Zapojeni Tado V3+ ke kotli Baxi Nuvola 3 Comfort 140 Fi

   Dobrý den Jardo, vytápění v domku máme řešeno pomocí plynového kotle Baxi Nuvola 3 Comfort 140 Fi. V přízemí máme podlahové vytápění a v patře radiátory. Ovládání kotle máme vyvedené do obývacího pokoje. Podlahové topení má 3 okruhy (chodba, kuchyň a obývací pokoj). Podlahovka má 2 termostaty, jeden je v chodbě a druhy je umístěny v obývacím pokoji, hned vedle ovládání od kotle. Obývací pokoj i kuchyň jsou jedna velká místnost.
   Abychom mohli regulovat vytápění v každé místnosti (zejména v 1. patře, kde jsou radiátory) koupili jsme si výrobek Tado v3+. Teď stojím před problémem, jak to správně zapojit, aby to fungovalo včetně ohřevu TUV. Koukal jsem do návodu jak pro kotel, tak pro Tado a abych pravdu přiznal, nejsem z toho vůbec rozumný a nerad bych špatným zapojením kotel vyřadil z provozu. Prosím tedy o radu, jak správně zapojit. Děkuji za odpověď a s pozdravem David

   Dobrý den, už se budu asi po tisící opakovat, ale přeci jen zjednodušeně. Staré kotle fungovali jen zapnuto/vypnuto. Když bych to měl k něčemu přirovnat, tak jako k autu bez převodovky. Protože nemá převodovku, tak muselo být silné, a tudíž žralo i hodně paliva. Mohli jsme jen jet s velkou spotřebou, jako byste jel na jedničku 100 km/h, nebo stát. Tam se muselo zastavovat, protože pokud jsme chtěli dosáhnout průměrné rychlosti 50 km/h (tepelná ztráta například 10kW; výkon kotle 20kW), tak to jinak nešlo. Moderní kotle (i ten váš) mají regulaci výkonu (cca 25 až 100%), takže auto dostalo převodovku a už mu nečiní problémy jet 50 km/h s efektivní spotřebou. Uznejte sám, že je efektivnější jet hodinu 50 km/h než půl hodiny 100 km/h. Takže chceme, aby kotel jel na minimální výkon efektivně než přískoky na maximální výkon, kdy nám spoustu tepla uteče komínem. Tolik k použití termostatů u radiátorů. U podlahového topení to platí dvojnásob, protože nám do toho „kecá“ ještě tepelná setrvačnost podlahy. Takže tomu moc nepomáháte a pokud topný systém není dobře seřízen, tak tomu můžete i škodit. Doporučuji přečíst si pár podobných příspěvků o průtocích a provozu podlahového topení na mém webu nebo jinde ;-)
   Abych se vrátil k vašemu dotazu: Úplně mi není jasné, čeho chcete dosáhnout, protože pokud Tado připojíte do kotle kvůli radiátorům v 1.NP, tak bude odstavovat i podlahové topení v přízemí, ale abych vám dal nějakou konkrétní radu: Tado můžete zkusit připojit místo ovládání kotle na svorky 1/2 svorkovnice M2 (horní svorky čokoláda vpravo nahoře na foto) a zvolit komunikaci OpenTherm. Pokud to nebude fungovat nebo nechcete přijít o originál ovládání, tak musíte zvolit blokování kotle na svorky prostorového termostatu (nejhorší varianta -> děláte z něj kotel starého typu; viz výše). Připojuje se na svorky 1/2 svorkovnice M1 (horní svorky – bude tam klema a z druhé strany černé dráty – čokoláda vlevo dole mimo záběr na foto). Provoz TUV by měl být zachován. Jen doplním, že při komunikaci OpenTherm připojujete na Tadu svorky +/- při spínání 230V svorky COM/NO.

   Dobrý den pane Valtere, předem bych chtěl poděkovat za vyčerpávající reakci, kterou jsem tak rychle nečekal. Pročetl jsem si dle Vašeho doporučení nějaká fóra a bohužel máme v baráku kočkopsa, kterého moc nemusíte :)
   Přirovnání k autu bez převodovky mě pobavilo, ale máte pravdu. Regulovat 2 topné vody (podlahovku a radiátory) v baráku je problémové. Naše spotřeba se pohybuje mezi 14-15MWh/rok při cca 100m2. Abych měl alespoň rozumnou teplotu v radiátorech v 1.p. musím nastavit vyšší teplotu na ovladači od kotle, jinak je tam zima.
   Pokud Vás tedy chápu dobře, je lepší nastavit kotel, aby topil permanentně na 21°C 24/7, než 5 - 7h ráno a 15 - 22h odpoledne/večer na 22°C, jak to máme teď.
   Minulý rok jsem měl nastavenou teplotu podle topné křivky, letos jsem dal natvrdo 21°C a snažím se zjistit, co bude lepší. A právě kvůli komfortu a regulaci jsem koupil Tado Chytrý termostat V3+, který obsahuje ovládání ke kotli. Součástí setu je i prostorový termostat, který bude řídit podlahovku v obýváku. V 1.p. na radiátorech budou Tado Chytrá termostatická hlavice a vše propojené mezi sebou.
   Píšete, pokud připojím Tado ke kotli, bude mi to odstavovat i podlahovku. Tomu úplně nerozumím. Přece pokud mi ve kterémkoliv pokoji v 1.p. klesne teplota pod nastavenou hodnotu, měl by automaticky sepnout kotel. Nebo se mýlím.?
   Tado by mělo jít samozřejmě nastavit i tak, že nebudu řešit vytápění od – do, ale nechám zapnuté 24/7 s nastavenou teplotou. Každopádně návod na zapojení vyzkouším a dám vědět, zda funguje. S pozdravem David.

   Dobrý večer, ano, kočkopsa nemusím, ne že bych byl zaujatý proti kočkopsům, ale má to více dobrých důvodů. To je jako byste uřízl půl osobního auta a půl nákladního, svařil je k sobě a liboval si, že máte dopravní prostředek s vlastnostmi obou. Nikdy nedosáhnete spotřeby a ani užitné hodnoty nákladního auta a už vůbec ne osobního. Poloviční řešení jsou vždy neefektivní a čím jsem starší, tím jsem o tom více přesvědčen, protože i obyčejné kupecké počty mi dávají za pravdu. Aby tenhle odstavec měl nějakou pointu tak, je odzkoušeno, že lze dosáhnout úspory cca 1/3 z provozních nákladů, pokud by celý systém provozoval jako nízkoteplotní (nízkoteplotní radiátory + úprava topného systému nebo podlahovka všude).
   Ano, obecně je lepší nynější kotle provozovat 24/7 bez teplotních výkyvů na stálém malém výkonu než nárazově na vyšším, kde musíte dohnat tepelný deficit, který vám tam vznikl vlivem teplotních ztrát. Je potřeba vzít v potaz hodně věcí, ale ve vašem případě pro hlavně mluví podlahovka. Postupoval bych takto: Všechny okruhy otevřít naplno; naštelovat průtoky, aby všude byla stejná (požadovaná teplota); protože se bude topit 24/7, tak není potřeba tak vysoká teplota topné vody (ubrat ekvitermní křivku) a tím se nám zvedne účinnost kondenzace. Až budete mít toto připraveno, tak si vytipovat dva stejné dny a jeden den provozovat systém ponovu a druhý den postaru. Následně porovnat spotřebu plynu v jednotlivých dnech a podle toho se rozhodnout. V základu, pokud není topný systém špatně navržen a dům nemá velké tepelné ztráty, tak věřím, že výhodnější bude provozovat systém 24/7 a jako bonus budete mít pořád teplo.
   Tado připojený ke kotli odstavuje podlahovku (dotazy prosím příště číslujte, ať je jasné k čemu daný odstavec patří): Měl jsem na mysli, že pokud Tado vypne kotel, tak i když si termostat pro ovládání podlahovky řekne o topnou vodu, tak ji nedostane, protože kotel je odstaven. Pokud uděláte vše jako jeden systém, tak by to neměl být problém, i když systém Tado není na váš systém úplně připraven. Když se vrátím ke kočkopsovi, tak ten váš si to ještě rozdává s králíkem (Tado). Vůbec nechci vidět ty ?štěňata? :-D
   Hodně zdaru. Těším se na zpětnou vazbu.


   Dobrý den pane Valtere, o víkendu jsem se konečně pustil do zapojení ovládání kotle přes Tado. Zapojeno dle Vašeho doporučení ve svorkovnici M2 na kotli, + - na Tado, aby fungoval OpenTherm. Vše fungovalo bez problémů, topení krásně topí, ale dnes ráno jsem zjistil, že mi kotel neohřívá vodu. V aplikaci Tado na mobilu mi přibyla teplá voda, ale nějak mi to nefunguje. Nevíte, v čem by mohla být chyba?
   Na Vašem webu také někdo dával dotaz na zapojení Tado a nakonec píše, že vše funguje včetně ohřevu vody. Mohl byste mi na něj poskytnout mail. Neukazuje se mi (asi záměrně) celý.

   Dobrý den, podle popisu závady mě k teplé vodě nic nenapadá :-D
Posílám mail (***) z příspěvku jvalter.cz/kotel-baxi-nuvola-duo-tec-ht-chytry-termostat-tado (příště poprosím o odkaz, abych nemusel hledat co jste měl na mysli). Mail je jen pro vaši potřebu, nikde nezveřejňovat! Dodržuji soukromí všech i vaše.

   Reakce: Zdravím oba, upřímně jsem se s tím potvrzením funkčnosti unáhlil. Jak jsem s tím experimentoval, tak jsem dospěl k závěru, že vše funguje. Až pak jsem zjistil stejný problém jako máte vy: Při připojení přes OpenTherm to neohřívá TUV, přestože aplikace (i kotel) vypadala, že funguje. Zkoušel jsem komunikovat přímo se supportem Tado, ale zatím to nikam nevedlo. A samozřejmě jsem pak zapomněl zpětně informovat J. Valtera, aby případně tu mylnou informaci stáhl :-( Takže v tuto chvíli mám termostat zapojený klasicky spínáním.

Odesílatel: beh@seznam.cz

Komentáře

Dotaz OpenTherm

Dobry den panove, podarilo se nekomu z vas prosim vyresit problem s ohrevem teple vody  a open therm komunikaci ? lze to nejak obejit ? dekuji. Honza

Tado V3+ a bojler

   Dobry den, resil jsem to s podporou Tado nekolik mesicu a neuspesne. Dnes jsem narazil na tento navod pro Baxi Luna Duo-tec

https://community.tado.com/en-gb/discussion/17156/hot-water-controls-not-working-baxi-boiler

   Bohuzel u Nuvola 3 comfort jsem byl schopen jen zapnout pomoci F22 rozsirene menu ktere konci u F65. Zatim nevim, jestli Nuvola ma taky moznost nastaveni typu openthermu. Hledam servisni manual ke kotli.

Tado s Baxi Nuvola Comfort 3 HT

   Zdravím, pánové, dnes jsem po nějaké době učinil druhý pokus o zprovoznění kombinace Tado ovladače a Baxi Nuvola Comfort 3 HT. Díky vaší inspiraci jsem uspěl.
   Problém je v nastavení desky kotle, kde je nastaven autodetect Opentherm (paramter 614, set 0). Je potřeba jej změnit na set 2.
Jak se dostat do nastavení desky kotle jsem našel zde: https://www.baxi.cz/prislusenstvi-archiv/avs77/
Pro nastavení parametrů kotle postupujte následovně: • Stiskněte alespoň na 3 sekundy tlačítko IP atd atd.
Je to bod 6 návodu, co je tam ke stažení v PDF.
Jinak jen pro úplnost zopakuji, že je třeba mít propojený ovladač Tado ( svorky + a - , libovolně) a kotel (svorník M2 a svorky 1 a 2). Na Tado je třeba nastavit dle návodu profil pro Opentherm (tzn. D01, Hotwater control ANO, atd. dle návodu, který tady už visí, je i dobře udělaný v té appce). Dejte vědět, jestli pomohlo!
Zdraví ŠN