Chytrý dům

Chytrá domácnost - Loxone a další...

Koncepce regulace podlahového topení v činžovním bytě

   Dobrý den, nejdřív vám chci poděkovat za tenhle web. Spousta užitečných informací a zcela zdarma, to se dnes už tak nevidí. Knížka je taky super.
Zatím nemám žádný problém s regulací, jsem teprve ve fázi návrhu a chtěl bych to samozřejmě udělat tak, abych žádný problém ani řešit nemusel. Dal jsem dohromady základní koncepci regulace, tak jak jsem to pochopil po přečtení tohoto webu. Poprosím Vás o komentář a doplněni.
   Požadavek je jednoduchý: 100% funkčnost, musí to být co nejjednodušší a hlavně nejkomfortnější. Úspora nákladů je pak vítaným bonusem. Jedná se o byt v nezatepleném činžovním domě víc než 100 let starém. Cihla cca 70cm. Ovšem kromě dvou stěn je ze všech stran vytápěný a tepelné ztráty předpokládám (zatím ještě nemám výpočet) nebudou nijak velké. Po odstavení stávajícího radiátorového topení klesala teplota o cca jenom 1.5 stupně za 24 hodin při venkovní teplotě cca 3 stupně. Spíš si myslím, že bude problém najít dostatečně slabý kotel. Takhle nějak si to představuju:

Evohome s Vitodens 100w

   Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na Váš názor. Mám doma Vitodens 100w+radiatorové vykurovanie. Doteraz sme ovládali kúrenie s PT59 OpenTherm s vplyvom na vnútornú teplotu podľa ekv. krivky. Všetko šliapalo, len jedna miestnosť sa mi nechcela dokúriť.
   Teraz sme nainštalovali systém Honeywell Evohome s hlavicami HR92. Už len pri nainštalovaní hlavíc bez centrálnej jednotky som si všimol lepšie ovládanie termostatických hlavíc a dokonca sme mohli ísť len na ekv. krivku bez vplyvu vnútornej teploty. Kotol dokonca aj vypol, čo sa nám predtým nestalo, nakoľko sa jedná o veľký rodinný starší dom aj keď zateplený. Po nainštalovaní centrálnej jednotky sme dali spínanie kotla na spínacie relé, kde centrálna jednotka dáva signál pri požiadavke kúriť s každej miestnosti. Kotol je nadstavený na stálu teplotu 60st. Moja otázka je, čo by bolo podľa vás lepšie? Používať spínacie bezdrôtové relé a kotol mat na stálu teplotu (všimol som si aj cyklovanie hlavne ak je potreba kúriť len jeden, dva radiátory), alebo dať kotol na ekviterm. krivku bez vplyvu miestnosti a centrálna jednotka by bola využitá len na ovládanie hlavíc cez wifi. Jedná sa mi trosku o ekonomické riešenie a chránenie kotla. Ďakujem za odpoveď.

Junkers + Loxone + ekviterm

   Dobrý den, našel jsem v Listárně diskuzi o propojení regulace vytápění na systém "chytré domácnosti". Řeším tenhle problém taky, a proto bych se chtěl ujistit, jestli jsem to dobře pochopil.
   Vytápím rodinný dům přízemí a podkroví 6 místností. Mám kotel Junkers ZSR 24-5 KE 23, 2 okruhy (ve všech místnostech radiátory a tam kde je dlažba podlahové vytápění k tomu). Dům je cihla 44 cm bez zateplení. Původně jsem to reguloval systémem Skot1 české provenience, ale ten už nemá podporu a po havárii jsem ho musel vyměnit. Tento systém reguloval kotel jak ekvitermně, taky ovládal hlavice na radiátorech.
   Nyní jsem to nahradil systémem Loxone. Mam ale podezření, že Loxone ovládá jen hlavice na radiátorech a podlahovku, s ekvitermem nepracuje vůbec. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se tím pádem nijak nereguluje teplota na primáru, a tudíž kotel neběží optimálně podle venkovní teploty. Mám kotel vybavit ještě ekvitermním modulem TA211e? Nebude se to nějak tlouct? Instalační firma tvrdila, že to není potřeba, ale po přečtení diskuze si myslím, že je. Taky mi kotel dost cykluje teď.

Řešení regulace kotle v tzv. chytré domácnosti

   Dobrý den, velice se mi líbí Vaše stránky, kde se člověk dosti dozví. Můj problém asi spočívá hlavně v tom, že ,,roubuju" nové řešení na některé staré komponenty. Mám doma řízení chytrého domu, s kterým ovládám světla, vrata, zámky, žaluzie atd., zároveň mám topení osazené termostatickými hlavicemi Danfoss, které vzdáleně komunikují s řídící jednotkou chytrého domu, a tam dle plánu vytápění nastavuji na hlavicích teploty. Jediná vada na ,,kráse“ je, hlavní kotel Junkers Eurostar se zapojeným spínačem TR200. Můj problém spočívá v tom, že když dole zatopím v krbu, tak musím teplotu na TR200 přetáhnout někam nesmyslně, abych kotel topil i na hoře. Chápu, že přesné řízení vytápění je určitě lepší než natvrdo napojit spínání zapnuto/vypnuto, které by šlo lehce ovládat z řídící jednotky. Mě osobně napadá jen jedno řešení a je pravdou, že je možná trochu kostrbaté. TR200 nastavit na požadovanou teplotu dole v režimu stálého topení a připojit vzdáleně ovládané relé na svorky R a F, pokud to dobře chápu, tak by TR200 dával pokyn k topení pouze v době, kdy řídící jednotka domu sepne, že je třeba zatopit a vytopil by spodní prostory na nastavenou požadovanou teplotu. Tím vyřeším vzdálené ovládání a řízení TR200 pomocí jednotky domu. Neřeší to, ale problém při zatopení v krbu, to by dle mého možná mohlo řešit přidání dalšího dálkově ovládaného relé, které by spínalo jen svorky na kotli zapnuto/vypnuto. V tomto případě by tedy dole bylo teplo TR200 přestal topit, ale v hořejší místnosti by v případě nízké teploty řídící jednotky sepnula relé a ,,donutila“ kotel zatopit bez řízení regulace, až by se teploty vyrovnaly, bylo by to zase na TR200.
Myslíte, že to je možné? Eventuálně lze TR200 kombinovat na kotli s dalším zařízením co též sepne kotel? Velice děkuji za rady.

Nadřazené řízení kotle

   Dobrý den, narazil jsem na Vaše stránky jvalter.cz a strávil čtením celý den. Obrovské množství užitečných informací, děkuji za ně.
Jsem v situaci, kdy se chystám vybrat nový kotel pro nový dům s tím, že si chci postavit regulaci s pomocí http://unipi.cz. Kotel chci řídit pomocí OpenTherm.
Někde na Vašich stránkách jste psal, že má smysl uvažovat o kotlech Viessmann, Vaillant nebo Junkers. Jsou to v podstatě značky, ke kterým jsem dospěl i já. Nikde v dokumentaci k těmto kotlům jsem však nenašel explicitně napsané, že by podporovaly OpenTherm. Na vašich stránkách jsem našel několikrát zmínku o kotlích Viessmann Vitodens v souvislosti OpenTherm.
Chtěl bych se zeptat, jestli všechny kotle Vitodens podporují OpenTherm a jak je to s Vaillant, Junkers, případně dalšími kotly, které by stály za zvážení. Děkuji za odpověď a přeji pěkný víkend.

Regulace Loxone

   Dobry den pane Valter, nasel jsem si vaše stránky a procital jsem si vaší Listárnu. Řeším svoje teplovodní podlahové topení a elektrokotel v domě.
Mám podlahovku jak v přízemí, tak v patře. Plocha je cca 185m2.
   V domě je rekuperační jednotka Nilan Compact s instalovaným elektrokotlem od Kopřivy 9 kW odstupňovaný po 4,5 kW a 9 kW. Vzhledem k tepelným ztrátám cca 2,75 mi kotel i na 4,5 kW silně cykloval a vypínal se kotlovým termostatem.
   Dum je z 300mm Porothermu, zatepleny 250mm šedého polystyrenu. V podlaze je 200mm polystyrenu, na stropě je nafoukáno 600mm vaty, okna jsou trojskla Ug 0.5 nebo 0.6 uz nevim :-).
   V domě je inteligence od Loxone, takže jsme rozdělili jednotlivé patrony dle fází a kotel může pracovat na 1,5 kW (1. fáze), 3 kW (2 fáze) a 4,5 kW (3. fáze), vice asi nebude potřeba dle už zkušenosti s vytopením.
   Hysterezi mam nastavenou oproti požadované teplotě 22 na 0.2 stupně a tedy kotel začne topit od 21,79 do 22,2, protože zatím nejde nastavit hysterezi jen směrem dolu, ale musí jít i nahoru, ale to asi nevadí.