Dotaz termostat k Vitodens 100-W

   Dobrý den, mám na vás velkou prosbu, protože nejsem schopen zjistit, jaký si mám koupit bezdrátový termostat ke kotli Viessmann Vitodens 100-w za rozumnou cenu.
Ze všeho, co jsem na vašich stránkách vyčetl, bych si tipnul, že nejlepší a nejlevnější varianta v současné době je: zřejmě: Honeywell T3M OpenTherm, který umí regulovat i výkon, a ne pouze nastavenou teplotu místnosti systémem zap/vyp. (Dle vašeho článku z r. 2013 - lepší varianta s úsporou plynu) Viz. jvalter.cz/vitodens-prostorovy-termostat
   Můžete mi prosím poradit, zda uvažuji správně, nebo jestli si mám raději zvolit jiný výrobek? Originál Vitotrol od Viessmannu mi připadá příliš drahý a mám pocit, že dělá v podstatě totéž, co zmíněný Honeywell T3M OpenTherm. Mockrát děkuji za odpověď.

   Dobrý den, uvažujete správně, jen T3M už není to stejné, jako Vitotrol a je potřeba si ujasnit pár drobností:
 a) Pokud potřebujete bezdrátovou variantu nemůžete použít OpenTherm variantu, ale T3R. Ta funguje na principu ZAP/VYP, ale díky promyšlené softwarové části je to schůdná varianta. Pozor, zapojuje se na jiné svorky a měl by to zapojit elektrikář.
 b) Pokud můžete použít drátovou variantu, je vhodnější Honeywell T3M OpenTherm, kde už se pracuje s teplotou kotle (regulace na prostorovou teplotu). Protože komunikaci OpenTherm si výrobci upravují podle svého, tak může být zprovoznění problematické. Protože Honeywell s Viessmannem spolupracoval, tak na 90% to bude OK.
 c) Pokud chcete největší úspory a můžete použít, nebo máte venkovní snímač, tak použijte Vitotrol 100 OT. Zde už se pracuje i s venkovní teplotou (může být i ekvitermní regulace s vlivem prostoru) a při správném nastavení (není nejjednodušší) je efektivita nejlepší. S rostoucí cenami energií cenový rozdíl nehraje žádnou roli, protože investice se do roka vrátí. Tedy při správném zapojení, nastavení a pokud Rusák nezavře plyn ;-)

   Mnohokrát vám děkuji za odpověď. Našel jsem ještě na netu tento bezdrát. termostat od Salusu. https://salus-controls.cz/produkt/74/RT520RF
Výrobce ve specifikacích zmiňuje kotle Viessmann jako kompatibilní s OT termostatu, avšak není mezi nimi přesně ten samý, který mám já. (Vitodens 100-w B1KF)
Nevíte, zda je mezi mým a těmi v odkazu nějaký podstatný rozdíl a je-li šance, že s tímto termostatem a kotlem "B1KF" rozchodím OT? Ještě jednou moc děkuji za váš čas.
Mohl bych vám v případě nouze nejvyšší o radu zavolat? V ČB jsem nenašel nikoho, kdo by mi s tím poradil.
Topenář, který mi kotel instaloval byl úplný diletant, neuměl ho ani spustit, po měsíci nemám stále záruční list, ani nabídku pětileté záruky, kterou prý technik od Viessmanu nabízí rovnou při instalaci. (Dle sdělení zástupce výrobce)
O ekvitermní regulaci neuvažuji, bude mi stačit dobrá funkční modulace s OT, příp. nejhorším klasická dvoubodová. Salus nabízí obě varianty v jednom.

   Dobrý den, Salus RT520RF nevypadá špatně. Dejte vědět, jak budete spokojený s ovládáním.
Váš kotel je s novější automatikou, tak fungování OpenThermu je podle mého odhadu 70%. Nicméně pořád to kdyžtak můžete ovládat kontaktem.
Případně zavolat můžete, ale kvůli časovému vytížení se Vám třeba nebudu moci hned věnovat.
Zamyslete se nad tím, kdo vám bude kotel servisovat, když stávající technik je špatný.

   Ještě jednou mnohokrát děkuji. Zkusím tedy ten Salus a pošlu vám zpětnou vazbu, jak se chová s OT.
Všiml jsem si, že někteří dodavatelé kotlů Viessmann tento termostat doporučují k přikoupení přímo na svých stránkách pod nabídkou: "kupte si ke kotli“. Tak uvidíme, co umí. :-D
Určitě se ozvu, abyste věděl, zda je s OT použitelný nebo ne.
...A děkuji za radu ohledně servisu, počkám ještě týden a kdyžtak se poohlédnu po ověřeném technikovi na servis, smlouvu, zapojení termostatu atd. sám. V ČB je to se servisem pro Viessmanny "bída a utrpení" :-D

Odesílatel: dap@seznam.cz

Komentáře

VITOTROL 200-A

Zdravim, kúpili sme rodinny dom , kde je nainstalovany plynový kondenzačný kotol VITODENS 100-W pre podlahove kurenie. Aktuálne som zakúpil regulator VITOTROL 200-A. Chcel by som sa informovať ako je mozne zapojiť ho pre ovládanie kotla, nakoľko na zaklade manuálov neviem identifikovať spôsob zapojenia.

VITOTROL 200-A - odpověď

   Dobrý den, pro relevantní radu potřebuji přesné označení kotle, které najdete na štítku. Nejdůležitější je čtyřmístný kód (např. WB1C). Nejlépe foto. U kotlů s značením VITODENS 100-W jsou velké generační rozdíly. Též přesné označení regulátoru. Nejlépe i internetovou adresu odkud byl pořízen.