Nastavení Protherm Ray 12kW

   Dobrý den, prosím o radu, jak nastavit kotel pro komfortní teplotu v domě. Máme kotel Protherm Ray 12 KE/14 EU a k tomu podlahové topení na plochu 105 m2. V podlaze 18 cm EPS, na zdi taky 18 cm a ve stropě vata 40 cm. Zkoušel jsem nastavit kotel na minimální výkon 2kW a teplotu 25°. Problém je v tom, že když kotel jede nonstop v tomhle režimu, tak po cca 14 hodinách už z kotle leze 28° a v ložnici se nedalo spát jaké tam bylo dnes teplo. Myslel jsem si že když kotel natopí vodu na 25° tak vypne spirála a pojede jen čerpadlo a když klesne tak zase spustí spirála. To je normální nebo mám něco špatně v kotli?
   Zkoušel jsem dneska ráno nastavit termostat, aby kotel topil v cyklech 3 hod zapnuto, 3 hod vypnuto ale nevím co to udělá.
Co byste doporučil? Za mě ideální by bylo mít kotel 9kW který jde zregulovat na 1kW a mohl by topit 20 hod denně a mohlo by to fungovat a v případě větší zimy přidat na více kW nebo si pomoci krbem, když jsme doma. Ale to by znamenalo koupit nový el kotel 9kW a tento prodat. Děkuji za radu.

   Dobrý den, omezení maximálního výkonu je jen pro přizpůsobení konkrétní aplikaci (předimenzovaný kotel, časté spínaní atd.) a neměla by tím probíhat regulace. Regulace by měla probíhat teplotou topné vody. Když nastavíte teplotu topné vody 25°C, tak to neznamená, že z kotle poteče 25°C, protože teplota topné vody je regulovaná spínáním topné spirály a ne plynule. Konkrétní spínací diferenci neznám, ale bude cca 3 až 5°C. To znamená, že teplota z kotle se bude pohybovat mezi 25°C a cca 30°C.
   Měl byste nastavit průtok jednotlivými hady, tak aby se celý dům natápěl rovnoměrně. Jestli že dochází k přetopení prostoru, tak:
 a) při použití prostorového termostatu, ho máte špatně nastaven (neblokuje kotel při dosažení požadované prostorové teploty). U podlahového topení použití prostorového termostatu nedoporučuji, kvůli tepelné setrvačnosti a obtížnosti správného nastavení.
 b) při použití ekvitermní regulace je zvolena vysoká topní křivka.
Výkon kotle měl být zvolen podle spočítaných tepelných ztrát objektu. Pokud tomu tak je, tak bych zatím kotel za menší neměnil. Hlavní problém bude v nevhodném nastavení průtoků topnými hady a nastavení regulace.

   Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Regulaci nastavují právě teplotou otopné vody a to na 25°. Když bych nechal v základním nastavení výkonu kotle 12kW tak zpočátku bude topit na vyšší výkon, ale pak se ustálí na 2kW.
   Termostat mám, ale záměrně jsem nastavil vyšší teplotu, aby kotel neustále topil, protože jsem si myslel, že se spirála vypne, jakmile natopí na požadovanou teplotu vody.
Když vypnu kotel termostatem, tak setrvačnosti bude ještě topit a až klesne teplota pod termostat tak bude trvat dlouho, než se zase nahřeje podlaha a bude to nekomfortní.
Průtok hady mám nastavený, aby se dům vytápěl rovnoměrně ale jde o to, že nejde mít zapnutou podlahu celý den na 2kW z důvodu zbytečně velké teploty v dome a z vysoké spotřeby elektřiny.
   Takže jsem vymyslel že bud budu s kotlem cyklovat 3 hodiny topit a pak 3 hodiny pauza a průběžně to během roku přizpůsobovat vnější teplotě což bude nekomfortní, nebo novy kotel s 1kW což by mohlo fungovat anebo jak píšete ekvitermní křivkou, jestli by k tomu šla dodělat a jak by to fungovalo.

   Dobrý den, půjdeme po pořádku podle vašeho mailu.
Max. výkon kotle se nemá nechat v základním nastavení 12 kW, ale dát na nejbližší vyšší hodnotu spočítaných tepelných ztrát. Ty se vypočítávají na místní nejnižší venkovní teplotu např. -15°C. Takže pokud jsou tepelné ztráty spočítané na 8kW, tak se má nastavit 9 kW. Pokud koupíte menší kotel nemusí vám poté stačit v mrazech.
Spirála nemůže zapínat 24,9°C a vypínat 25°C. To by poté často spínala a za chvilku by něco odešlo. Zkuste odsledovat hysterezi spínání a té se přizpůsobit.
Při vyšších venkovních teplotách např. 10°C bude mít dům tepelné ztráty jen například 1 kW a při dodaném výkonu 2 kW dodáte více tepla, než uteče, proto prostorová teplota stoupá.
   Váš požadavek na plynulou regulaci se dá vyřešit jen plynulou regulací mimo kotel. Dokud mi neřeknete spočítané tepelné ztráty objektu, tak vám koupi menšího kotle určitě neodsouhlasím.

Odesílatel: Tomas.@gmail.com

Komentáře

Protherm ray 12kw ke

Dobrý den, shodou okolností řešíme podobný problém, tak se s dovolením přidám do diskuse s dotazem, jak nejlépe nastavit kotel v našel případě.
Máme novostavbu dvoupodlažního RD s teplovodním podlahovým vytápěním, který je napojený na elektrokotel Protherm Ray 12kW ke (původně měl ohřívat i TUV, proto ten výkon). Zatím jsme nestihli dořešit regulaci, ale příprava je na pokojové prostorové termostaty spojené s elektrotermickými hlavicemi v rozdělovači.
Po přečtení komentářů výše jsem dle návodu na internetu spočítal tepelné ztráty domu dle PENB a vyšla mi hodnota 4,73kW. Reálná hodnota však bude nižší, protože v PENB bylo počítáno se zateplením 15cm EPS, 30cm vaty v podkroví a nebyla v plánu rekuperace. Během realizace se ale přistoupilo k úpravám, takže zateplení je 22cm EPS, vata 44cm a nakonec je i ta rekuperace. Reálná hodnota tepelných ztrát tedy bude řekl bych výrazně nižší.
Pro výpočet tepelných ztrát bylo počítáno s pokojovou teplotou 20st a venkovní -12 (polabská nížina). Tady je výrazněji pod nulou jen pár dní v roce.
V rámci snahy o úsporu na spotřebě, jsem na kotli nastavil hodnotu 25st (minimum), přivřel jednotlivé okruhy a předpokládal jsem, že si kotel vystačí s minimálním výkonem 2kW. Displej neukazuje aktivní výkon. Výkon je zobrazován v podobě "čárek", které stále svítí dvě ze šesti, tedy dle mě kotel jede na 4kW.
Začal jsem hledat informace a zjistil jsem, že v servisním nastavení lze nastavit omezení výkonu (hodnota d.000). Omezil jsem tedy výkon na 2kW, ale stále svítí dvě čárky výkonu.
Chtěl bych se tedy zeptat, zda lze výkon omezit jen takto jednoduše, nebo je zapotřebí další nastavení. Ještě mě napadlo, zda lze nastavit vyšší výkon čerpadla, aby "vlažná" v okruzích proudila rychleji....
Snad jsem vše popsal dostatečně srozumitelně. Předem děkuji za váš názor.

Protherm ray 12kw ke - odpověď

   Dobrý den, ano, výkon stačí omezit parametrem D.000. Aktuální výkon najdete v parametru D.155. Výkon čerpadla a průtok jednotlivými okruhy by měl být nastaven tak, aby bylo dosaženo projektovaného teplotního spádu (standardně 5°C).

Servisní menu Protherm Ray

   Dobrý den, s dovolením se připnu k diskuzi. Nikde se mi nedaří zjistit jaký je správný „prstoklad“ abych se dostal do servisního menu a pomocí parametru D.000 omezil výkon kotle. Děkuji za radu. Pro úplnost, jedná se o kotel Protherm Ray 9KE.

Servisní menu Protherm Ray - odpověď

   Dobrý den, diagnostické menu je jen pro proškolené servisní techniky, a proto je i pod heslem. Kontaktujte svého servisního technika ;-). Pokud opravdu víte, co děláte a cesta přes servisního technika je neschůdná, tak mě kontaktujte a něco vymyslíme.