Baxi optimalizovaná spotřeba

   Dobrý den potřeboval bych poradit. Máme v novostavbě podlahové topení na ploše cca 135m2 plus v koupelnách žebříky. V technické místnosti rozdělovač na 7 okruhu a kotel Baxi Nuvola 3 Comfort 240 HT bez ekvitermní regulace a regulátor Avs 77 umístěný v obývacím pokoji. Jde mi o to, jak by zhruba měli být nastaveny veškeré hodnoty, tak aby to topilo tak jak má, při optimalizované spotřebě plynu. Díky za odpověď.

   Dobrý den, obecně spojení topných žebříků (vysokoteplotní spotřebič) a podlahového topení (nízkoteplotní spotřebič) nepovažuji za šťastné řešení. Pro trochu relevantní odpověď jste mi dal velmi málo informací. Chybí mi mnoho informací, co se týká stavby (tepelné ztráty; zateplení; izolace; okna atd.), topení (výkon jednotlivých okruhů; teplotní spád; aktuální nastavení kotle; spotřeba plynu; nastavení vytápěcích teplot atd.) a stejně to bude takové, jako byste napsal svému lékaři, aby vás vyšetřil přes mail. Pokud dostanu všechny dostupné informace, tak se mohu pokusit odhadnout nastavení, ale spíše využijte „listárny“ a najděte si podobné dotazy a podle nich postupujte. V případě pochybností napište.

   Dobrý večer nic podobného se mi na netu nepodařilo nalézt, proto jsem Vás oslovil. Dům novostavba zdivo Ytong tl. 300mm + polystyren 150mm na stropech izolace Orsil tl. 240mm + folie parotěsná s AL, okna plastová s izolačním trojsklem. Žebříky jsou spíše pro ručníky, jinak je v nich ještě zabudovaná topná tyč. Čerpadlo běží na 1 rychlost. Rozvod hadic třívrstvý materiál průměr 16mm v rozdělovači na termohlavici nastavena teplota mezi 35-40 stupni.
   Momentální nastavení: CHSL 37; CHSP 37; CHMX 55; CHMIN 25; CH2SR20; CH2SF 37; HW SP 48; HW RD 45; HW MX 60; HW min 10; KREG 3,0; BUILD 7; KORR 10; AMBON 1; SDR 0,5; HW prog 2.
   Prosím objasněte mi teplotní spád a výkon jednotlivých okruhů. Spotřebu plynu neměřím, ale předpokládám, že není extra vysoká (16 000kč za rok).
   Jde mi o to, že mi kotel dost cykluje, vždy mi pak vychladá dlažba zejména v obýváku a naopak v chodbě je nejvíc teplá.

   Dobrý den, nastavení kotle se zdá celkem v pořádku, ale zásadní problém je v topenářském zapojení a jeho provedení. Nejsou zaregulované průtoky v jednotlivých okruzích, proto topí každý jinak a zároveň není zajištěn stálý průtok přes kotel, proto cykluje. Výkon a teplotní spád by měl být napsán v projektové dokumentaci topení. Předpokládám, že jste si ho nenechal udělat, svěřil jste se do rukou topenáře, který dělá věci aby +- fungovali a teď brečíte nad výsledkem. Lidi se prostě neponaučí! Tento problém jsem už na svém webu řešil nesčetněkrát (hledejte na mém webu). Nicméně cesta ven existuje. Protože jste napsal, že v žebříkách jsou topné vložky, tak k nim bude přistupovat jako k dalším nízkoteplotním okruhům. Postup:
 1) Zjistit maximální teplotu možnou pouštět do topných hadů podlahového topení a tu nastavit v parametru CHMX.
 2) Čerpadlo v kotli nastavit na rychlost 2.
 3) Upravit podlahový rozdělovač podle článku http://valter.byl.cz/cyklovani-kotle-viessmann-vitodens nebo http://valter.byl.cz/regulace-podlahoveho-topeni-tc. To znamená zavření a elektrické odpojení čerpadla + sundání termohlavice.
 4) Zaregulování průtoků jednotlivými topnými okruhy na předepsaný teplotní spád (teplotní rozdíl mezi topnou a vratnou vodou) při „hladovém“ domě – návod např. http://valter.byl.cz/ekvitermni-rizeni-vlivem-prostoru ; http://valter.byl.cz/regulace-mistnosti-baxi-nuvola3-comfort-ht nebo v mé knize.
 5) Doporučuji vyvést venkovní čidlo a zprovoznit ekvitermní regulaci. Základní nastavení provede technik, který venkovní čidlo bude připojovat, a s následným doladěním vám případně pomohu.
   Závěr: Radiátorové žebříky se budou v případě nutnosti dotápět topnou patronou. Teplota topné vody se bude regulovat podle venkovní teploty s případným malým vlivem prostoru. Podlahový rozdělovač nebude omezovat průtok kotlem, proto kotel nebude cyklovat a pojede na malý výkon v optimálních podmínkách. Zaregulováním průtoků v jednotlivých topných hadech docílíte optimální teploty podlahy i optimálního fungování kotle. Po těchto změnách předpokládám 10 - 20% úsporu plynu + prodloužení životnosti zařízení.

   Dobrý den. Díky za pomoc ekvitermní čidlo jsem již objednal, čerpadlo nastavil na 2 rychlost. K bodu 1 - teplotu do hadu mohu pouštět MX 55 stupňů jinak mi vypne čerpadlo v rozdělovači, ale v rozdělovači mam ještě tu termohlavici a oproti tomu je by-pas s tlakovým čidlem asi vám to vyfotím a pošlu, ale budu to řešit nejdříve 28 /12. Zatím díky a přeji hezké a klidné svátky.

   Dobrý den, souběžně s nastavením druhé rychlosti musí jít ruku v ruce i odpojení čerpadla v rozdělovači, sundání termohlavice v rozdělovači a nastavení průtoků, jinak to nebude správně chodit jako celek. Tlakové čidlo tam nikde není. Nejspíše myslíte kapiláru, která vede od termohlavice. Toto je oddělené teplotní čidlo termohlavice, které podle teploty topné vody ovládá termohlavici tak, aby do okruhů topných hadů připustila tolik topné vody, aby v topných hadech byla konstantní teplota nastavená na termohlavici. Jestli čerpadlo v rozdělovači vypíná při 55°C, tak to nemusí nic znamenat, protože pokud si topenář nedělal hlavu s nastavení průtoků, tak si nejspíše nedělal ani hlavu s nastavením maximální provozní teploty. Tato se může podle použitých hadů pohybovat od 40°C d 55°C. Krátkodobě to vydrží snad všechny, ale podle způsobu uložení a použitých materiálů se provozní maximální teplota snižuje. Při nedodržení zkracujete životnost, někdy může dojít i k prasknutí topného hadu a následek si dokážete jistě představit.

Odesílatel: ny@centrum.cz