Ekvitermní regulace budovy

Regulace topné vody podle venkovní teploty

► CO JE TO EKVITERMNÍ KŘIVKA?

- ekvitermní křivka je závislost topné vody na venkovní teplotě a tím se udržuje konstantní teplota ve vytápěném prostoru. Čistě ekvitermní řízení se používá tam, kde není možnost osazení prostorového čidla. Z toho vyplívá, že se snažíme udržet stálou teplotu v místnostech při jakékoli venkovní teplotě. Pokud se teplota v místnostech hýbe, tak je špatně nastavená ekvitermní křivka a je nutno ji upravit podle tabulky

► NÁVOD NA LADĚNÍ EKVITERMNÍ KŘIVKY (viz. odkaz dole)

- z této tabulky by mělo být vše zřejmé, ale pro názornost jednoduché vysvětlení. Pokud je v místnostech stálá nižší nebo vyšší teplota, tak je celá ekvitermní křivka posazena dole nebo nahoře a musíme jí celou vzít a posunout určeným směrem tzv. paralelním posunem neboli KOREKCÍ. Pokud je v místnostech nižší nebo vyšší teplota jen při chladnějších (teplejších) venkovních teplotách a při teplejších (chladnějších) venkovních teplotách je stálá tak je ekvitermní křivka špatně nakloněna a musíme jí naklonit určeným směrem tzv. sklonem křivky neboli KŘIVKA. Z dole přiloženého schématu vše patrné.

► Na vyladění ekvitermní křivky, při topení podle venkovní teploty je vždy první věc, která se projeví na kvalitě regulace. V začátcích jsem po uživateli chtěl, aby zadával křivku ve dvou bodech (tj. 4 parametry) což se projevilo jako pro neznalého problému dost obtížné.(PDF eq_str) Následně jsem vytvořil matici 3 bodů (při 31°C,0°C,-30°C venkovní teploty)uživatel zadává jen číslo křivky.(PDF eq_nov) Pro doladění křivky jsem použil paralelní posun křivky tz. KOREKCI.Pomocí těchto dvou parametrů by měl být uživatel schopen doladit tepelnou pohodu dle objektu. Pro snazší orientaci jsem vytvořil tabulku pro upravování křivky. Tabulka je přehledná a jednoduchá a i úplný laik je podle ní schopen křivku doladit.(PDF návod na ladění křivky) Třetí parametr, který se mi zdál důležitý je odstavení od venkovní teploty. Vypínání s hysterezí se mi zdálo nevyhovující, a proto jsem to vyřešil jinak str. VLIV budovy

F1:     Křivka:                    sklon ekvitermní křivky
F2:     Korekce:                rovnoměrný posuv ekvitermní křivky
F3:     Vyp od venku:       odstavení okruhu od venkovní teploty
            (odstavení je závislé na nárůstu venkovní teploty v čase – vliv akumulace tepla v budově)

Topné křivky radiátory Topné křivky podlahové topení

 

 

 

 

Soubory: 

Komentáře

FW 100 A Junkers CERAMINI

Dobrý den; po 18 letech jsem musel vyměnit plynový kotel a jelikož mrzlo , tak byl kotel namontován bez regulace . Nyní jsem k němu koupil FW 100 a venkovní čidlo teploty a zapojil a snažím se pomalu nastavit regulaci . Dokumentace mám , ale jejich překlad je na několika místech ne zcela srozumitelný a popis nasatavení taktéž . Zajímá mě např. nastavení křivek a otáček cerpadla pro vytápění , které běží již měsíc a to nepřetržitě , možnosti skonu a posunutí topné křivky , vliv prostupnosti budovy a procentní vliv vnitřího čidla teploty . Jarda z Vysočiny

FW100 - odpověď

   Dobrý den, to je jako byste chtěl, abych vám řekl, jak funguje raketoplán. Musíme mít znalosti, na kterých lze stavět, pokud se nemám upsat k smrti. Pokud Vás tento obor zajímá, tak doporučuji jako základ moji knihu. Něco dostavit, to jako laik zvládnete, ale základní nastavení a uvedení do provozu by měl provést odborník. To je jako byste si chtěl nastavit bez potřebných znalostí řídící jednotku motoru v autě. Možná se dopracujete k funkčnímu řešení, ale nikdy to nebude ono.

Dobrý večer, děkuji vám za

Dobrý večer, děkuji vám za vyčerpávající řesení ; případně poradím i ostatním . Zdraví všechny Jarda z Vysočiny ( jarda .vysocina@seznam.cz )

Dobrý večer - odpověď

   Tak nevím, jestli to myslíte ironicky nebo jsem vám poradil mailem, telefonem, nebo jste si našel řešení na tomto webu. Docela by mě to zajímalo, protože opravdu není v mích silách řešit takto obecný dotaz v odpovídající kvalitě.

JUNKERS CERAPUR ACU SMART ZWSB 30-4 E

Dobrý den, mám kondenzační kotel JUNKERS CERAPUR ACU SMART ZWSB 30-4 E s ekvitermí regulací teploty (CW400), podlahové topení 2 okruhy. Už nějakou dobu si hraju s nastavením vytápění - nyní mi to vytápí na 25°C, což je strašně moc a nedaří se mi to stáhnout. Nemůžu nikde najít nastavení ekvitermní křívky, v menu lze nastavit pouze spouštění a nebo útlum topení ... tak jsem zkracoval doby pro vytápění. Venkovní teplotu mám nastavenou na 19,5°C (min. je 19°C). Jsem absolutní laik, tak se omlouvám za případné špatné formulace. Uměl by jste mi, prosím, poradit, jak na to?   Děkuji, M. Jakeš

JUNKERS CERAPUR ACU SMART ZWSB 30-4 E - odpověď

   Dobrý den, otevřete si servisní menu (viz návod k instalaci pro odborníka), poté si najdete položku „Otopný okruh 1“ a následně položku „Nastavení topné křivky“. Topnou křivku nastavte podle návodu. Jestliže se Vám to nepodaří napište stávající nastavení, jakou prostorovou teplotu máte, jakou byste chtěl mít, jaká byla venkovní teplota a o jaký se jedná dům. Následně Vám mohu doporučit nastavení.
   Protože nastavení tohoto regulátoru není úplně snadné a záleží na správném nastavení všech parametrů, bylo by dobré kontaktovat našeho servisního technika, který provede nastavení a případně Vás zaškolí na podrobnější nastavení.