Topné zóny

   Dlouho jsem řešil polacinu problém sever jih bytu a přízemí do dvora v přechodovém období a když v únoru svití slunce je rozdíl teplot 24-15°C.
Lze implementovat trojcestný ventil před sadu radiátorů až za čerpadlo daného topného okruhu bez ztráty funkce směšovaní? Vyřeší to zpětná klapka do studené vody trojcestného ventilu? Chci použít v jednom topném okruhu jedno čerpadlo a více trojcestných ventilů, například kuchyň a obývák zvlášť, oba na jih v jednom okruhu.
Funguje trojcestný ventil dobře za čerpadlem nebo na samospád?   Chci tři okruhy a tři čerpadla, více směšovacích ventilů se servy. Inspiruje mne vícezónová klimatizace z drahých aut.
Jelikož jsou trojcestné ventily ve výprodejích za pětistovku, napadá mě, že bych staré radiátorové ventily nahradil 3cestnými ventily bud s termostatem od výrobce nebo lacinými tichými servy do 500Kč ve střídavě obývaných pokojích.
3 experimentální termohlavice se neosvědčily, jednak se vypařil obsah po přetápění kotle uzavřenými radiátory a lidé je chodili zavírat.
Objem vody 490l včetně 190l bojleru, kotel Gasex U-23, čtyřcestný ventil a 3 topné okruhy bez regulace, jen uzavírací ventily či šoupací.
Můj táta instaloval na týden ekviterm v roce 1982, byl zhnusen minutovými cykly servopohonu bez OV100, řekl si, že bude dělat ekvitermu ručně, nakonec to dělal 2x za zimu a pak to zasanitrovalo…

   Dobrý den, z vašeho mailu jsem trochu zmaten, ale pokusím se odpovědět snad na to, co se ptáte.
Trojcestný ventil musí být před čerpadlem, pokud ho chcete použít ve směšovací funkci (ne rozdělovací), protože jinak není zajištěn průtok tak za ventilem. Pokud chcete okruh dále dělit, tak u zdroje tepla si namícháte nejvyšší požadovanou teplotu topné vody (nejlépe ekvitermně, aby byli teplené ztráty rozvodem co nejnižší) a rozvedete ji do všech prostor. Jednotlivé prostory po natopení uzavírat termohlavicemi, termopohony (elektricky) či zónovými ventily např. (http://www.zefin.cz/cs/produkty/zonove-ventily/).
   Z druhého odstavce mám pocit, že pořád řešíte důsledky předchozích špatných rozhodnutí nebo montáže a čím dál více se do toho zamotáváte, až z toho bude hrozný paskvil. Doporučuji řešit příčinu všech problémů s odborníkem. Pozvěte si projektanta topení a proberte s ním váš případ. Pokud byste měl pochybnosti o jeho úsudku, tak pošlete fotky a schéma topenářského zapojení a zkusím pomoci.

Odesílatel: po@seznam.cz

Komentáře

Klimatizace

Taky jsem nedokázal úplně udržet linku obsahu, nicméně mě zarazila zmínka o klimatizaci. Nevím jak je to v autech, ale principielně určitě stejně jako u VZT. U chlazení je zapojení jinak než u topení, takže prosím nemíchat.