Protherm Ray 9kW + podlahové topení

   Dobrý den, mám dotaz. Novostavba 105 m2 obytná plocha; tepelná ztráta 4kW; kotel Protherm Ray 9kW + podlahové vytápění (pouze podlahové bez ohřevu vody); prostorový termostat.
   Chtěl bych se zeptat, jak nastavit kotel a termostat, aby bylo pořád v místnosti 20 stupňů a podlaha byla furt (teplá). Nyní to je nastavené tak, že kotel místnost vytopí a na termostatu je nastaveno 20 stupňů, jakmile dosáhne tech 20 vypne kotel a dlouho trvá, než se zase zapne, takže podlaha vychladne.
   Jak nastavit kotel, aby byla furt tepla podlaha a moc to nebralo kW? Firma nám doporučila tento kotel, ale nic dál nevysvětlila. Jelikož jsem měl vždy kotel na uhlí tak toto nevím, jak funguje a kde najdu křivku. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

   Dobrý den, trocha teorie: pokud chcete udržet stálou prostorovou teplotu, musíte do prostoru dodat (kotlem) stejně energie, jako ji ztratíte (tepelné ztráty domu). Ve vašem případě je jediná možnost, jak ovlivnit množství energie, a to teplotou topné vody. Nyní vám funguje topení „přískoky“, takže dodáte hodně energie (více než jsou tepelné ztráty domu), prostorová teplota stoupá a prostorový termostat vypne. Náprava je jednoduchá. Musíte ubrat teplotu topné vody tak, aby výkon kotle a tepelné ztráty byly v rovnováze. Teplota podlahy nebude tak vysoká, ale zato nebude vypínat.
   Topná křivka se zobrazí místo nastavené teploty do topení, jen pokud máte připojený snímač venkovní teploty, viz návod. Jestli ho nemáte, tak ve vašem případě ho rozhodně doporučuji.
Pro inspiraci se koukněte na jvalter.cz/optimalni-nastaveni-regulace-elektrokotle-protherm-ray , nebo na další články s kotli Protherm jvalter.cz/protherm.

Dobrý den, děkuji za odpověď.
 1) Ještě bych měl dotaz ohledně spotřeby kotle takhle vlastně když mám vytopení dům tak kotel je tzv. Útlumu a začne zase topit, když klesne teplota pod určitý stupeň, takže vlastně "nejde". Když bych to nastavil na to, aby byly podlahy a teplota stála tak kotel vlastně pojede furt je to tak?
 2) ohledně toho snímače ten se dá nějak dozapojit na kotel?

Dobrý den.
 Ad1) Pro názornost uvedu příklad (hádám): nyní provozujete kotel ve stylu NIC/4kW. Konečný výsledek = 4 hodiny s výkonem 4kW = spotřeba 16 kWh. Po snížení teploty topné vody a trvalém topení bude výsledek = 16 hodin s výkonem 1kW = spotřeba 16 kWh. Spotřeba stejná jen rozložená v čase podle tepelných ztrát. Důležitá je rovnováha.
 Ad2) Nenapsal jste přesný typ kotle, ale pro kotel Protherm Ray 9 KE se venkovní snímač připojuje na svorkovnici X41.

Děkuji mnohokrát za radu.

Odesílatel: ondrus@seznam.cz