Porucha komunikace OpenTherm

   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám starý kondenzační kotel Dakon KS24C s regulací open therm+ napojeno na Honeywell CX 51 MC. Problém který mám je, že vypadává komunikace mezi kotlem a regulátorem. Setkal jste se tímto problémem? Děkuji za radu Tomáš.

   Dobrý den, tady něco „umírá“ :-D (kotel nebo prostorový regulátor). Může to být i kabel, ale pravděpodobnost je malá. Jako první byste měl pozvat servisáka, aby zkontroloval kotel, jestli jeho životnost neskončí v zimě (kontrola řídicí desky i funkčních částí kotle) a poté se s ním domluvit na dalším postupu. S výsledkem se ozvěte a případně budeme postupovat dále.

Děkuji za rychlou odpověď. Zítra napíšu, jaký jsem vůl :-D. Přeji hezký den.

   Dobré ráno, tak zase asi tak velký vůl nejsem, jen si se mnou ten kotel hraje. Myslel jsem si, že to dělá komunikační kabel, který jsem v zimě přesekl a část nahradil obyčejnou dvojlinkou. Včera po výměně za UTP to jelo bez poruchy, ale dnes ráno opět hláška není komunikace. Servisní technik u mne byl včera, kotel vyčistil a udělal kontrolu, ale s komunikací si rady nevěděl.
   Začnu od začátku. Na jaře jsem si všimnul, že mi na regulátoru občas vyskočí informace o nekomunikaci mezi kotlem a regulátorem, postupně se tato informace stávala častější, až do teď kdy to ukazovalo skoro pořád. Vyměnil jsem venkovní čidlo ale bez výsledku. Vytáhnul jsem elektroniku z kotle a vyměnil všechny kondenzátory za nové, výsledek stejný. Dále už tak jak výše, včera výměna části dvojlinky za UTP a návštěva technika, celé odpoledne bez problému ale dnes ráno opět OT+ nekomunikuje. Dnes vyzkouším připojit regulátor na kousek UTP přímo ke kotlu a budu testovat. Dotaz na Vás, v případě že je chyba v elektronice kotle a já místo OT+ připojím pouze obyčejné rego on/of tak by to mělo fungovat? Přeji hezký den a napíšu, jak jsem pokročil.

   Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. Co všechno řídí kotel sám a co regulátor OT+? Moje domněnka je, že teplotu vody v UT řídí kotel podle venkovního čidla a výkon kotle je regulován podle vnitřního čidla na regulátoru. V případě, že bych použil regulátor ON OF, tak by kotel teplotu v UT řídil jako doposud, pouze by výkon kotle při požadavku na topení ON vyjel na plný výkon, než dosáhne požadované teploty v UT a poté výkon sníží a udržuje teplotu vody v UT, než mu regulátor dá požadavek OF a kotel vypne. Díky za info.

   Dobrý den, jestliže servisní technik usoudil, že kotel je dobrý a Vy jste vyměnil kondenzátory, tak bych v kotli chybu nehledal. OpenTherm komunikuje na 1000Bd, takže běží skoro po čemkoli (jestliže kabel není dlouhý). Můžete ještě proměřit odpor a kapacitu kabelu, ale testem kouskem kabelu, kabel nejspíše vyloučíte. Zaměřil bych se na prostorový regulátor. Můžete též vyměnit kondenzátory a otestovat případně vyměnit vysokokapacitní zálohovací kondenzátor (měl by minimálně držet napětí 5min po odepnutí komunikace/napájení) nebo koupit nový OT+ regulátor.
   Jestliže budete chtít použít klasický ON/OFF termostat tak ho musíte napojit v kotli na svorky T1/T2 (nepoužívat svorkovnice X5 pro komunikaci OpenTherm).
   Fungování ON/OFF termostatu: Při použití venkovního snímače si kotel podle venkovní teploty spočítá teplotu topné vody a na tu se snaží regulovat. Prostorový termostat říká kotli jen CHCI/NECHCI topit.
   Fungování regulátoru OT+: „Nacucne“ do sebe všechny informace, tj. venkovní teplotu, prostorovou teplotu, teplotu topné vody, nastavení regulátoru atd. toto vyhodnotí a kotli jen posílá požadovaný výkon, na který kotel poslušně jede. (venkovní snímač je použit jen jako zdroj informace o venkovní teplotě pro prostorový regulátor).

   Děkuji za info takto jsem si to myslel. Kondenzátory jsem samozřejmě vyměnil i v regulátoru, teď testuji regulátor na krátkém stíněném kabelu a uvidím. Jestli se závada neobjeví natáhnu nový kabel od kotle k regulátoru a uvidíme. Když se závada i potom objeví koupím obyčejný termostat a zapojím ho tak jak píšete, nebo koupím nový OT+ a budu zkoušet dál. Zatím moc děkuji za rady a výsledek vám napíšu. Hezký den.

Odesílatel: tomas@gmail.com

Komentáře

Jak to dopadlo

Zajímalo by mne jestli fungovala komunikace na krátkou vzdálenost? Nebo jak to celé dopalo.

Jak to dopadlo - odpověď

Dobrý večer, bohužel většina lidí po vyřešení problému už zapomene napsat :-(
Poté beru, že poslední mail pomohl, ale to vám asi v tomto případě moc nepomůže. Kdyby byl zájem, zkusil bych dohledat kompletní mail na tazatele původního článku.