Zavzdušňování radiátoru

   Mám v RD plynové topení. Vytápění litinovými radiátory. Kotel Destila 25A. Mám dva okruhy, kotlový a vytápěcí, přes Duomix. Kotlový okruh je na samotíž. Vytápěcí okruh vede z Duomixu přes oběhové čerpadlo do radiátorů a zpět do Duomixu. Na Duomixu mám odvzdušňovací ventil. Na zpátečce z radiátorů mám total filtr TF1. Nikde mi ze systému nekape voda. Ale jeden radiátor v 1. poschodí se mi furt zavzdušňuje. Topenář neví čím to je. Tak se obracím se žádosti o názor. Díky.

   Dobrý den, příčin může být více. Nerozumím tomu, že na Duomixu máte odvzdušňovací ventil – prosím upřesnit. Začnu těmi nejpravděpodobnějšími příčinami.
 1) Dopouštíte pořád vodu (malé množství), která obsahuje hodně kyslíku. Po větším zahřátí se kyslík oddělí a v cestě má zmiňovaný radiátor, který zavzdušní. My ho odvzdušníte, klesne tlak, dopustíte další okysličenou vodu a tak pořád dokola. Řešení: zkontrolujte tlak v expanzomatu (je správný tlak a není porušen vak) a dopusťte větší množství vody.
 2) Zavíráte velké množství radiátorů a máte předimenzované čerpadlo. Tím, že není dostatečný průtok přes čerpadlo, tam vzniká kavitace (sekání vody), tím bublinky, které se nejspíše nashromáždí ve zmiňovaném radiátoru. Jen upozorním, že čerpadla určené pro uzavřený topný systém potřebují statický tlak (tlak v topném systému bez chodu čerpadla) více než 100 kPa (1 Bar). Řešení: Nezavírat radiátory, provozovat topný systém podle výšky budovy na cca. 1,5 Baru.
 3) Je špatný průtok v samotížném okruhu nejspíše v kombinaci s otevřenou expanzní nádobou. Kotlový okruh bude mít velký odpor (malá dimenze trubek, někde něco přicpaného), tím bude malý pohyb vody a místně bude docházet k přehřátí, tvorbě páry. Jestliže je použitá otevřená expanzní nádoba, tak tlak v topném systému je minimální a bod varu (tvorba bublinek páry) může být už kolem 95°C. To neznamená, že kotel je přehřátý na 95°C, ale v konkrétním bodě může být 95°C (kotel může ukazovat například i 80°C, podle míst osazení teploměru). Řešení zkontrolovat funkci kotlového okruhu, provozovat kotel na nižší teploty (pro zjištění jestli je tento problém).
Pro podrobnější analýzu problému, bych potřeboval lepší popis + fotky zapojení kotle.

Odesílatel: zdenek@gmail.com

Komentáře

Dobrý den pane Valter, chci

Dobrý den pane Valter, chci Vám poslat foto, ale nevím jak se do toho komentáře vkládá. Prosím o nápovědu. Díky.

Vložení fota - odpověď

Dobrý den, tato možnost byla záměrně zakázána. Dokud nezačne opětovné zneužívání této volby, tak ji nechám povolenu. Zavedl jsem preventivní opatření: Soubory musí být menší než 8 MB. Povolené typy souborů: png; gif; jpg; jpeg.
Nicméně jestliže komentář potřebuje obrázek, tak se spíše jedná o samostatné téma a tam doporučuji použít kontaktní formulář.

Zavzdušňování radiatoru

Dobrý den pane Valter, na přání zasílám foto. Je tam vidět kotel Destila , duomix se servo. Duomix podle pokynu výrobce je 45cm nad kotlem. Kotlový okruh je tím pádem samotížný. Bez čerpadla. Nad duomixem je vidět odvzdušňovací ventil. Z Duomixu vede topný okruh přes čerpadlo do sítě radiátorů a zpátečka je vedena ještě přes Total filter.

Obrázek: 

Ještě k tomu obrázku. V

Ještě k tomu obrázku. V plynovém kotli DestilaDPL25A mám nastavenou teplotu 65°C. Teplota v topném okruhu je řízena ekvitermním regulátorem Honeywell Smile. Je umístěn v rozvaděči nad expansní nádobou. Je vidět pod oběhovém čerpadle čidlo topné vody. Vně domku na severní straně je venkovní čidlo. Expansku mám natlakovanou na 1,0 bar, systém vody na 1,3bar.

Zavzdušňování radiátoru - odpověď

   Podle fotky a popisu nevidím problém. Možná se jedná jen o přechodový jev, než se topná voda zbaví kyslíku dodaného při napouštění topného systému. Pokud se tak nestane, budete muset zavolat topenáře, který topný systém podrobně prohlédne a najde závadu. Myslím si, že toto na dálku nebude možné odhalit.