Vytápění

Informace k topným systémům

Rychle padající teplota

   Dobrý den, mám problém s vytápěním rodinného domu. Máme koupený elektrokotel Bosch Tronic Heat 3500 H12. Problém je v tom, že OTV je nastaven na 60 ´C a po vypnutí dosažené teploty je do 3 minut teplota o 10 ´C nižší čili je na 50 ´C při 45Ć se kotel opět zapne (cca po 5 minutách) a to se opakuje.
   Máme termostat v obýváku nastaven na 18´C hlavici na topení nemáme, a i tak se na tuto teplotu nemůžeme dostat. Máme celkem 4x radiátory a 1x žebřík v koupelně. Trubky topení v mědi jsou vedené sklepem a jsou obalené Mirelonem.

Kotel neohřívá vodu a netopí současně

   Dobrý den, prosím o pomoc s programováním kondenz. kotle Junkers a řídící jednotky TA250. Od koupě vše fungovalo normálně, pravidelně servisovaný a časem se stalo, že kotel buď jen ohřívá vodu, nebo topí-ani nevíme, jak se to stalo, ale pokud to prostě ručně sami nepřepneme, tak to druhé nejede. Už si nevíme rady, trvá to přes 5 let, měl jsem tu autorizované servisáky – ti si taky nevěděli rady, dali mi brožurky, ale nikdo mi nedovede odpovědět na otázku „Proč tyto funkce nefungují současně”. Děkuji. Dal jsem i tovární nastavení a taky nic.

Nastavení regulace UVR 1611

   Dobrý den Valter, před mnoha lety jste mě pomohl a teď nevím, zda email je ještě funkční, ale i přesto to zkusím. Byl jsem nucen vyměnit AN, která má trochu odlišné vstupy než ta původní, a ještě má vnořený zásobník i když to je stejná firma a typ, tak se prostě už nevyráběla. Nemůžu absolutně sehnat nikoho kdo rozumí regulaci UVR1611 natož ji umí nastavit. Obeslal jsem tolik firem, poptávám, kde se dá, ale připadám si za exota. Prodává se, ale nikdo neumí nastavit.
   A vy jste tenkrát věděl, znal a myslím, že jsme řešili možnost nastavení, ale byl jste z daleka. Jsem ve fázi, že i tak se mě vyplatí zaplatit cestu, práci než to celé vykuchat a nahradit novou regulaci. Ono to funguje, pouze 3funkce se občas hádají a já to neumím správně nastavit. Třeba se tím již nezabýváte a není to aktuální, a tak se popřípadě omlouvám za obtěžování.

Poptávka po MaR

   Dobrý den pane Valtere, mám na Vás prosbu. Koupil jsem v Příbrazi kousek od Jindřichova Hradce dům se stávajícím dřevokotlem bez jakékoli pokročilejší regulace. Chtěl bych ho doplnit o akumulační nádrže, s otazníkem, jestli nezkombinovat s kolektory a dále jako náhradní zdroj tepla elektrokotel.
   Proto se obracím na Vás, jestli bych mohl využít (samozřejmě placených) Vašich služeb jakožto odborníka na regulaci. Pokud byste o to zájem neměl, tak jestli byste mohl doporučit někoho z oboru MaR v okolí Hradce i případně topenáře co by mi nádrže nainstaloval a i zrevidoval stávající rozvody.
   Nejraději bych byl ale za Vás, i kdybyste si třeba jen někdy udělal čas a přijel se k nám na domek podívat. Jakýkoli čas, konzultaci a doporučení rád zaplatím. Děkuji za odpověď.

Regulace rodinného domu

   Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu s regulací. Rekonstruujeme RD a máme již téměř sestrojenou kotelnu. Nicméně řeším regulaci toho systému, ale to, co projektant navrhl původně nelze realizovat, tak hledám náhradu. Na vašich stránkách jsem si všimnul spoustu informací o regulacích, ale chtěl bych se vás zeptat, zda byste mi neporadil nějakou vhodnou regulaci. schéma vytápění a další potřebné informace jsem nahrál sem…
   Původní myšlenka projektanta byla, že systém vytápění bude "podtlakový", že čerpadlové skupiny si budou nasávat vodu z hlavního rozvodu a regulace spustí kotel v případě, že akumulace nemá dostatek teplé vody. Nebylo zamýšleno, aby kotel topil do akumulační nádrže (protože nedokáže odhadnout, kolik tepla by měl do ní vložit.
   Netvrdím, že je nutné komplexně řídit vše. Někdy můžou být tři jednoduché systémy postačující a jednodušší než jeden komplexní. Zas na druhou stranu, když ty řídící komponenty o sobě ví, mohou třeba ve webovém rozhraní už zobrazit kompaktní informace.
Základní informace o domě:
Dům je vytápěn plynovým kotlem Protherm Panther Condens 15 KKO-CS/1. Současně s tím tam mám:
 - krbovky s teplovodním výměníkem a zadním přikládáním, cca 10 kW do vody, 15 kW celkem.
 - na hlavní střeše budou 4 solární fototermické panely s výkonem cca 7 kW.
 - akumulační nádrž pro soláry s jedním šnekem, 1000 L
 - nádrž na TUV, se dvěma šnekama, 500 L
 - dále tam je klimatizace s možností topení (zatím taháme jen rozvody – typ vůbec neřeším)
 - na hlavní střeše bude i fotovoltaika s baterií v technické místnosti, ale to na vytápění nemá vliv.
 - rekuperace s entalpickým výměníkem – zatím tahám rozvody vzduchotechniky.
 - chtěl bych také jednou ohřívat bazén ... koupací sud atp.
   Dům v horním patře má radiátory v každé místnosti, navíc v koupelně je podlahovka, ale řešená RTLkem jak zkrat z otopného žebříku. Slunce prosluní pouze oba dětské pokoje. V pracovně obvykle vytopí vše PC.
   Ve spodním patře je podlahovka všude a v koupelně jsou dva malé žebříky na ručníky. Celkem je dole navrženo 8 větví. Jen obývák může být osluněn sluncem, takže jestli nějaké ekviterma, tak to má smysl pro obývák a max. kuchyň. Je samozřejmě třeba se zamyslet i na odstavení topení v případě, že si zatopíme.
   Ve zkratce všechno k domu. Za každou radu budu rád. Děkuji.

Zkušenosti s elektrokotlem Bosh Tronic Heat 3500 ve spojení FVE

   Zdravím. Používám kotel Bosh Tronic Heat 3500 15 kW jako řešení využití přebytků u fotovoltaické elektrárny 9,9 KW. Mám akorát rozděleno ovládání silových relé na 9/6 kW. (v zimě při slabším slunečním svitu používám jen sadu 2 kW tyčí, na jaře přepínám na 3 kW tyče). Kotel má samostatné napájení řídicí elektroniky a výkonová část je připojena přes A-Zrouter který spíná výkon podle přetoků do sítě. (Doplněno obvodem, který při sepnutí triaků A-Zroutru sepne kotel pomocí vstupu HDO). Kotel nahřívá 300 litrový bojler na TUV a po nahřátí vody pomocí 3cestného ventilu kotel dodává teplo do UT.
   Při dostatečném slunečním osvětlení vše funguje dobře. Malý problém nastává, když je méně slunečního svitu a není bojler nahřátý na nastavenou teplotu. Při zapnutí kotle pomocí HDO se okamžitě spustí čerpadlo a začne se přestavovat 3cestný ventil na ohřev TUV. Při zastínění mrakem se kotel vypne. Při vypínání zavírá 3cestný ventil a až potom se po chvílí vypne čerpadlo. To má za následek to, že čerpadlo pošle nahřátou vodu do radiátorů. Když přecházejí mraky tak to má za následek, že kotel nabere teplou vodu z bojleru a posílá jí do radiátorů. To je ale nežádoucí. Najde nějak nastavit režim kdy se spustí čerpadlo až po přestavení 3cestného ventilu a zastaví se dřív, než dojde při vypínání kotle k znovupřestavení 3cestného ventilu do výchozí polohy (UT). Plynový kotel Dakon RK24 dua+ takhle funguje.
   Dost mě udivuje že při rozvoji fotovoltaiky není na trhu elektrokotel, který by měl řízení přizpůsobené na zužitkování přetoků z FVE. Jestli nebude zbytí, tak budu muset dodělat vlastní přizpůsobení spouštění čerpadla a 3cestného ventilu. Zatím jsem nepřišel na způsob, jak toto ovládání změnit pomocí dostupného nastavení parametrů kotle.

Zpětná klapka v okruhu třícestného ventilu

   Rád bych zavedl diskuzi na téma zpětných klapek v okruzích s trojcestným ventilem. Chystám se na úpravy otopné soustavy do vícero okruhů a za rozdělovačem budou tři čerpadlové skupiny se třemi 3cv pro regulaci okruhů. V tom problém není, ale všimnul jsem si velice často používaného zpětného ventilu v těchto sestavách s 3cv a více okruhy.
Většina používá zpětný ventil hned za čerpadlem v topné větvi. Jiní v sekundárním okruhu, tedy na zpátečce. Další zase v primárním před sběračem – tedy za "zpátečce", ale pod 3cv.
Mnoho teorie jsem k umístění zpětné klapky neobjevil. Snad akoráte pokusy o zamezení pronikání teplé vody zpětnou větví z rozdělovače instalováním zpětné klapky ihned za sběrač.
Mohl by mi někdo osvětlit tyto teorie, nebo spíše praktické zkušenosti proč osazovat zpětný ventil a případně v jakém místě a za jakým účelem u variant rozdělovač/sběrač a více sekcí s 3CV? Díky!

Stránky