.

   Dobrý večer, jak jsem psal, hluk je dán velkou rychlostí a dynamickým tlakem kotlového čerpadla. Přiškrcením problém vyřešíte (může být slyšet hluk v místě škrcení). Pozor nechcete omezit jen průtok, ale hlavně dynamický tlak, proto bych škrtil na výstupu z kotle při vstupu do okruhu radiátorů.
   Každý moderní plynový kotel má parametr na zamezení cyklování a nastavení 5- 20 min je v pořádku (obecně píši, že kotel by neměl sepnout více než 6x za hodinu a vratná voda co nejstudenější). O cyklování jsem toho už napsal spoustu jvalter.cz/cyklovani-kotle a se závěry Ing. Vávry souhlasím. Dalo by se polemizovat o účinnosti/velikosti radiátorů a jestli jsou tvrzení platná pro všechny budovy, hlavně nízkoenergetické, ale jádro je zdravé a správné.

Odesílatel: big@seznam.cz