Nechci Vitotrol 200

   Dobrý deň p. Valter. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu pri výmene priestorového termostatu Vitotrol 200. Mam novostavbu s plochou 150m2 a podlahovým kúrením v celom dome + 2 radiátory napojene s podlahovky v kúpeľniach. Podlahovku mam napojenú na kotol Vitodens 200 spolu s termostatom Vitotrol 200 a aj vonkajším čidlom pre ekvitermicku reguláciu. Momentálne mam nastavene vykurovanie podľa vnútornej teploty. Krivku mam nastavenú na 0,4 úroveň 3. Uvažujem o výmene tohto termostatu za iný s OT reguláciou pretože môj termostat mi neumožňuje pohodlne nastaviť teploty a ani ekvitermicku krivku. ANO dá sa to všetko nastaviť avšak iba v servisnom móde na kotly ale niektorým parametrom vôbec nerozumiem aj keď mam servisný manuál. Preto ho chcem vymeniť za iný typ ktorý by to umožňoval. Mohli by ste mi s tým pomoct-poradit ktorý termostat s OT by bol vhodný pre tento kotol. Môže byt drôtový ale aj bezdrôtový. Našiel som aj na Vašej stránke v listárni že ľudia používajú PT52 ale pre Viessmann 100 a 111 ale neni som si istý či bude fungovať aj s mojim kotlom.
Podotýkam že Vitotrol 200 nám nevyhovuje. Za Vaše rady vopred ďakujem.

   Dobrý den, pokud je parametr v servisní úrovni, tak není předpoklad (ani žádoucí), že by se s ním mělo často hýbat. Jestliže ho často přestavujete, tak to značí nějaký problém.
   Myslím si, že se nejedná o termostat, ale dálkové ovládání kotle tj. typ Vitotrol 200A. Zde jsou všechna nastavení uložena v kotli, viz http://valter.byl.cz/diference-vitotrol-200. Toto je nejlepší kombinace. Jestli toto nevyhovuje, tak podle použité regulace kotle (musí se znát přesný typ kotle a vnitřní regulace) lze napojit jiný prostorový regulátor nebo termostat. Nebyl bych si úplně jistý OpenTherm (OT) komunikací. Pokud vím, tak odzkoušený regulátor s OpenTherm komunikaci je Vitotrol 100 OT (na 100% od Viessmannu) nebo regulátory PT52 a PT59 (na 90% od Elektrobocku).

Odesílatel: d@post.sk

Komentáře

Ma smysl zapojovat Vitotrol 200A?

Dobry den, ja mam presne opacnou situaci. Kotel Vitodens 200, ekvitermni regulator Vitotronic 200, vse funguje perfektne jak ma, ani jednou jsem od instalance na nastaveni krivky nesahal. Kotel krasne topi, teplota v mistnosti kolisa od nastavene +-0.5 stupne, podle pocasi a denni doby. I ted pri -10stupnich vse dobre funguje, vystupni teplota kotle krasnych 37 stupnu, kotel necykluje jede porad. Nicmene mam doma nevybaleny prostorovy termostat Vitotrol 200A, ktery se neosadil, protoze nebyl pripraveny kabel. Ted premyslim ho do systemu zapojit, ackoliv ho v podstate na nic nepotrebuji, ale je prijemne videt provozni parametry kotle primo v mistnosti. Nemuze tim dojit ke zhorseni provozu, viz problem vyse? Predpokladam, ze kotel by porad jel podle venkovni teploty ekvitermni regulaci, protoze setrvacnost cele soustavy je takova, ze si ani moc neumim predstavit, jak by prostorovy regulator mohl provoz ovlivnovat. Jake muze mit pridani prostoroveho regulatoru vyhody, pripadne nevyhody? Nemuze napriklad dochazet k nezadoucimu odstaveni kotle pokud v mistnosti s regulatorem zacnu budu varit? Dekuji, Petr

Ma smysl zapojovat Vitotrol 200A - odpověď

   Dobrý den, Vitotrol 200A může být v režimu dálkového ovládání (čistě ekvitermní regulace) nebo v režimu prostorového regulátoru. Pokud se rozhodnete ho připojit a zachováte ekvitermní režim, tak to Vitotrol 200A bude jen dálkové ovládání a nebude vůbec ovlivňovat topný provoz. Z výstupní teploty usuzuji, že máte podlahové topení a tam většinou prostorový regulátor nic nepřinese, spíše naopak.

Dobry vecer, moc dekuji za

Dobry vecer, moc dekuji za odpoved. Ano, vsude je podlahove vytapeni. Reakcni doba celeho systemu je v radu hodin, takze pouziti jen jako dalkoveho ovladani bude asi nejvhodnejsi.