GSM ovládání kotle Vitodens 100

   Dobrý den, nevím, zda v záplavě dotazů budete mít čas odpovědět, nicméně mám velice jednoduchou otázku, s kterou si ale nevím rady. Nedávno mi topenář doma zprovoznil kotel Vitodens 100 s prostorovým termostatem Vitotrol 100 s OT komunikací. Čili pro regulaci topení používám regulaci teploty topné vody podle venkovní teploty s vlivem prostorové teploty. Snad jsem to popsal dobře. Nemám s tím zatím větší zkušenosti, ale kromě určité limitace v programování ve Vitotrol 100 OT (který má pouze jedno nastaveni týdenního programu), se zdá, že by vše mohlo fungovat. Problém, který mám, spočívá v tom, že mám v domě GSM modul, který mohu ovládat mobilním telefonem. Nejedná se o nic sofistikovaného, pouze dálkové ovládání kontaktu ON/OFF. Tímto způsobem jsem u starého termostatu zapínal a vypínal na dálku topení. Top podle nastaveného programu nebo zapni topení pouze, aby nedošlo k zamrznutí. Topenář mi bohužel řekl, že toto použití není u nového kotle a regulace možné. Absence této funkce mě u tak sofistikované regulace překvapila. Neexistuje nějaká možnost jak toto přece jen vyřešit ve stylu: top podle OT regulace nebo vypni a hlídej jen, aby nedošlo k poklesu pod nějakou nízkou teplotu. Vím, že by možná tento problém řešila nějaká PT59X regulace s GST1 modulem, ale přijde mi zbytečné investovat do tohoto všeho, když mám nový systém a stačí mi pouze Zapni/vypni. Můžete, prosím, nějak stručně poradit? Díky.

   Dobrý den, osobně vidím dvě možnosti. Elegantnější, vrátit Vitotrol 100 OT topenáři (přeci nesplňuje vaše požadavky) a nainstalovat PT59X s GST1. Je to čisté a profesionální řešení. S ohledem do budoucna, protože můžete dálkově pomocí SMS nastavovat teplotu, viz návod http://www.elektrobock.cz/pt59x-navod/f478.
   V druhém řešení budeme vycházet ze stávajícího stavu. Zde budeme kontaktem vypínat/zapínat provoz kotle mimo Vitotrol 100 OT. V kotli Vitodens 100 je svorkovnice X1 pro připojení blokování (termostatu). Bude tam nyní klema a nachází se hned vedle síťového přívodu 230V. Zde můžete provoz kotle blokovat GSM kontaktem (svorky „1“ a „L“; „N“ nezapojovat!). Pozor, pracujete s napětím 230V, proto to nechte na elektrotechnikovi. Nevýhoda tohoto řešení je, že není řešena protimrazová ochrana, protože kotel je případným SMS povelem zablokován trvale. Pro odstranění můžete použít paralelně připojený termostat, například TP546DT http://www.regulus.cz/cz/pokojovy-termostat-tp546dt, který nastavíte na požadovanou udržovací teplotu. Není to ideální řešení, protože kotel pojede v režimu protimrazové ochrany trochu neekonomicky, ale zadání je splněno.

   Dobrý den, především mám, musím poděkovat za Vaši rychlou odpověď a složit "hold" za to, že v dnešní době dokážete vést takovouto poradnu. Teď k Vašemu mailu. Jsem vystudovaný elektrotechnik, ale můj problém je v tom, že neznám logiku ovládání kotle.
Jen pro Vaši info:
S návratem Vitotrolu 100 OT topenáři to asi nebude proveditelné. Zmínil jsem se o tomto požadavku až těsně před montáží regulátoru, protože mě ani ve snu nenapadlo, že v sofistikovaném systému toto nebude možné. Můj starý termostat toto zvládal deset let.
V tu chvíli jsem jej sice mohl odmítnout, ale v následné diskusi mě topenář přesvědčil, že i s použitím "prázdninového módu" budu mít provoz mnohem levnější, než když jsem používal starý kotel (mám práci, při které jen těžko odhaduji čas návratu domů). Tak jsem jej nechal namontovat.
To, co tvrdil, je možná pravda, jenže až později jsem zjistil, že Vitotrol 100 OT je dost "tupý" systém, protože neumí více týdenních módů. Jinými slovy pokud chci jednu sobotu zatopit ráno a jinou až večer, musím vše přeprogramovat. A to prázdninový provoz, který počítá jen dny, neřeší, ten zapne program o půlnoci. Myslím, že za ty peníze se Honeywell jako výrobce moc nepředvedl.
   Takže ta druhá možnost, kterou jsem také probral s topenářem:
Bohužel kotel vůči svorce X1 funguje úplně opačně: S regulátorem Vitotrol 100 OT musí být rozpojena. Pak se předává řízení regulátoru. Jakmile ji spojím, kotel zapne na trvalý provoz, místo, aby se vypnul, jak bych potřeboval. To je informace, která mi byla řečena. Nicméně jsem ji pro jistotu ještě před chvílí ověřil i na kotli. Svorka je opravdu rozpojena.
   Takže bohužel vše směřuje k tomu, že se buď smířím s tím, že rezignuji na dálkové ovládání anebo supersystém Vitotrol 100 OT a původní GSM modul hodím do popelnice a pořídím si PT59X s GST1 za spoustu dalších peněz, což mě fakt naplňuje nezměrným štěstím :-)
Ještě jednu otázku: Máte nějaké zkušenosti s PT59X s GST1 modulem ve spojení s Vitodens 100 W? Funguje OT protokol spolehlivě?
Jinak si myslím, že by tato fakta mohla zajímat i jiné čtenáře Vašeho Webu, aby si nenaběhli, jako já. Ještě jednou mockrát děkuji.

   Dobrý den, nyní mě napadají tři možnosti.Regulátory s OpenTherm komunikací v podstatě posílají kotli požadovanou teplotu topné vody, takže bych vyzkoušel, co kotel udělá, pokud rozpojíte tuto komunikaci. Buď přejde do stavu bez OpenTherm komunikace a protože je rozpojená klema tak se i vypne, nebo tam zůstane vyset poslední odeslaná požadovaná teplota topné vody a kotel pojede dál. Poté by rozpojování komunikace řešením nebylo.
   Druhé řešení je požití ovládání a termostatu od starého kotle. Vyřadil byste OT komunikaci a ovládal kotel přes vstup X1-1. Je to sice horší řešení na provozní náklady, ale řešení to je (podle topného systému cca. +10% oproti řízení s OT komunikací).
   Třetí řešení je použití PT59X. Konkrétně s tímto regulátorem zkušenosti nemám, ale mám zkušenosti s firmou Elektrobock, která ho vyrábí. Věřím, že bude v pořádku komunikovat, ale pro jistotu dejte dotaz na výrobce. Komunikaci OpenTherm si každý výrobce ohýbá podle svého a je v tom pěkný „bordel“. Slyšel jsem o tom, že Viessmann uvolnil pro ně kódy, když dělali termostat PT52, takže mě nenapadá, proč by je neimplantovali do novější verze.

   Dobrý večer, mockrát vám děkuji za odpovědi, myslím, že v tuto chvíli je mi vše jasné. Pokusím se otestovat první možnost a uvidím, jak bude kotel reagovat, když mu vezmu OT komunikaci. Myslím, že by mohla platit Vaše teorie, že by kotel mohl vypnout. Máte pravdu, že záleží hlavně na stavu komunikačního obvodu OT, když se mu sebere tok dat.
Druhé řešení se mi moc nelíbí, protože tím přijdu o výhody OT regulátoru, jehož myšlenka se mi jinak líbí.
A o PT59X jsme již mluvili. Zkusím případně kontaktovat Elektrobock.
   Poznámka na závěr: poměr výkon/cena regulátoru CM737 je fakt tristní. S tím se může jít firma Honeywell vycpat. Vám ovšem mnohokrát díky, díky…


   Dobrý den, omlouvám se, že ještě jednou otvírám naši komunikaci na toto téma. Zjistil jsem, že na kotli je konektor X7, který by měl údajně použit k možnému připojení Timeru, spínacích hodin. Dokonce snad i analogových, což bych předpokládal, že bude přesně jen kontakt ON/OFF. Nemyslíte, že by toto mohla být možnost, jak kotel ovládat pomocí GSM modulu se spínacím kontaktem? Díky za názor.

   Dobrý den, ovládat by to podle mého šlo, ale je zde několik překážek. Zapojení svorkovnice znám: z leva; X7.4 = 24V; X7.3 = CH2 (podle zvyklostí se domnívám, že slouží k spínání ohřevu TUV); X7.2 = GND; X7.1 = CH1 (podle zvyklostí se domnívám, že slouží k přepínání normálního a úsporného režimu topení). Co vím, tak do tohoto konektoru lze osadit jen bezdrátový regulátor Vitotrol 100 UTDB-RF2.
Teď k problémům:
 1) Nemáte protikus konektoru.
 2) Protože jdete přímo na desku elektroniky, tak sebemenší chyba (třeba i statická elektřina) znamená výměnu celé desky elektroniky a to není laciná záležitost (nevím, jestli to stojí zato).
 3) Nevíme, jestli se spíná GND nebo +24V a jak jsem psal, chyba se krutě trestá.
Takže myslím, že požadovanou funkci by to mohlo splnit, ale nevím, jestli můžu doporučit její realizaci.

Odesílatel: petr@cbox.cz

Komentáře

PT 59x Vam nemusi fungovat

PT 59x Vam nemusi fungovat s vitodens 100W, ja som sa pytal vyrobcu. Pouzivam PT52, ktory je dany pre tento kotol. Este mate moznost vitotrol nedat a dat klasicky termostat a gsm modul,ktory spina pomocou sms sprav. Viessmann ma teraz vitotrol 100 OT1, ale este s nim nemam skusenost.

PT59X je kompatibilni s VIessmann Vitodens 100 W

Zdravim, Electrobock mi potvrdil, ze termostat PT59X je kompatibilni s kotlem Viessmann Vitodens 100 W - viz reakce vyrobce na muj dotaz:

Muj dotaz: ... Akorat u toho PT59X jsem se docetl na webu, ze nebyl testovan s kotly Viessmann. Muzete mi zarucit kompatibilitu s kotlem Viessmann (konkretne to bude Vitodens 100-W)?

Odpoved od Electrobocku: Dobrý den, nynější verze termostatů jsou kompatibilní i s uvedeným kotlem. S pozdravem Elektrobock CZ s.r.o.

Nicmene, uvidime, az to v prosinci namontujem, pak to budeme vedet jiste ;-)

Dajte mi prosím potom

Dajte mi prosím potom vedieť,či to všetko funguje.Sam som zvedaví.Ďakujem

Electrobock PT59X + GSM modul Electrobock GST01 + Vitodens 100-W

Dobry den, tak po delsi dobe mohu rict, ze vsechno funguje OK. Sestava kondenzacni kotel Viessmann Vitodens 100-W + vnejsi cidlo + termostsat Electrobock PT59X + GSM modul Electrobock GST01 spolu komunikuje bez jakychkoliv problemu. Pouzivame ekvitermni regulaci s krivkou c.17 (k nastaveni jsou krivky c. 1 - c. 60). Kotel jako takovy je "hlupak", ale diky termostatu jsme z neho udelali "chytraka" :-) Soucinnost termostatu a modulu je zatim bezchybna. Pri prvnim zapojeni trvalo sice dele (nekolik minut) sparovani GSM modulu a termostatu, nez jak udaval vyrobce (20 sekund), ale od te doby to funguje zatim spolehlive. Pouzivame SIM od Vodafone (nulovy tarif) kvuli sile signalu v miste pouziti. Pri odeslani SMS na cislo GSM modulu dostaneme zpetnou odezvu ve forme SMS asi za 3 minuty. Kdyz posleme smsku STAV, vrati se nam aktualni data. Pri odeslani smsky TEPLOTA XX se nam vrati aktualni data ve stejnem tvaru jako v predchozim pripade. Data jsou: nastavena teplota, aktualni teplota na temostatu, zda kotel prave topi, rezim topeni (manual x automatika), sila GSM signalu a venkovni teplota. Vzhledem k tomu, ze jezdime do mista jen asi kazdy druhy vikend, mame diky teto sestave informace, jak to tam vypada.

Vitodens 100; protikus konektoru X7

Dobrý den, nemáte náhodou kontakt na autora dotazu GSM ovládání kotle Vitodens 100. Uvedený email petr@cbox.cz je nefunkční. Chtěl jsem mu nabídnout protikus konektoru X7. Mam jeden navíc. Děkuji Milan.

Protikus konektoru X7 - odpověď

Dobrý den, maily jsou pozměněny, aby majitelům nechodil spam. Kontaktní mail zasílám. Přeji hezký den.