Záměna Vitotrol 100 OT za PT52 s OpenTherm komunikací

   Dobrý deň, chcel by som sa vás spýtať na termostat PT 52.Vymenil som na Viessmanne Vitodens 100w Vitotrol 100 OT za PT 52 s OpenTherm komunikáciou. Pripojene aj vonkajšie čidlo, odstraněna klema, pripojene cez svorky na OpenTherm komunikaciu-x21.
   Zdá sa že všetko funguje, len by som chcel vedieť či mate skúsenosti s PT 52 spojení s Viessmanom a trosku mi opísali nadstavenie. Samozrejme kotol som v nastavení zvolil Viessmann. Ekvitermicku krivku mam číslo 13-nadsatvena podľa Vitotrolu 100 OT, korekcia AUTO - snimanie referenčnej miestnosti, lebo sa mi zda, ked nastavím ručná korekcia krivky, tak na referenčnú miestnosť neberie ohľad a kurí len podľa krivky, možno že sa mýlim.


- izolace budovy nastavená na dobra. - regulační interval-10 min / môžete mi vysvetliť čo to znamená?
- rýchlosť reakce-11/ myslím že to je ako rýchlo ma kotol vykúriť referenčnú miestnosť, neviem aký vplyv ma na to ekvitermicka krivka, neskúšal som to, veď raz keď ma mat vykurovacia voda teplotu 45 st podľa vonkajšej teploty, aký vplyv ma toto nastavenie na ňu, myslím si že môže len posunúť krivku nahor a tým bude voda teplejšia.
- letný režim - z výroby nastaveno ne znamená to že keď ho zapnem tak bude zapnutá len ochrana proti zamrznutiu a ohrev TUV?
   Ďalej som si všimol že je zapnute čerpadlo v kotly aj keď nie je treba kúriť, npr dnes som stiahol požadovanú teplotu na 15st referenčná bola 21 st a čerpadlo išlo, vykurovacia voda mala 24 st, v nastaveniach mam min vykúr vodu 30st. Kotol nekúril ale čerpadlo šlo, pochopil by som že keby mala vykúr voda 30, malo by to zmysel podľa nastavení.
   Ďalšia vec čo ma trápi - som skúšal včera. V referenčnej miestnosti som mal 22 st, prepol som termostat na manuál, zvýšil som teplotu na 27 st - kotol začal kúriť vykurovaciu vodu najskôr na 50st a postupne teplotu zvyšoval - myslím že ma na to vplyv nastavenie rýchlosti reakcie a regulační interval ekvitermickej regulácie, ale potom bola teplota v referenčnej miestnosti 23,5 st tak som požadovanú teplotu stiahol na 22 a nič, kotol stále kúril, prepol som to aj na auto a nič, tam je požadovaná teplota 22st a kotol stále kúril, akoby nereagoval na zmeny v nastavení teploty. Musel som isť vypnúť kotol aby to nekúrilo, po zapnutí už nekúril. Neviete kde som spravil chybu?
   Inak si myslím že tento termostat vylepší Vitodens 100 W oveľa, - lepšie nadstavenia, dokonca časový ohrev TUV - paráda, ukáže kedy ohrieva TUV a kedy kurí radiátory, posuv krivky atd. - Vitotrol 100 OT to nemal.

   Dobrý den, zkušenosti s PT52 nemám. Dopředu musím upozornit, že OpenTherm je standardizovaný protokol, ale každý výrobce (někdy i typ od typu) si protokol upravují podle svých potřeb. V důsledcích těchto úprav ne vždy fungují všechny funkce a VŽDY to má nějaké „mouchy“. Princip této regulace je takový, že ovladač si „nasaje“ vstupní informace z kotle, zpracuje je, podle toho jak jste ovladač nastavil a odešle požadovanou teplotu výstupní vody z kotle. K dotazům:
- Regulační interval je zjednodušeně, za jak dlouho může dojít k vypnutí a následnému zapnutí kotle v režimu cyklování. To znamená 10min = 60/10 = 6x do hodiny. Vhodně nastaveno (podle mého minimální hodnota). Čím delší hodnota cyklů tím lépe, ale za předpokladu dodržení rozumně stabilní teploty topné vody z kotle.
- Rychlost reakce řeší rychlost zátopu (velký rozdíl mezi požadovanou a měřenou teplotou v prostoru). Podle mého je to koeficient dělený deseti, kterým se násobí rozdíl požadované a skutečné prostorové teploty, který se přičte k vypočítané teplotě topné vody podle ekvitermní křivky.
- Letní režim si vysvětlujete správně.
- Kotel bude vypínat čerpadlo pod nějakou minimální požadovanou teplotu topné vody (nastavení na kotli) a zároveň s časovým zpožděním. Též mohla zapůsobit mrazová ochrana, která je funkční pod 5°C venkovní teploty.
- Nejčastější chyba obsluhy co vím, když volali plynařům byla, že na regulaci moc chvátali. Všechny tyto regulace nejsou stavěné na „hraní“, ale na efektivní provoz, protože v reálu žádné rychlé děje v topení na rodinných domech nejsou. Takže pokud jste různě měnil parametry, tak regulace čeká, jestli nebudete měnit parametry dál, zároveň když už jednou zapálí hořák, tak ho nechá hořet minimální dobu atd. Proto pokud se něco nezdá, počkejte bez jakéhokoli zásahu alespoň 20 minut. Do té doby by měli být všechny ochranné funkce splněny. Chybu jako takovou nevidím.

   Ďakujem za info. Ešte sa Vás spýtam, všimol som si, že mam prekúrenú miestnosť, požadovanú mam 22 a v miestnosti je 22,5, znížil som aj krivku z13 na 11a stále mi to prekúri, sledovane 48hod. Korekciu mam nadstavenú na AUTO-korekce podľa vnútornej teploty. Myslím že keď je dobre nadstavená krivka, tak by malo v miestnosti udržiavať spomínaných 22.
   Môže to byt spôsobené tým, že ekviterm vyráta teplotu vykurovacej vody napr. 28 st a korekcia ju automaticky upraví (min voda do kúrenia nadstavená na 30) a tým vzniká prekúrenie aj keď len o 0,5st.
   Ešte poznámka kotol nekúril pri 22,5-zda sa mi akoby udržiaval 22,5, chvíľu zápal, ale len naasi na pol minúty, dohrial vodu na požadovanú podľa ekvitermu, aspoň myslím. Ako keby nebral do úvahy referenčnú miestnosť, veď keď ma prekúrené, nemal by kúriť, alebo je to zase spôsobené nadstavením min teploty vykurovacej vody aby necirkulovala v radiátoroch voda pod nadstavenú hodnotu. Ďakujem za info.

   Dobrý den, první co bych zkusil je nastavit minimální teplotu topné vody na co nejnižší hodnotu, ať nám do toho „nekecá“. Následně uvidíte, jestli je to tím, řekl bych, že ano. Jen pro info, standardně nastavuji u podobných regulátorů minimální teplotu na 8°C.
   Při dobře nastavené křivce by se tam mělo opravdu držet 22°C. Regulátor bude mít funkci, že při přetopení prostoru o 0,5°C vypne topení, což je omezení když je nevhodně nastavená ekvitermní křivka nebo jiný vliv způsobí přetopení prostoru (slunce, min. teplota atd.).

   Ďakujem, aj dnes som si všimol, aj ma to prekvapilo, Pt 52 píšu že ukáže teplotu akú vypočítal podľa krivky, ráno mi ukázalo vykúr vodu 29st a kúrilo ju až na 41. Požadovaná v miestnosti bola22 a skutočná bola22,5, krivku mam číslo 12, podľa krivky mi vyrátaná teplota sedí, vonku bolo 16st, tak nechápem prečo kúrilo až na 41.
   Už si myslím, že Pt 52 s Viessmannom nefunguje až tak dobre, skoro vôbec. Cez deň mal byt útlm na 18 a kotol kúril, stále bolo 22,5, dokonca23,4, vonku teplo 19st.Teraz som prestavil požadovanú na 20st, posun krivky2 a uvidím, nemohla by to robiť korekcie zapnutá na auto? Zase pri ručnej korekcii asi neberie do úvahy vnútornú teplotu čo si myslím že nie je dobre, keď nezohľadňuje tepelne zisky. Viete mi popišať ako vyrátam posun? Podľa ich vzorca a príkladu mi to nejaký nesedí, nechápem kde zobral na príklade výpočtu uvedeného v návode koeficient 2,5 keď na vzorci na výpočet posunu uvádza koeficient 1.
Rátal som to: požadovaná 22-20*koeficient1=posun 2.
Neviem prečo práve mne nefunguje, už neviem čo môžem mat zle nadstavene.
   U nás mi servisní technici vraveli, že Pt52 s Viessmannom fungovať nebude, česky kolega zase že to vylepší nadstavenie kotla, regulácia TUV atd., preto to skúšam, u nás mi odporučili s Viessmannom termostat on/off a to nechcem zákazníkom ponúkať, viac sa mi páči tento OpenTherm ak teda vychytám muchy. Ma to v nadstavení aj Pl reguláciu, čo si myslím že odstaví kondenzáciu a zvýši náklady. Ešte jeden dotaz - český kolega mi napísal, že keď je zapnutá korekcie na auto tak to blbne a robí si to čo chce (asi zachviľu budem toho názoru aj ja, aj keď sa to ťažko nadstavuje keď je ešte teplo). Ďakujem za Vašu trpezlivosť.

   Dobrý den, podle mého jste neměl zajištěn odběr tepla. Většina Viessmanů se chová tak, že se snaží držet požadovanou teplotu regulací hořáku, ale pokud je na minimálním výkonu a není odběr, tak odstavuje hořák až 10°C nad požadovanou teplotu. Což by odpovídalo 39°C a protože není odběr, tak teplota přeleze o něco výše nebo korekce = 2, to teď nejsem schopen říci. Zajistěte odběr tepla a poté vyzkoušejte znova. Též mohlo dojít k zvýšení teploty přidržením chodu hořáku na minimální dobu chodu (ochrana proti cyklování). Kotel Viessmann je chytrý kotel, ale někdy je chytrý až moc :-) Zde bych neviděl problém v PT52, ale ve vlastním kotli.
   Nenapsal jste, jestli máte radiátory nebo podlahové topení ani teplotní spád topné soustavy proto se mohu jen domnívat, že křivka je zvolená velká. Nejprve vhodně nastavte křivku s korekcí nula (začněte od co nejnižší) a až teprve poté můžete přepnout na AUTO korekci (musíte mít zvoleno 6 - ekvitermní regulace).
   Podle mého by měl PT52 fungovat, alespoň se mi to tak jeví, ale musí být správně nastaven. On/off termostat není to správné řešení. Je sice celý systém o hodně méně náchylný na špatné nastavení, je rychle zprovozněn, ale nikdy nedocílíte úspor, tak jako u správně nastaveného regulátoru. PI regulaci (podle prostoru) nepoužívejte. Je to takové náhradní řešení, pokud není možné osazení venkovního snímače. AUTO korekce blbne, pokud jsou špatně nastavené vstupní parametry tj. zejména sklon ekvitermní křivky. Postup:
 1) Najděte takovou ekvitermní křivku s korekcí 0, která vám udrží stejnou nebo o trochu menší prostorovou teplotu než je požadovaná.
 2) Zapněte AUTO korekci a vše by mělo být OK.
 3) Pokud ne opište všechny parametry nastavené na regulátoru a venkovní, kotlovou, prostorovou teplotu v různých časech a pokusíme se následně najít problém.

   Ďakujem za info, mam radiátory, teraz som to nechal tak, oteplilo sa. Určite sa Vám ozvem. Krivku mam teraz 10, korekcia 1, nula sa nedá dať. Kotol nekurí cely deň, len ráno pri programe zo16st v noci na 22 cez deň- kurí cca 20 min a potom vypne. Sedí to aj podľa krivky, že ohreje vyk. vodu pri 13st vonku na 32st. AUTO korekciu som ešte nedal, nakoľko je teplo vonku a aj vnútri mam teraz 23st. Zatiaľ veľa zdaru.

 

   Dobrý deň, chcem sa Vás zase popýtať na PT52 s kotlom Viessmann, už sme spolu o tom popísali. Mam doma radiátorové kúrenie a vymenil som Vitotrol 100 OT za PT52. Všetko sa zdalo že funguje, ale až sa ochladilo a myslím si, že si kotol robí čo chce. Idem na to postupne, najskôr nadstavenie regulátora - minimálna UT teplota nadstavená na 10 st, max UT teplota na 60 st, voľba regulácie -ekvitermní krivka 13 -, po odskúšaní prepnutá na AUTO korekciu, izolace budovy - dobra, regulačný interval - 10min, rýchlosť reakce - 11, ďalšie nebudem písať, nie sú podstatne, samozrejme typ kotla - 5 Viessmann.
   Všetko fungovalo dobre až v sobotu sme si všimli, vonku teplota 6 st, v referenčnej miestnosti 22,5st požadovaná 22 a kotol kúril, čo by bolo OK, až na to že vyrátaná teplota UT mala byt po úprave auto krivky 44st a bola 60st-max dovolená. Neviem si to vysvetliť. Viem že PT reaguje tak, že nábeh kúrenia je na vyššiu teplotu a potom sa priblíži k vyrátanej podľa krivky, ale nechápem prečo ju vyhnal až na 60? Znížil som teda požadovanú v miestnosti na 15 st, nakoľko sme chceli vetrať, ale kotol kúril stále na tých 60, aj po 20 minútach stále kúril, akoby ani nereagoval na zmenu požadovanej teploty. Potom sme skúsili kotol vypat - prepnúť na protimrazovu ochranu a nič, kotol kúril ďalších 20 min sa nič nestalo. Vypol som ho tak, že som znížil krivku na 6.
   Dnes som chcel predísť nedorozumeniam, tak som prepol kúrenie len na reguláciu podľa miestnosti PI regulace, všetky hodnoty sú zachovane, len max UT upravená na 55st, regulačné pásmo PI regulace nastavene na 2st, regulačný interval PI regulace nastavený na 20 min. Požadovaná teplota 20st v referenčnej 22, kotol nekurí. Všetko ako ma byt, potom chceme troska prehriať vzduch koly synovi - večerné kúpanie, zvýšil som teplotu na 23st - kotol kurí teplota UT 30st-pripisujem to proporcialnemu pásmu, tak po 10 min zvyšujem na 23,5,teplota Ut 50 st, nechám ho kúriť, po 20 min kotol vypol, teplota referenčnej miestnosti 21,5 st, syn vykúpaný, znižujem požadovanú na 22 st. Po ale 15 min kotol začne kúriť teplota UT 50 st, kúril asi 20min, v dome teplo tak znižujem na 20 kotol stále kurí, teplota UT 50, kurí už asi 30min a ide stále.
   Skúste mi poradiť kde robím chybu v nadstaveniach, dom je zateplený 10 cm polystyrén, mury hrúbka 30 cm, plastové okna. Neviem prečo nám to prekuruje, skúšal som aj znížiť krivku, dokonca som ju mal týždeň na hodnote pre podlahovku. Pomaly som názoru že dám ON OFF termostat a UT dám na 55st čoby mi mohlo stačiť a prebiehala by aj kondenzacia v kotly. Nejde mi do rozumu aj PI regulácia, veď keď je v miestnosti 21,8 a požadovaná je 20 na čo kurí a ešte aj teplotu UT na 50 st? Viem že PT 52 ovplyvňuje veľa nastavení ako regulačný interval a j rýchlosť reakcie. Vonkajšie čidlo na severnej strane 2m výške. Dúfam že mi trosku poradíte.

   Dobrý den, první na co bych upozornil je, že při regulaci PI se nepracuje s teplotou topné vody, ale s výkonem kotle, to znamená, že výstupní teplota může být různá, podle odebraného výkonu.
   Podle popsaných symptomů mi připadá, že není problém v nastavení, ale ve vlastním provedení topného systému.
   Jako první prověřte, že kotel není umístěn v místech s nízkou teplotou. Připadá mi, že je vybavena protimrazová teplota kotle (většinou bývá nastavena kolem 10°C) a kotel sám sebe prohřívá, aby nezamrzl.
   Druhý problém může být, že není průtok přes kotel. Z nějakého radiátoru sundejte termostatickou hlavici, aby byl zajištěn vždy průtok přes kotel (nejlépe v obývacím pokoji).
   Regulaci nastavte zpátky na ekvitermní a v případě, že i poté bude problém, tak napište všechny detaily, které vás napadnou (jak je proveden topná systém; termostatické hlavice ano/ne; nastavené otáčky čerpadla; výkon kotle; všechny teploty; relevantní nastavení jak v regulátoru, tak v kotli atd.)

   Dobrý deň, resetol som PT52, nadstavil som ekviterm. Reguláciu, dal som dole termost. hlavicu a zdá sa, že všetko funguje ako má.
   Zistil som, ako začne kúriť vyšplhá na teplotu vyššiu ako vyrátal. Potom ju kotol udržuje a postupne sa znížením výkonu približuje vyrátanej teplote podľa krivky, samozrejme musí byt zabezpečený odber tepla, ako ste mi písali. Ešte chcem skúsiť ako bude kotol reagovať pri zmenách - dobe teplotnej zotrvačnosti a pri zmene rýchlosti reakcie dosiahnutia nadstavenej teploty. Ďakujem za radu, keby niečo určite sa ozvem.

   Dobrý večer. Obraciam sa zase v oblasti ovládania a nadstavenia PT 52. Po nasej konzultácii všetko fungovalo ako ma, ale včera som prišiel domov a kotol kúril ako o život, miestnosť prekúrená z 21,5 na 22,8 st, výkon kotla 10% a prekročená aj povolená teplota vykúr vody z 55st na 58 st. akoby ani nereagoval na nadstavene hodnoty.
   Kotol som vypol manuálne, po naštartovaní bolo treba na PT 52 nastaviť hodiny - po nastavení kotol nekúril, nešlo ani čerpadlo. Čo ma prekvapilo, pri ekvitermike ide skoro vždy. Dnes to zatiaľ ide zase normálka. Stalo sa nám to už dva krát, prví krát to bolo keď som Vám písal asi 14 dni dozadu.
  Mam doma radiátory + hlavice, hlavice otvorene na max, na chodbe hlavica nie je. Kotol Viessmann ma výkon 6,5kw - 26kw, vykurovacia plocha 200 m2, systém dvojrúrkový klasika, radiátory korad, otáčky čerpadla neviem, počet radiátorov - 9 ks, typ 22K 600/1200 /taky priemer/.
   Nastavenie programu Pt - začiatok kúrenia 5 00-21,5st; útlm 7 00- 19st; začiatok 15 00-21,5st útlm 22 00- 19st. Nadstavenie pt-min UT teplota 15st; max UT teplota-55st; regulácia - ekviterm krivka c 11; korekcia- auto; izolácia budovy - dobra; regulačný interval - 10; rýchlosť reakcie - 11; predčasné zapnutie ANO.
   Problém je v tom, že sa stáva, akoby kotol nereagoval na nadstavenie termostatu. Keď je pripojene Pt na kotol - kotlové kolečka sú nefunkčné.
   Už rozmýšľam že vyhodím PT 52, dám on/off termostat a budem používať aj vonkajšie čidlo /kotlová ekvitermická regulácia/ pre upravenie kotlovej vykúr vody. Že vraj lepšie použitie pri radiátoroch/vonkajšie čidlo a on/off termostat.
   Ešte jedna otázka. Ak použijem on/off termostat, musím ho napojiť tak, že zo svorky x21 odpojím kábel určený pre OpenTherm a napojím ho vedľa sieťového kábla, kde sa podľa návodu napája on/off termostat a na svorke x21 nechám napojene čidlo. Samozrejme OpenTherm vymením za on/off termostat.

   Dobrý den, neřešte důsledek, ale příčinu! Podle popisu bych to typoval na špatný spoj, povolenou svorku či jiný mechanický problém nejspíše v kotli. Na 80% bych řekl, že s tím regulace a komunikace PT52 nemá nic společného. Nechte zkontrolovat kotel servisním technikem a důkladně mu popište vaše problémy.

   Dobrý deň. Po dlhom skúšaní, nadstavovaní som kontaktoval výrobcu a po mojom opísaní problémov sme skonštatovali, že termostat musí byt zlí, akoby nereagoval na vnútornú teplotu, lebo po dovŕšení požadovanej teploty v miestnosti mal kotol vypnúť a to sa nestalo. Termostat som reklamoval a už ho mam aj vymenený a to je už iná káva, spolupracuje s Viessmanom dobre, je priam na Viessmann stavaný.
   Chcem sa Vám poďakovať za všetky info a zaželať Vám pokojne prežitie sviatkov a do nového roka všetko naj Vám aj Vašej rodinke.

Odesílatel: rob@gmail.com

Komentáře

Dotaz čerpadlo

Dobrý den, chtěla bych poradit, máme nainstalovaný nový plynový kotel a spolu s ním i vitotrol 100 ot, máme problém v tom, že máme kombinované topení, takže když jede plyn je to v pohodě, ale jakmile zatopíme v kotli na tuhé paliva, tak se nechce zastavit čerpadlo na topení u plynového kotle a to byla namontována i nějaká zpětná klapka, teplotu na topení mám sníženou a čerpadlo stále jede, chtěli bychom totiž teď chvíli topit dřevem, tak nevíme jestli se čerpadlo neporouchá, nebo proč běží, když mám teplotu stáhlou na 13°C.

Dotaz čerpadlo - odpověď

Jak se chová čerpadlo u plynového kotle je většinou možné nastavit v servisním menu kotle, ale přestavení tohoto parametru by měl dělat člověk, který ví, co dělá. Kontaktujte svého servisního technika a popište mu váš případ. Čerpadlu ani jinému zařízení se nic nestane, když toto čerpadlo poběží, ale systém běží neefektivně, protože přes plynový kotel si topnou vodu trochu ochlazujete (komínové ztráty).

Dobry denMam s vitotrol 100

Dobry den
Mam s vitotrol 100 ot skusenosti,zamenil so ho za PT 52(ma lepsie moznosti nadstavenia)
Cerpadlo ide stale,lebo je aktivovany vykurovaci okruh(zabrazuje radiator na kotly)|Vela zalezi ci kurite podla vonkajsej teploty s prihliadanim na vnutornu teplotu v miestnosti.Ak ano, tak cerpadlo pojde,lebo cidlo kaze kurit a v miestnosti je teplo,preto kotol nekuri,len nahana vodu.(stale je zapnuty vykurovaci rezim)Vela som sa trapil aj ja stym.
Lepsi komunikator(termostat na Vitodens 100 je pt52)lepsie moznosti atd.Pisal som o tom aj s panom Valterom(nefungovalo to ako ma),ale nakonec som zistil ze bol vadny a po vymene ide,povysi ovladani vitodensu 100 ovela,dokonca pri prekureni miestnosti vypne cerpadlo na kotly-velmi sa to oplati ked mate dalsi zdroj tepla(krb atd)zohladni tepelne zisky.Dalsia je moznost nadstavenia ohrevu teplej vody (cas aj teplotu).
Klapku tam mate aby Vam netlacilo vykurovaciu vodu z kotla na drevo do plynoveho kotla.(Aspon myslim,zalezi kde je namontovana a akym smerom).

Elektrobock (B)PT52

Dobrý den, já používal bezdrátovou verzi BPT52 s kotlen NAOS. Bezdrátová komunikace s kotlem přes dva stropy OK. Regulátor má ale naprosto nevhodný držák baterií vyrobený z tenkého drátku a napájení regulátoru "vypadává". Regulátor pak při delším výpadku "zapomene" všechno, co se o budově/systému "naučil". Toto se týká pouze bezdrátové verze BPT52. Co je ale asi obecný problém (B)PT52, je schopnost uregulovat teplotu topné vody (přehřívá) a s tím teplotu referenční místnosti (přehřívá). Nakonec jsem natáhnul po fasádě 20m dvojlinky a kotel řídím regulátorem Siemens QAA73.110 s větší spokojeností...