Programování MaR (M+R)

   Dobrý den. Rád bych se naučil programovat v systému MaR. Můžete mi prosím poradit jak a čím začít? Mnohokrát děkuji.

   Dobrý den, důležitá otázka je, proč to chcete a co je cílem? Teprve podle toho lze zvolit postup, výběr typu řídicího systému, regulátoru, automatu. Obor regulace a automatizace je tak široký, že není možné obsáhnout v dobré kvalitě vše. Proto si ujasněte, případně mi napište, co vás zajímá, co byste chtěl dělat, kde máte uplatnění. Pro praktický život je lépe se učit principy a ty poté aplikovat na konkrétní systém.
Pro začátek si přečtěte následující články:
jvalter.cz/jak-zacit-regulaci
jvalter.cz/zaklady-programovani-amit

   Dobrý den. Ti pánové co vznášeli dotazy přede mnou, dle mého názoru mají více základních vědomostí. Já jsem elektrikář, v rámci poskytování širších služeb zákazníkovi jsem udělal zkoušku na revizního technika.
   Poslední dobou se na mě zákazníci obracejí s dotazy, jestli umím naprogramovat zařízení MaR. Že firma, která zařízení instalovala, pouze "zkasírovala peníze" a servis mají špatný. Možná je to pro mne další výzva. Z Vašich stránek jsem pochopil, že jste odborník. Proto ten dotaz. Má představa zjednodušeně řešeno byla, přijít a správně nastavit. Navrhovat celé systémy, asi ne. Ale třeba to jedno bez druhého nejde. Na AMiT jsem se už díval. První dvě školení mají zdarma, určitě půjdu a uvidím. Děkuji a přeji hezký den.

   Dobrý den, z vaší odpovědi jsem vycítil, že se chcete spíše věnovat servisu stávajících řídicích systémů, regulátorů a realizaci menší regulace. Protože cizí software nedokážete upravit, ale pokud programátor zpřístupnil potřebné parametry, tak ho dokážete případně doladit (ne změnit funkci), tak potřebujete znát principy. Já osobně bych postupoval takto:
1) Pro úvod nastudování základních principů z mé knihy Regulace v praxi.
2) Absolvovat základní školení firmy AMiT, abyste věděl, že je to trochu jinak než si představujete a zároveň viděl úskalí vašeho plánu. Též se dozvíte hodně nových základních informací.
3) Zaměřil bych se na předprogramované regulátory Siemens RVS http://www.zefin.cz/cs/skoleni/ a Adex http://www.ktr-adex.cz/. Zde získáte potřebné znalosti a zároveň budete schopen vyřešit základní regulační úlohy.
Hodně záleží, jak hodně se tomu chcete věnovat.

Děkuji za odpověď a zároveň i radu. Teď je řada na mě.

Odesílatel: pavel@seznam.cz