Dobrý den, už jednou jsem vás prosil o radu a pomohl jste mi, proto se na vás obracím s jedním dotazem a třeba mi pomůžete zase.
Na mém kotli Baxi Ecofour 24f se občas objeví chyba e03 chyba manostatu a nesepne hořák. Ventilátor funguje dobře a už jsem dal i nový manostat, vše vyčištěné včetně ventilátoru i odkouření. Hořák znovu sepne a chyba zmizí, když povolím víčko vedle výstupu kouřovodu a tím tam pustím více vzduchu. (víčko zase hned dotáhnu) Tato chyba se projevuje hlavně v případě, když třeba pul dne kotel netopí a topím v kamnech. Jakmile chybu odstraním a kotel sepne, chyba už se neobjeví. Když to tedy shrnu, kotel, když dlouho netopí nesepne hořák, pustím více vzduchu a pak už bez problému funguje. Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý večer, když topíte v kamnech, tak potřebujete hodně spalovacího vzduchu. Dříve netěsnili okna, dveře, tak nebyl s množstvím vzduchu potřebným ke spalovaní problém. Nyní jsou místnosti skoro hermeticky uzavřené v místnosti vzniká podtlak a vzduch se přisává kudy může. Základní poučka je, že ke standardním výkonům kamen má být přiveden spalovací vzduch co nejkratší cestou a trubkou o průměru minimálně 125 mm a na 1 kW výkonu kamen potřebujeme přivést cca 3 m3 vzduchu za hodinu, takže pokud máte kamna například 10 kW, tak potřebujete každou hodinu 30 m3 vzduchu, aby krb hořel tak jak má. Sám si můžete spočítat, jak rychle místnost kamna „vycucnou“ pokud není přiveden dostatek vzduchu. Samozřejmě na vakuum nemají sílu, ale potom hůře hoří a v místnosti vzniká podtlak (mělo by to být i trochu znám na dveřích). Některé krby a kamna trochu vyšších výkonů mají už připravenou přírubu na napojení externího přívodu vzduchu.
Podle popisu typuji, že nemáte vyřešen (ucpaný) přívod vzduchu ke kamnům, plynový kotel nebo odkouření netěsní a tudy se přisává spalovací vzduch a na manostatu vznikne podtlak, který zablokuje hořák. Puštěním vzduchu k manostatu tento podtlak zrušíte a kotel naběhne. Jako první zkontrolujte čistotu odkouření. Poté zkuste topit v kamnech při otevřené ventilačce abyste udělal snazší cestu pro spalovací vzduch a uvidíte, jestli se bude chyba opakovat. Pokud ne, je problém v nedostatečném přísunu spalovacího vzduchu. Vyřešte přísun vzduchu a při další servisní prohlídce kotle nechte servisního technika překontrolovat těsnost kotle a spalovací cesty. Pokud se bude chyba opakovat, tak bude problém v odkouření nebo v poškozeném nějakém těsnění na spalovací cestě a nechte kotel zkontrolovat servisním technikem hned.
Děkuji za odpověď, toto je přesně varianta, která napadla i mě. Budu se řídit vašimi radami, mockrát díky a hezky večer.
Odesílatel: kom@seznam.cz
Komentáře
Nedostatek vzduchu plynový kotel
Dobrý den, mám na chlup stejný problém jako pán v dotazu. Chybu E03 vyřeším pootevřením víčka. Dělá mi to také hlavně poté, co topím v krbu. Ale pozor!! Krb je úplně ve druhé části domu, takže nemůže brát vzduch plynovému kotli, zakopaný pes je jinde? Ale kde? Na co se zaměřit při údržbě (opravě) plyn. kotle, aby se to nedělo?
Děkuji Kare Dvořák
Nedostatek vzduchu - odpověď
Nemám zpětnou vazbu, jestli byl problém v kotli, nebo to byl opravdu nedostatek spalovacího vzduchu, nicméně bych to viděl na stejný problém a nezáleží na tom, jestli je krb v druhé části domu, pokud je prostor kotle spojen s prostorem krbu a není zajištěn dostatečný přívod venkovního vzduchu (v celém domě je podtlak). Postupujte podle výše zmíněných doporučení.
Nedostatek vzduchu plynový kotel (2)
Nemůže to být tím. Podtlak v době nemůže být nikdy dlouhodobý, věc by se vyřešila pouhým otevřením okna či dveří. Navíc je to starý dům, který je děravý jak cedník, tím to opravdu nebude, maximálně mě napadla ještě teplota okolního vzduchu. Při topení v krbu nahřívám akumulační nádrž, která je ve stejné místností jako plyn. kotel. Takže se tam zvedne teplota. To už by mohlo být ono. Ale dříve se to také nedělo, takže kde hledat závadu a jak jí odstranit. Asi nevíte, že?
Nedostatek vzduchu - odpověď (2)
Dobrý den, pro vyhodnocení poruchy nemusí být podtlak dlouhodobý, ale záleží na jeho velikosti.
Podle výpočtu výše (můžete si to vypočítat na své podmínky) standardním krbem 10 kW a při standardní velikosti místnosti 3m/4m/2,4m (objem 28,8 m3) je během jedné hodiny spotřebován všechen vzduch na hoření. To samozřejmě není možné (oheň by uhasl) a vzniká podtlak, který se snaží nasát vzduch z venku. Čím větší výkon (oheň), tím větší podtlak. 50% lidí má stejný názor „přeci si tam neudělám díru, kudy mi půjde domu studený vzduch“ a nastávají takovéto problémy. Standardní problém vašeho typu: Nastěhovali se a kvůli vlhkosti měli na záchodě nebo v koupelně otevřenou ventilačku, podtlak nebyl tak velký a problém se neprojevoval. Po roce, dvou většinou manželka zavřela okno a problém byl na světě, protože pro nasání stejného množství vzduchu je potřeba o dost větší podtlak. Pro test nechte v místnosti s krbem otevřenou minimálně ventilačku (standardní průměr přívodní kruhového potrubí 10 cm a více podle výkonu krbu a délky přívodu) a uvidíte, jestli se chyba projeví. Pokud ne, zkontrolujte případně vytvořte přívod vzduchu pro krb. Nemyslím si, že teplota bude mít vliv na tuto poruchu (pokud teplota nepřesahuje 40°C). Jestliže se bude porucha objevovat i při dostatečném přívodním vzduchu, tak bude problém v kotli a ten nejste schopen bezpečně vyřešit a zavolejte servisního technika kotle.
Napište, jak jste dopadl.