Vliv prostoru Baxi

   Dobrý den, můžete mi poradit jak správně nastavit ekvitermní regulaci. Mám kotel Baxi luna3 comfort 24kW s AVS77 a venkovním čidlem. Bydlím v podkrovním bytě. Vytápěná plocha je cca. 125m čtverečních. Dům je postaven z klasických plných cihel. Tloušťka obvodových zdí je 40cm + 10cm polystyren. Strop je rovněž zateplen 20cm izolace (vata). Okna jsou starší plastová. Zde odhaduji asi největší úniky tepla. Vytápím radiátory Korado. Teplotu pro vytopení (comfort) mám nastavenou na 22°C a sníženou (economy) na 21°C.
   Nynější nastavení mám toto: Komfortní teplota okruhu topení CH SL 50°C; CH MX 55°C; CH MN 20°C; CH2SR 16°C; CH2SF 20°C; K REG 1.2; Křivka Kt 15; BUILD 5; KORR 4; AMBON 1; SDR 0.5; RMOD 1; OFFRTR 0.
   Kotel při teplotách kolem 0°C nyní topí cca. 45 minut a pak vypne (teplota vody se pohybuje okolo 46°C a kotel jede cca. na 7-10% výkonu) - teplota 22,5°C po poklesu na 22°C opět zapne. Pokud to dobře chápu tak by kotel měl mít spíše co nejméně spínacích cyklů a jet na co nejmenší výkon a udržet nastavenou teplotu (u mě 22°C)? Můžete mi prosím poradit jak nejlépe nastavit regulaci. Děkuji.

   Dobrý den, ano myslíte si správně, kotel by měl běžet neustále, pokud je požadavek na teplo. Cyklování nastává v případě, když i minimální výkon kotle je velký (neodebraný výkon), tudíž musí vypnout.
   Přetápění nastává, když je zvolená velká teplota topné vody a do objektu je dodán větší výkon, než jsou tepelné ztráty. Princip je takový, že podle venkovní teploty se spočítá teplota topné vody (topná křivka), která je následně korigována podle rozdílu požadované a skutečné prostorové teploty. U vás bych viděl, že je topná křivka zvolena velká a zároveň máte zadán malý vliv prostorové teploty. Pro začátek bych začal s parametry K REK – 1.0; BUILD – 5; KORR – 10 až 15 (jak hodně ovladač upravuje teplotu topné vody v závislosti na žádané a skutečné prostorové teplotě). Jinak se zdá, že nejste daleko od optimálního provozu a tak 60% uživatelů by s vámi hned měnilo (což nelichotivě svědčí o kvalitě dnešního topenářského řemesla).
   Na závěr bych chtěl upozornit na jednu opomíjenou skutečnost. Výrobci kotlů dávají (nejen) montážním firmám zajímavé rabaty, kde jedním z účelu je zajistit a kvalitní zprovoznění, zaškolení obsluhy a případnou pomoc v takovýchto situacích pro udržení dobrého jména značky. Proto můžete na internetu sehnat kotel o dost laciněji, ale nikdo ho nechce zprovoznit, protože přišli o „snadno“ vydělané peníze. Neváhejte tedy a kontaktujte svého servisního technika kotle, protože dostal v podstatě za toto zaplaceno dopředu (jestliže jste ho tedy nekoupil z internetu ;-)). I podle toho jak se k problému postaví, zjistíte, jestli jste zvolil správně.

   P. S. viz /dotaz-jak-spravne-nastavit-ovladac-avs-77-baxi-luna-3comfort-ht-1-240

Odesílatel: lu@centrum.cz

Komentáře

Nastaveni na ekvitermni regulaci

Dobry den mam kotol BAXI LUNA 3 Comfort HT 1.120.
Pri nastavovani ekvitermni regulace mam problem ako to vsetko nastavit. V prirucke je suhrnna tabulka kombinace AMBONU a EXT T. je tam spomenuta premenna RMOD , co to je a ako to mam chapat?

Taktiez by ma zaujimalo co mam nastavit na El.doske na 555.4    0 alebo 1 ???

A nastavenie "AMBON"

ak nastavim 1 tak sa mi zobrazuje teplota v miestnosti na VS77.
Pri nastaveni 0 sa mi zobrazuje teplota vody.
/co by malo byt nastavenie pre ekvitermnu reguluaciu/ Len som zistil ze VS77 mi nereaguje na teplotu priestoru. Skusal som ho zohrievat a poziadavka na teplotu sa nemenila. Preto sa obraciam na Vas, ako maju byt nastavene hodnoty aby som mal aktivnu ekvitermicku regulaciu a aby reagovala aj na vnutornu teplotu.KORR som nastavil az na 20 a ziadnu zmenu som nevidel. /pouzil som aj teply vzduch s fenu a regulacia, teplota vody sa nemenila./
 Pytal som sa aj technika a ten mi odporucil ekvitrmiku neviuzivat /asi tomu moc nerozumie/
Pri nastaveni ekvitermni regulace sa mi zobrazuje teplota vody.
Prosim poradte mi. Vopred Vam dakujem za vysvetlenie danych parametrov.

Nastaveni na ekvitermni regulaci - odpověď

   Dobrý den, nejsem servisním technikem kotlů Baxi, takže musím vycházet též podkladů, proto nemusí být odpověď úplně přesná.
   Aby vám fungovala ekvitermní regulace, tak musíte mít instalován venkovní snímač a to venku, ne aby visel někde ve vnitř objektu, jinak nastavení bude špatně.
   RMOD chápu jako regulační mód, ale přesně mi to také není jasné. Dříve byl parametr MODUL, který aktivoval regulaci na prostorovou teplotu. Takže pokud najdete parametr RMOD nebo MODUL, nastavte ho na „1“.
Parametr 555.4 má být nastaven na „1“.
Parametr AMBON má být nastaven na „1“.
   Teplota topné vody se neměnila, protože nejspíše kotel nechtěl topit. Nastavte velkou požadovanou teplotu v prostoru např. na 30°C. Též regulátor nereaguje na rychlé změny (fén nebo otevření dveří), aby se předešlo výkyvům. Pro test nastavte BUILD na „1“; KORR na „20“; SDR NA 0,5°C. Pokud bude vše v pořádku, tak doporučuji změnu na standardní hodnoty cca. BUILD na „5-10“; KORR na „10“.
   Více vám teď nepomohu. Jestli to nepomůže, tak potřebuji více informací pro celkovou diagnostiku a nastavení pro váš případ. Potřebuji následující: foto kotle zepředu (ovládací část); foto nebo opsat štítek kotle; celkové foto kotle s připojením na topný systém; foto venkovního snímače, foto AVS77 + foto nebo opsat štítek regulátoru; jestli je osazena nějaká regulace na kotli, tak opsat všechny její parametry, opsat všechny parametry z AVS77; popsat v jakém stavu to bylo a co to nedělalo; popsat budovu a topný systém, abych mohl doporučit základní nastavení.
   Závěrem doporučuji si najít jiného servisního technika, protože se špatným nastavením hořáku a regulace může být spotřeba plynu až dvojnásobná.