Kotel Junkers najednou cykluje

   Zdravím pane VALTER, chtěl jsem se zeptat. Mám kotel junkers ZWE24-3MF… s regulací TR200. Mám ho cca. 13 let bez problémů, až teď začal trochu zlobit tím, že při zapnutí okruhu tzv. trvale topí. Velký ot. knoflík kotel zapíná a pak se za chvíli zase vypne na otáčení knoflíku neboli na snížení nebo zvýšení teploty nereaguje a pořad ZAP a VYP. Když jsem to chtěl vykalibrovat tak se nic nezměnilo.
Ten druhy okruh tzv. sporo funguje, ale tak, že kotel najede na požadovanou teplotu, čas ale až dosáhne požadované teploty tak taky začne blbnout a ZAP/VYP, takže k zlosti. Jinak ohřev vody na sprchování funguje. Vše začalo vlastně tím, že ČEZ u nás často vypínal a zapínal proud, takže jsem musel pořad nastavovat hodiny a jazyk apod. Nějak jsem to neřešil, jelikož bylo léto a netopilo se, až teď jsem to zjistil. Zkoušel jsem zapnout a vypnout kotel, resetovat regulátor, ale nic se nezměnilo. Jelikož novy regulátor stojí dost peněz, jsem z toho dost špatný. Co myslíte, šlo by to opravit nebo je porucha přímo v kotli? Díky za odpověď.

   Dobrý den, podle popisu jsem se již s totožným problémem jednou setkal. Celý problém byl způsoben nefunkčností „točítka“ výstupní teploty do topení. Z točítka vede dosti dlouhá tenká plastová hřídelka do trimru na desce elektroniky. Protože trimr jde velmi lehce, tak to nebylo na odporu knoflíku vůbec poznat (točil se pořád stejně, ale nic nedělal). Protože zůstala nastavená vysoká teplota, tak při vyšších venkovních teplotách prostor neodebral dodaný výkon a kotel začal cyklovat. Jestli jsi dobře vzpomínám, tak jsem musel rozebrat celou elektronickou část, slepil jsem hřídelku dobrým vteřinovým lepidlem (POZOR, u všech vteřinových lepidel dochází k zatvrdnutí s maximální pevností až za 24 HODIN) a následně jsem prohodil opravované točítko TV s točítkem ohřevu TUV, protože s točítkem na ohřev užitkové vody se točí málo. Je to jemná práce a člověk musí vědět kde zabrat nebo ulomí něco dalšího. Doporučuji zavolat zkušeného servisního technika. Je fakt, že jsem si s tím hrál skoro půl dne, takže to asi nebude levná záležitost.
Kdybych měl zmínit i další možnosti problému tak bych to viděl takto:
80% - zmíněné točítko
15% - špatný průtok, nejspíše zanesený filtr nebo výměník tepla kotle
4% - jiný problém v kotli
1% - problém s TR200

   Dobry den pane Valter. Moc Vám děkuji za radu, asi to bude tou hřídelkou, protože jsem včera zkoušel otáčet tím knoflíkem a od 5 st. nahoru a na displeji se objevuji nesmysly třeba 1.5 st. apod. Když to dám na max. tak se tam objeví max. tep. 10st. Tak to zkusím opravit, jak jste mi radil. Pár takových podobných věcí se mi už podařilo opravit tak to zkusím ale zavolám i servis , protože jsem kotel za ty roky měl dvakrát zkontrolovaný. Tak asi před 6 lety naposled. Takže moc děkuji.

Odesílatel: co@seznam.cz

Komentáře

Junkers eurostar ZE/ZWE 24-3 MF K...TR 200

Dobry den, pane Valter rad bych vas pozadal o radu. Mam termostat tr 200. Když nastavim pozadovanou teplotu např.20 stupňů,tak při dosažene teploty stale topi a nevypne. Teplota je 70stupňů na kotli a stale topi,ale teplota klesa az na 50stupňu a stale topi. Chtel bych dosahnout toho,aby kotel vypnul pri dosazenei nastavene teploty a sepnul treba zase az kdyz teplota klesne o 2stupňe. Dá se to nejak nastavit? Dekuju za odpoved.

Junkers TR 200 - odpověď

Dobrý den, toto není klasický termostat ZAP/VYP, ale regulátor který plynule reguluje výkon hořáku. Tím, že ubírá výkon podle potřeby a nevypíná kotel úplně, šetří. Snaží se najít rovnovážný stav mezi tepelnými ztrátami (únik tepla) a dodaným teplem (provoz kotle). Řekl bych, že vámi popsané chování je v pořádku. Bohužel je to starší typ regulátoru, na kterém parametry regulace nelze nastavit… Takže z něj „hloupý“ termostat neuděláte ;-).

Junkers TR 200

Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Ještě se chci zeptat, jestli je možné kombinovat jiný termostat s tímto kotlem. Abych dosáhl toho, co bych chtěl. Jaký na to mate názor? Dekuji za odpověď.

Junkers TR 200 - odpověď2

   Dobrý den, ano prostorový termostat můžete použít. Následně bude kotel provozován jen ZAP/VYP. Tímto ho degradujete na „hloupého Honzu“ a následně stoupne spotřeba plynu. Je to jako byste chtěl udělat z Porsche Trabanta a ještě se na to těšil :-D.

Tr200

Dobrý den, pročítal jsem komentáře k regulaci Tr200 s kotlem junkers kterou mám asi 15 let. Vše funguje v pohodě, jen v poslední době téměř vždy, když dojde k výpadku elektřiny, dojde k vymazání nastavení hodnot na regulátoru. Regulátor vždy nastavené hodnoty držel. V čem může být problém. Je v regulátoru baterie nebo je nutné pořídit nový regulátor?
Děkuji

TR200 - odpověď

Asi jste nepročítal pozorně, protože odpověď je zde jvalter.cz/kotel-junkers-netopi. Jen doplním, že s výměnou zálohovacího kondenzátoru si poradí každý trochu schopnější elektrotechnik. Výměna celého zařízení nebude nejspíše potřeba.

Nejsem si úplně jistý, ale podle mého je umístěn na základní desce pod LCD (černo/stříbrný 21mm knoflík). Mělo by tam být něco takového: CEZ 1F/5,5V VIS-196 DLC 21x7,5 RM5 http://www.gme.cz/cez-1f-5-5v-vis-196-dlc-21x7-5-rm5-p123-330.