Dobrý den, jsem již druhou sezónu majitelem Atmosu. Jsem víceméně spokojen, řešení dodané instalační firmou je funkční, ale po dvou sezonách má provozní mouchu a bylo mi řečeno, že to není z jejich strany řešitelné. Prosím Vás tedy o vaši konzultaci. Možná je něco špatně zapojeno, možná by bylo třeba do systému něco doplnit a možná mají pravdu. Já jsem z IT oboru, oboru MaR nerozumím, používám jen to, co mi "dává logiku".
Co mám v kotelně? Atmos DC25S, regulátor Thematronic JBR-1 (vnitřní i venkovní čidlo a hromada bižuterie kolem kotle), 2x 600l AKU, 160l boiler, za kotlem není Laddomat, ale nějaké vlastní řešení s čerpadlem a trojcestným ventilem, nad rozdělovačem je jedna zóna topení, druhá zóna TUV.
Systém má jednu vlastnost, která mi nevyhovuje:
1. Priorita topení do radiátorů až pak do nádob – Chci mít systém tak, aby po zatopení se prioritně topilo do radiátorů a až následně se začaly přebytky tepla postupně plnit AKU. Dřevokotel po zatopení nejdříve nahřívá část AKU, radiátory začnou být teplé až za 2 hodiny a komfort v zóně (tedy „na mikinu“ a pocitové teplo) je tam nejdříve za 3-4 hodiny… to je zatraceně nekomfortní řešení, zejména pokud v zimně v pátek odpoledne dorazíme na chalupu, kde je 8°C.
2. Asi to souvisí s předchozím, ale teď v zimně jsem byl několikrát na chalupě sám a díky tomu, že jsem vytápěl jen část domu, se mi podařilo kotel přetopit. To, že pak začne kotel topit „kde se dá“, chápu, snaží se sám sebe vychladit (nemám zapojenou chladící smyčku)… ale co jsem nepochopil (a to asi právě souvisí s chybějícím „managementem“ nádob), kotel začal v tu chvíli tlačit do okruhů i teplou vodu z AKU… jednak v tu chvíli zbytečně snížil efektivitu chlazení sám sebe a druhak vypustil teplo z nádob a po vystydnutí kotle bylo potřeba zatopit komplet nanovo… zde by podle mě měl kotel odstavit nádoby (kde nechá zásobu tepla), hnát do radiátorů a „všude, kde to jde“ teplo jen „ze sebe“, aby se co nejdřív vychladil. A zároveň by pak bylo možné využít akumulované teplo v nádobách, než se znovu v kotli zatopí pro topení do zóny… řeším to zatím manuálním uzavřením nádob při přetopení a po vychladnutí následným otevřením a je znát, že k chlazení dojde rychleji a AKU pak pohodlně udrží teplo v místnostech. Pokud bude existovat nějaký „management“ nádob (související s bodem 1), pak očekávám, že toto kotel (řízení kotle) bude dělat sám(o).
Rád Vám váš konzultační čas zaplatím a případně si od Vás rád nechám i řešení dodat. Tuto topnou sezónu už dojedu s tímto řešením, ale rád bych to vyřešil na jaře / létě 2025 a na příští podzim bych rád už měl kotelnu upravenou dle výše uvedeného.
Pokud JBR-1 výše uvedené neumí, nebráním se ani kompletní výměně regulace za něco jiného, co bude umět to, co JBR-1 a navíc „management“ AKU.
Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, nasměrování nebo cokoliv, co problém posune k řešení.
Poslední komentáře