Renovace řízení lisu balíků

Crouzet Micro-PLC Millenium 3 Essential Byl jsem požádán o opravu balíkovacího stroje ROLLANT 62s. Protože řídící elektronika už byla od pohledu mnohokrát zpravována a zákazník přišel s tím, že nová deska elektroniky stojí 1600 euro, tak jsem se rozhodl pro nahrazení miniautomatem. Netušil jsem, že je takový problém sehnat malý řídicí systém s napájením a vstupy na 12V DC. Našel jsem Crouzet Micro-PLC Millenium 3. Měl jsem už velmi kladné zkušenosti s první generací tohoto miniautomatu, a proto jsem neváhal. Příjemným překvapením byl teplotní rozsah -20 °C až +70 °C. Byl jsem sice zaskočen potřebou nového programovacího kabelu a cenovou politikou (cena českého webového obchodu byla o minimálně 20% nižší než u českého zastoupení), ale jinak vše, od hardware po software, proběhlo plně k mé spokojenosti. Na napájení jsem připojil ochranou diodu, aby nedošlo v žádném případě k překročení maximálního napájecího napájení, což mi trochu zamotalo hlavu při oživování, protože baterie v traktoru nebyla v dobrém stavu a při vypnutém traktoru, ponížení napětí diodou a zapnutí odběru motorku pro střih balící sítě jsem se dostal pod minimální napájecí napětí a docházelo k restartu automatu. Předrátování některých vstupů na spínání + (vstupy jen PNP) byl jediný větší zásah, když neberu v potaz výměnu řízení lisu. V srpnu nás čeká zatěžkávací zkouška při balení slámy, ale věřím, že vše proběhne k plné spokojenosti zákazníka. Moc dobrá zkušenost…
Jestli někdo ví o vhodnějším cenově přijatelném automatu na řízení v „automobilovém“ segmentu, budu rád za vaši reakci pod tímto článkem.

Pro zvídavé popis funkce lisu balíků (slámy, sena):


 1) Start - kontrolka VÁZÁNÍ 0,5s; Nulování počtu otáček; řezací nůž do základní polohy.
 2) Jakmile je počet otáček odvinutí sítě větší nebo roven 1, tak je rozsvícená kontrolka VÁZÁNÍ.
 3) Počítám do nastaveného počtu otáček (120 otáček) odvinutí sítě.
 4) Zapnu na 1s řezací nůž.
 5) 0,5s počkám a na 3s VYPNU řezací nůž.
 6) Zapnu ventil na otevření zadních dveří.
 7) Jestliže rozepne snímač 80 BAR (otevřou se zadní dveře), tak 2 minuty počkám a pokud je obnoven tlak, tak ukončuji cyklus, tj. rozepne ventil na zadní dveře a přestaví se do polohy na vázání (ventil bez napětí - nahoru); nuluje se počet otáček odvinutí sítě.

Tlačítkem "A" lze ručně zapnout ventil na zadní dveře (nuluje se počet otáček).
Tlačítkem "B" se přechází zpět do automatického režimu.
Změna počtu otáček: Zmáčkneme tlačítko "OK" a rozbliká se nastavovací číslo. Tlačítky "+" a "-" změníme hodnotu. Potvrdíme tlačítkem "OK". Návrat bez změny tlačítkem "ESC".

Komentáře

Renovace balíkovače

Po reportu zákazníka a jeho nadšených reakcích na lisování sena i slámy můžu s klidným svědomím říci, že řízení lisu funguje bezvadně.