Životnost nádrží

Prosím můžete mi podat informaci o životnosti akumulačních nádržích na topení.

Dobrý den! Nepíšete žádné podrobnosti k otázce, proto Vám odpovím teoreticky.
1) Záleží na materiálu a tloušťce akumulační nádrže. Nerezová nádrž vydrží více, než železná a železná o tloušťce pláště 2mm prorezne dříve než 5mm.
2) Záleží na druhu topného systému. Pokud máte topný systém s otevřenou expanzní nádobou, tak odparem se topná voda ztrácí, dopouštíte okysličenou vodu a tím podporujete korozi. V uzavřeném topném systému s tlakovou expanzní nádobou tento nežádoucí jev nenastává.


3) Velmi záleží na úpravě topné vody. Pokud napouštíte topný systém, měl byste přidat volně prodejné chemikálie pro topnou vodu, které topnou vodu upraví. Doporučuji do topného systému přidat v poměru 1:100 standardní potravinářský olej, který v topném systému vytvoří slabý film, který chrání materiál proti korozi. Rozebírali jsme standardní plechový radiátor po 20 letech, kde byl použit motorový olej a radiátor šel bez použití extrémní síly rozpojit a přidat články. U systému bez oleje toto v žádném případě nelze dokázat, protože radiátor je beznadějně zarezlý. Uvnitř radiátoru se vytvořil načernalý film mastnoty a topná voda se k materiálu radiátoru vůbec nedostala. Použití motorového oleje, nedoporučuji s ohledem na životní prostředí a pozdější likvidaci topné vody, ale potravinářský jedlí olej by životnímu prostředí vadit neměl a topnému systému prospějeme.
4) Každá nádrž by se měla elektricky pospojit s hlavním pospojením budovy. Viděl jsem děravou nerezovou nádrž teplé užitkové vody po roce provozu, ale ne z důvodu vady výrobku, ale vlivem parazitních proudů, proto všude doporučuji pospojovat jakoukoli nádrž.
5) Pokud je použit i elektrický ohřev je důležitá i ochranná anoda. V nádrži je buď nainstalovaná klasická anoda, nebo je použitá externí elektronická anoda. Pokud je osazená klasická anoda, je důležité si přečíst návod na údržbu nádrže a pravidelně anodu měnit podle pokynů výrobce.
Pokud jste zakoupil nádrž hotovou, měl by vám na tuto otázku odpovědět výrobce, jinak záleží i na kvalitě použitého materiálu a kvalitě provedené práce.
Napíšete-li podrobnosti, pokusím se odhadnout životnost takové nádrže.

Odesílatel: fin@tiscali.cz