Dobrý den, firma u nás v rodinném domě realizovala při rekonstrukci podlahové topení v přízemí. Podlaha, resp. rozvody se zalily betonem, jelikož to prý pro starší RD je lepší než anhydrid. Co vidím jako problém je, že topenář špatně připojil přívod teplé a studené a také otočil čerpadlo. Díky tomu šlo do podlahy rovnou 60 stupňů a opačným směrem, jakož teplota, která byla nastavena na plynovém kondenzačním kotli. Prý na kotli nastavil takovou teplotu, aby topilo vrchní patro, kde jsou klasické radiátory. Teď už s tím nic nenadělám bohužel, když jsem přišel z práce a viděl jsem to, tak jsem pak nemohl spát. Firma i topenář se mě snaží uklidnit, že beton není potřeba natápět postupně jako anhydrid a teplota 60 stupňů prý také ničemu neuškodila. Směr čerpadla a napojení vody nebyl problém změnit, ale já přemýšlím, co se stalo v podlaze a nedá mi to spát. Zatím tam byl jen beton, nivelace se teprve bude dělat a beton byl cca 1,5 měsíce vylitý a "suchý" - vlhkost cca 6%.
Setkal jste se v praxi s něčím takovým? Bojím se, co to udělá v budoucnu, zda podlaha časem nepopraská nebo zda nebude poškozen přenos tepla.
Dobrý večer, nezávihodná situace. Buď se opravdu nic nestalo, nebo se topný had oddělil od desky, vznikla miniaturní vzduchová vrstva mezi trubkou a betonem a přestup tepla bude špatný a jediná náprava je, beton pryč a nová vrstva.
To že beton není potřeba postupně natápět je nesmysl – opak je pravdou. Beton je náchylnější na popraskání a odloučení, už ze své podstaty složení, nicméně s betonem (ne anhydrid) pro rekonstrukci měli pravdu.
Nejsem kompetentní toto posoudit, tak jen, jak bych postupoval já:
a) Udělal kvalitní zápis s podpisy všech zúčastněných stran o době schnutí podlahy a její vlhkosti + jaká teplota topné vody a jak dlouho šla do podlahového topení pro případnou pozdější reklamaci.
b) Pozvat projektanta nebo stavebního dozora, který na vše dohlédne a firma ať pozve technika s termokamerou a ať dokáží, že podlahové topení je v pořádku. Teplota podlahy nemá být větší než 27°C. Zatopil bych do podlahy cca topnou vodu 40°C a pokud bude podlaha všude rovnoměrně +- 27°C a více, tak bych bral, že je vše OK. Zaarchivovat fotky z termokamery.
c) Po prověření, že je vše OK, bych trval na správné topné zkoušce a na řádném protokolu o jejím provedení.
d) Až poté bych dovolil pokračovat v dalších pracích, tj. nivelace, pokládka krytin atd.
Dobrý den, děkuji za rychlou a vyčerpávající reakci. Kamera už je domluvená, uvidíme, jaký bude výsledek. Se stavebním dozorem se spojím zítra. Přeji pěkný večer.
PS Pokud mohu poděkovat i finančně budu rád i díky vašemu webu jsem odhalil špatné zapojení.
Dobrý den, tak jen info – stavební dozor doporučil přeměřit vlhkost v podlaze a zaměřit výšku podlahy, zda se někde nezvedla. Pokud ne, tak by pokračoval dále, ale počítat s tím, že na životnosti podlahy se to určitě podepsalo negativně. Prý se s tím jednou setkal a nic se nestalo, ale záleží na okolnostech.
Dobrý den, děkuji za info.
Minimálně bych trval na pořádné topné zkoušce i se změřením teploty podlahy a upozorním, že pořád platí, co je psáno, to je dáno. Jim zima nebude a po zaplacení, bez papíru, se právo vymáhá špatně. Přeji, aby bylo vše OK.
Finanční dar není potřeba, třeba se naskytne jiná příležitost k poděkování. Rád jsem pomohl.
Dobrý den, rád bych se opět zeptal na váš názor, jelikož se situace nevyvíjí dobře.
Podlaha sice topí, ale topenáři, ani firmě, která realizuje rekonstrukci se nedaří korigovat teplotu a průtoky jednotlivými okruhy. Už zde byli další dva topenáři, které firma dodala a ten jeden v tom nevidí problém z hlediska zapojení, ale neví, jak to regulovat a ten druhý by to řešil úplně jiným rozvaděčem a anuloidem.
Ve zkratce, jak rekonstrukce podlahy proběhla: projekt se neřešil, topenář zapojil to, co firma dodala a firmě to doporučil dodavatel, resp. konzultant prý na to určený. Takže jsem začal číst a zjišťovat dále a díky vašemu webu vidím, že chyb je zřejmě hodně. Jelikož bez projektu nelze dostat odpověď a projekt nikdo nemá, tak jsem vytvořil náčrtek aktuálního stavu, který posílám v příloze. Co si myslím, že je špatně:
- délka okruhů, všude čtu, že by mělo být max 100m, topenář tvrdí, že může být i 200-300m, jelikož tam je čerpadlo
- použitý kotel, čekal bych, že bude od 2-3 kW do 15-20 kW, topenář mi řekl, že je od 3,5 kW, ale dle modelu a štítku je od 5,5 kW
Budu rád za váš názor. Plánuji se s náčrtkem obrátím na nezávislého projektanta a zjistit, zda je situace jen vážná nebo přímo zoufalá.
PS: Vím, že si za to mohu sám, chtěl jsem si ušetřit nervy, které jsem měl 10 let zpátky při rekonstrukci a koordinaci řemeslníků v prvním patře, a tak jsem nyní zvolil firmu na doporučení kamaráda, která se měla o vše postarat.
Dobrý večer, rozdělovač jako výrobek je v pořádku, ale je špatně, a to myslím opravdu špatně sestaven a zapojen. Evidentně nepochopili princip fungování :-(
Inspiraci můžete najít na mém webu, například: https://valter.byl.cz/funkcnost-podlahoveho-topeni , https://valter.byl.cz/spatne-zapojeny-podlahovy-rozdelovac atd.
Dodavatel, respektive konzultant by měl dodat návod k rozdělovači a tam bude vše patrné. Po správném sestavení a zaregulování bude vše chodit tak jak má.
Délku okruhů nedokáži posoudit (projektant topení ano), velmi záleží na dimenzích a tlakové ztrátě použitých trubek hadů.
Velký minimální výkon kotle není dobrý, ale při tahle velkém systému to nejspíše nebude zásadní problém.
Obrátit se projektanta topení je určitě dobrá volba, protože dá dodavatele „dolati“ a donutí je předat zaregulovaný a úsporný topný systém. Pozor, jak řemeslníci, tak projektanti jsou dobří a ty méně dobří.
Odesílatel: sek@gmail.com
Poslední komentáře