Princip podlahového rozdělovače

Podlahový rozdělovač Dobrý den, pane Valter. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Jedná se mi o rodinný domek.
Přízemí podlahové vytápění. 1-patro radiátory. Kotel Vaillant kondenzační. Náhled propojení viz v příloze e-mailu. Přívod od kotle ze sklepa trubka spodní přivedena k termo hlavici. Uvítám jakoukoli informaci ohledně principu /funkčnosti /regulátoru. Vysvětlení jak nastavit teploty na budících aj.

   Dobrý den, princip podlahového rozdělovače je v tomto zapojení následující: Horní díl je rozdělovač topné vody s regulací průtoků (červená objímka) pro jednotlivé topné hady. Spodní díl je sběrač vratné vody z topných hadů s uzavíracími hlavicemi (bílé čepičky). Čerpadlo neustále „točí“ vodu v topných hadech (nepřetržité topení na nízkou teplotu). Jakmile klesne teplota v topných hadech na teplotu nastavenou na termostatické hlavici (kapilára strčená zleva do rozdělovače), tak tato otevře a připustí teplou vodu z kotle. Následně po dosažení nastavené teploty uzavře a tato voda se opět prohání, dokud nedojde ke zchladnutí. V podstatě se „vstřikuje“ topná voda z kotle do okruhu podlahového topení. Na principu uzavřeného okruhu tj., co přiteklo, musí odtéct, se pravým vývodem u sběrače dostává vratná vody zpět do kotle (tolik kolik přiteklo). Stříbrné T na pravé straně sběrače je „radiátorové šroubení“, které se používá k uzavření nebo seškrcení průtoku spotřebičem. Toto zapojení se používá u topných systémů, kde teplota topné vody z kotle hodně převyšuje maximální teplotu do podlahového topení (50°C a více). U vás kvůli provozu radiátorů na vyšší teploty.
   Pokud něco nefunguje, tak musí být dodrženo: čerpadlo z kotle musí dělat dostatečný přetlak – kontrola chodu čerpadla, nastavení tlaku, kontrola filtru; kontrola chodu čerpadla v podlahovém rozdělovači, nasadit termohlavici aby nedošlo k poškození podlahy vysokou teplotou; seškrtit průtoky jednotlivými hady podle projektu; naškrtit průtok z kotle radiátorovým šroubením tak, aby byl dostatečný tlak i pro radiátory; seškrtit průtok radiátory podle projektu a tak aby se dostalo i na podlahový rozdělovač.
Podobné dotazy:
http://valter.byl.cz/regulace-podlahoveho-topeni-tc,
http://valter.byl.cz/cyklovani-kotle-viessmann-vitodens.

   Dobrý den, děkuji za vysvětlení principu rozdělovače. Mám problém ten, že na teploměrech /budíky pod sebou je pořád teplota nahoře cca 27-30 dole pak 20-25. Termohlavici jsem sundal a teplota je pořád stejná. Vypadá to, že je ucpaný ventil s termohlavicí nebo je špatná termo hlavice anebo je problém v kapiláře. V každém případě Vám moc děkuji. Pozvat si Vás na servis je asi blbost vzhledem ke vzdálenosti. Jsem Dvůr Králové nad Labem.

   Dobrý den, ani v jednom co jste napsal, problém nebude. Nejlepší by bylo pozvat si topenáře, který to dělal, ten bude vědět kde je slabé místo, případně nějakého chytrého místního topenáře. Důležitý fakt je, jestli to už fungovalo, nebo je to nová instalace, poté tam může být i konstrukční chyba.
   Já osobně bych viděl problém v dynamickém tlaku z kotle (čerpadlo u nebo v kotli). U kotle zkontrolujte filtr (čisté sítko) a výstupní teplotu z kotle. Zkuste zavřít všechny radiátory; výstupní teplotu z kotle omezte na 45°C; u radiátorového šroubení sundejte zátku a pod ní je imbusový regulační šroub, ten nastavte na ¾ otevřeno. Poté by se mělo ukázat, kde je problém.

Odesílatel: pavel@seznam.cz