Prosvěcení LED žárovek

   Nainstaloval jsem v celém domě úsporné LED žárovky, protože mnou odhadovaná roční úspora by měla být v mém dvougeneračním domku kolem 10% tj. 3000 Kč. Nákupní cena žárovek činila cca. 15 000Kč, což je dost, ale když nebudu počítat postupné zdražování elektřiny a čím dál častější nákup standardních žárovek, tak jsou žárovky za 5 let zaplacené a při životnosti 40 000 až 50 000 hodin (budu raději počítat 10let), tak dalších 5 let budu spořit. V podstatě když beru minimum, tak bych měl uspořit po jejich zaplacení minimálně tolik, co jsem za LED žárovky zaplatil.
   Při instalaci jsem narazil na drobný problém s prosvěcováním světla i při vypnutém vypínači. Problém byl v citlivosti LED žárovky i na minimální napětí, které se vytvoří při průchodu proudu signalizační doutnavkou ve vypínači.


  Řešení jsem našel na stránce: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,19826.0.html/view

Zapojení kondenzátoru
     Zaujalo mě výše uvedené zapojení a rozhodl jsem se ho vyzkoušet. Fungovalo bezvadně!

   Citace z webu elektrika.cz :
   K obrázku kol. Schwarze pouze dodám pro méně zkušené, že rezistor (odpor) by měl být v uhlíkovém provedení, který se při přetížení přeruší a funguje tudíž jako pojistka, metalizované se naopak většinou přetížením zkratují a kondenzátor musí být svitkový buď na napětí 275V~ (tzv. provedení X – odrušovací) nebo v nouzi klasický na 630V=.

   Pro jistotu jsem změřil protékající proud žárovkou při různých stavech a výsledek můžete vidět níže v tabulce.

        LED žárovka 5W
(podle mého srovnávám srovnatelné)
    Klasická žárovka 60W  
  SVÍTÍ bez doplnění kondenzátorem   36 mA   220 mA
  NESVÍTÍ bez doplnění kondenzátorem   0,2 mA   0,5 mA
  SVÍTÍ s doplněným kondenzátorem   34 mA   220 mA
  NESVÍTÍ S doplněným kondenzátorem   0,0 mA   0,5 mA

   Výsledek hovoří sám za sebe, a proto můžu toto zapojení doporučit jako řešení problému prosvěcování LED světelných zdrojů.

Komentáře

Více LED žárovek

  Dobrý den, četl jsem si váš článek ohledně prosvěcení led žárovek jvalter.cz/prosveceni-led-zarovek a momentálně řeším také tento problém. Dle Vašeho návodu jsem vše zapojil a u většiny světel problém přestal, pouze u chodby to nefunguje.
  Zde mám čtyři doutnavky ve schodišťových vypínačích a prosvěcení trvá, dokonce když tak dám jednu žárovku SMD (celkem 6 žárovek), tak po zapojení kondenzátoru a odporu se jas žárovky ještě mírně zvýší. Neřešil jste náhodou také tento problém? Případně nevíte, co by se s tím dalo dělat? Děkuji za jakýkoliv námět.

Více LED žárovek - odpověď

   Dobrý den, viděl bych to na vadný kondenzátor, atypické zapojení schodišťových a křížových spínačů (nutno znát zapojení) nebo jsou doutnavky zapojeny proti N (svítí, když je světlo zapnuto). Z poskytnutých informací více poradit nedokážu. Dejte vědět, jak jste dopadl, případně popište (nakreslete) konkrétní zapojení.

Výkon rezistoru

Dobrý den. Chtěl bych si taky vytvořit takovéto zapojení ale bohužel jsem obchodu nenašel uhlíkový rezistor 47R s větším ztrátovým výkonem než 0,25W bude to stačit? Netuším jaké tam tečou proudy tak sem si říkal že se zeptám. Děkuji za odpověď. Knebl

Výkon rezistoru - odpověď

   Rezistor této hodnoty by měl stačit. Používám ještě stále staré domácí zásoby stejného ztrátového výkonu a jen jednou mi po roce rezistor odešel, ale nevím, jestli to nebylo vadným kusem.

Uhlíkový rezistor

Děkuji za zapojení. Dá se nějak poznat, zda je odpor uhlíkový nebo metalizovaný? Prodávající mi potvrdil, že jde o "vrstvové uhlíkové". Nicméně mají 5 proužků a dle posledního hnědého přesnost 1 %, tak jsem na pochybách...