Zapojení prostorového termostatu

Dobrý den, našel jsem Vaše stránky na internetu a měl bych na Vás dotaz (pro Vás to bude jistě prkotina). Mám kotel Junkers, na který je zapojen přes kabel termostat (napájený tedy z kotle). Nyní jsem si koupil nový BEZDRÁTOVÝ prostorový termostat Auraton 2005 a potřebuji poradit jak ho zapojit na kotel. Z různých diskuzí jsem vyčetl a pochopil následující:
- odpojit starý termostat (tři vodiče).
- propojit svorky NO a COM v termostatu se svorkami LS a LR v kotli.
- odstranit můstek mezi svorkami LS a LR v kotli.
Jediné, co mi není jasné, jak propojit jednotlivé svorky – zda NO na LS a COM na LR nebo naopak? Většinu domácích prací a oprav zvládnu sám, akorát ta elektrotechnika mi nejde do hlavy, proto tenhle (pro Vás možná primitivní) dotaz.Dobrý den, není problém vám poradit, ale je důležité mít alespoň základní informace, protože co kotel to originál. Důležitý je přesný typ kotle a prostorového termostatu.
Chtěl bych vás jen upozornit, že hodně kotlů Junkers je s plynulou regulací hořáku, tz. že kotel se výkonově přizpůsobuje požadavku tepla např. u kotle o výkonu 24kW nepracuje vypnuto – 0kW a zapnuto 24kW, ale plynule reguluje výkon 2–24kW. Této funkce můžete dosáhnout jen použití vhodného prostorového snímače/ovladače (už ne termostatu, i když vypadají na první pohled stejně). Protože píšete, že je termostat napojen tří-vodičově, tak bych to viděl spíše na prostorový snímač/ovladač a poté by při použití klasického termostatu mohla spotřeba plynu vzrůst až od 10–20%. Pokud mi napíšete typ kotle a použitého (starého) termostatu, tak vám budu moci potvrdit vhodnost termostatu a poradit s jeho zapojením a nastavením.


Dobrý den, kotel mám Junkers Eurostar ZWE24 - 4MFA. Starý termostat je také od Junkerse TR12, je zapojen na tři vodiče a myslím, že reguluje výkon kotle. Nový termostat je bezdrátový Auraton 2005 TX+, zapojuje se jen na dva vodiče a měl by fungovat jen jako spínač kotle (ON, OFF). Na novém regulátoru jsou svorky NC, NO, COM (použiji NO a COM) a do kotle se mají zapojit na svorky LS a LR (to vím určitě). Jde mi jen o to, v jaké kombinaci ty dvě a dvě svorky propojit (nebo to možná je jedno, jak se propojí, když to jen otevírá/uzavírá okruh).

Dobrý den, začnu trochu oklikou. Návod na váš kotel je na adrese http://www.junkers.cz/files/navody/zavesne-kotle/eurostar/ia-zwe-24-4mfa-cz.pdf a věnujte čas přečtení stránky č. 20. Pokud použijete prostorový regulátor např. TR100 nebo TR200 http://www.junkers.cz/dokumentace/instalacni-navody/regulace/znate-typ-spotrebice/tr-100-tr-220/ ,tak kotel pracuje optimálně a oproti současnému stavu ušetříte 10–20% plynu, tudíž návratnost je velmi rychlá. Při použití regulátoru TR12 (nereguluje výkon kotle) nebo jiného termostatu (ve vašem případě Auraton 2005 TX+) degradujete kotel na zapnuto/vypnuto a tudíž jsme zpátky v roce 1990.
Pokud se přece jenom rozhodnete pro vámi zakoupený termostat, tak svorku COM propojíte s LS, svorku NO s LR a svorka NS zůstane nezapojena. Máte pravdu v tom, že záměna je možná, ale správně to má být takto. Opět opakuji, že to podle mého není vhodné řešení.

Odesílatel: bart@seznam.cz

Komentáře

Výměna termostatu

Dobrý den, mám podobný problém, chci vyměnit starý termostat za nový. Kotel zn Junkers Eurostar ZWE24 a termostat TR200. Nový termostat je Salus 091RFVF pokojový bezdrátový.
TR200 mám zapojený v kotlu na čísla 1,2 a 4. Pole LS, LR a NS jsou prázdná. Jen LS a LR jsou propojeny svorkovnicí.
Starej termostat mám zapojený jinde než bych měl zapojovat ten nový.
Hodně věcí si dělám rád sám, pač to dělám v klidu a mám na to čas.
Pokud jsem pochopil správně, můžu nový termostat zapojit stejně jako už je psáno v posledním příspěvku a to. COM na LS, NO na LR a NS zůstane nezapojená.
Děkuji za informace a rady.

Výměna termostatu Junkers – odpověď

Dobrý den, tak to měl zapojen i předchozí tazatel, jen nenapsal čísla svorek (úvodní odstavec).
   Termostat zapojte tak, jak je popsáno tj. tak jak jste i sám napsal. Jen upozorňuji, že přicházíte o plynulou regulaci hořáku a kotel degradujete na „hloupý“ kotel ZAP/VYP, což povede k navýšení spotřeby, ale snad to vykompenzujete vhodnějším umístěním termostatu.
Nový odkaz pro dokumentaci kotle.

Výměna termostatu provedena

Dobrý den, tak změna byla úspěšně provedena. Vše funguje jak má, ale jak jste psal, kotel od zapnutí pořád jede a vypne se až při dané teplotě na termostatu.
  Ale zase mě to nechává klidným, protože teď se byt vytopí za 70 minut, dříve to trvalo i 2 hodiny a více.
Děkuji za nový odkaz kotle, bude se hodit.
  Pročítal jsem ho a jdou na kotli nastavit zajímavé věci, ale do toho se nebudu montovat, to nechám na odbornících. Ještě jednou děkuji za pomoc.

Dobrý den, pokoušel jsem se o

Dobrý den, pokoušel jsem se o totéž, ale když jsem připojil Ls a Lr do COM a NO, tak jsem změřil v přijímači napětí v obou těchto svorkovnicích a nic se nestalo, přijímač ani neblikl. Nevím, co s tím a jak to zapojit. Prosím o radu. Nepotřebuje můj termostat ještě nějaké zapojení?? Jsou tam ještě zdířky L a N pro klasické zapojení na 230V a samozřejmě již zmiňované COM a NO. Jedná se o kotel Junkers ze/ZWE 24/28-3 MF a termostat Salus T105RF.

Dobrý den, pokouš - odpověď

Dobrý den, ano přijímač tohoto termostatu potřebuje napájení 230V. Vlevo od svorky Ls jsou svorky L a N, které se musí spojit se stejnými svorkami přijímače. Z dotazu vyplívá, že nejste elektrikář a proto si nechte termostat zapojit odborníkem, protože může dojít k úrazu či zničení kotle, případně termostatu, při neodborné montáži.

Termostat

Dobrý den, měl bych také dotaz, co se týká termostatu. Byl mne doporučen Salus RT310i, že jde na všechny typy kotlů. Mám Junkers ZSR 24-5KE 23 S5892. A tím pádem se chci zeptat kam zapojit nový který má své napájení plus spínací a rozpínací kabel. Starý termostat, který odešel byl napojený viz foto na 1,2,4. 7 prázdná a 8, 9 klema. Děkuji moc za radu.

Obrázek: 

Termostat - odpověď

   Dobrý den, univerzální termostat (regulátor) opravdu neexistuje. Salus RT310i k tomuto kotli nepřipojíte. Nemůžete nahrazovat regulátor termostatem. Navíc tento typ kotle nemá ani svorky pro připojení termostatu ON/OFF. Kontaktujte svého servisního technika.

Termostat do kotle junkers

Dobrý den, měl bych skromný dotaz. Mám doma kotel Junkers, typ ZWE 24-4 MFK, tedy i s ohřevem vody, ale ohřev vody nepoužívám, používám ho jen na topení. Termostat používám pouze ten "uvnitř", tj, nastavím si kolečko, co hlídá teplotu vody v trubkách (nainstalováno od výroby), jenže mi připadá, že kotel spíná velmi často a třeba hned po minutě zase vypne. Chtěl bych Vás poprosit, jestli by jste mi doporučil nějaký externí termostat (popř. jak píšete snímač/ovladač) a klidně drátový. Snad se tím časté spínání a vypínání vyřeší. Původně jsem chtěl koupit nějaký uni, ale po přečtení této stránky je mi jasné, že mám plynulou regulaci ohně a že by byl univerzální termostat asi chyba. Děkuji

Odpověď – termostat Junkers (cyklování kotle)

   Dobrý den, prostorovým regulátorem ani termostatem problém nevyřešíte, a to zcela jistě! Cyklování je způsobeno neodebráním výkonu z kotle. Velký rozdíl je v tom, jestli to začalo dělat až nyní, nebo je to od začátku. To je vždy nutné uvést. Podle toho se hledá nastalá závada nebo už koncepčně špatné řešení/závada. Popíši nejčastější závady, ale po zkušenostech vypíši i základní předpoklady.
Nynější závada:
1) Špatný průtok – tlak topné vody menší než 100kPa (1 Bar); zanesený filtr v topném okruhu; zanesený deskový výměník v kotli.
2) Viz http://valter.byl.cz/kotel-junkers-najednou-cykluje
Cyklování od spuštění:
1) Špatný průtok – uzavření většiny nebo všech topných okruhů; zanesený filtr na topné vodě (nepropláchli po montáži trubky); špatně nastavené čerpadlo v kotli atd.
2) Nastavená vysoká teplota topné vody (normál do 60°C; pod -10°C venku cca. 80°C)
3) Špatně navržené spotřebiče či kotel (předimenzovaný kotel).
   Pokud mi neposkytnete více informací, nejlépe mailem, tak více nemohu pomoci.

Dobrý den, dělá to až nyní a

Dobrý den, dělá to až nyní a máte pravdu - mám kotel asi 6 let a filtr jsem za tu dobu nevyčistil.. pustím se do toho ihned a pak dám vědět :-) Ale i tak by se mi tam hodil nějaký ovladač/časovač, abych nebyl odkázán na tlačítko vyp/zap u kotle. Děkuji

Termostat Junkers

Už je nová řada prostorových přístrojů, pro nové kotle, které neznám. Hodně jsem viděl nasazených TR100 a TR200. Náhrada nejspíše neexistuje nebo o ní nevím. Zkuste se informovat na zastoupení firmy Junkers.

Jen pro info: Prostorové přístroje TR 21, TR 100 a TR 200 jsou určeny pro kotle zn. Junkers Eurostar, Euromaxx, Cerastar, Ceramini a Suprastar, které jsou vybaveny PCL (plynulou automatickou regulací výkonu v rozmezí 40-100%). Plynulá regulace výkonu je řízena kotlem Junkers, který aktivně komunikuje s prostorovým přístrojem stejné značky, a to spojitě pomocí napěťové smyčky. Výsledkem je optimální přizpůsobení výkonu kotle podle aktuální potřeby tepla a teplé vody. Díky této vzájemné vazbě lze dosáhnout více než 10% úspory v porovnání s kontaktními termostaty.

Ano, zde jsem právě prvně

Ano, zde jsem právě prvně četl o plynulé regulaci a díky tomu jsem upustil od nákupu obyč. termostatu. Jinak včera večer jsem se do toho pustil, ještě jsem musel opravit dopouštění topného systému (předloni mi praskla hadička); filtr byl zašpiněný, sice jen trochu, ale v té 3/4 trubce asi moc velké díry nejsou a ta trocha stačí. Teď je to mnohem lepší, děkuji za radu :-) Sic jsem věděl, že tam mám filtr a že by se měl jenou za čas vyčistit, ale nespojoval jsem si to s cyklickým zapínáním kotle. Krom toho byl u mne včera ještě technik a kotel mi vyčistil, teď to má dokonce i trochu jiný zvuk.  Jinak jen pro zajímavost - u Junkers mi dali na výběr - buď "chytřejší" fr120, nebo "hloupější" (pouze kolečko) tr21. Každopádně Děkuji za radu ;-)

Eurostar ZWE24-4MFK

Dobrý den. Čtu zde, že vymněňujete regulátory. Koupím funkční regulátor TR100 nebo TR200.
Mám zapojen neprogrmovatelný TR21. Nabídněte, tel.72130003. Děkuji.

Vhodný regulátor

Dobrý den. Moc Vás prosím o radu. Přečetl jsem si příspěvky a chtěl bych se ujistit, že jsem to pochopil správně.
Provozuji kotel Junkers Euromaxx ZWC 21-1 MF2K a chtěl bych k němu připojit termostat. Měl jsem vyhlídnutý následující: http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=9977&category=4066
který pravděpodobně funguje jen jako kontak - tedy kotel topí/netopí dle stavu termostatu a nevyužívá možnosti plynulé regulace kotle.
Měl bych tedy spíše použít prostorový regulátor TR 1OO/200 nebo jeho nástupce FR 120?
Děkuji mnohokrát za radu.
Pro případ, že bych se přece rozhodl pro osazení termostatu od ABB, jakým způsobem (svorky na svorkovnici kotle) ho ke kotli připojit. Děkuji.

Vhodný regulátor - odpověď

   Dobrý den, já osobně dávám přednost funkčnosti a jednoduchosti ovládání před designem, proto mě vámi vybraný termostat ABB moc neoslovil. Pro nasazení potřebujete ovládací jednotku + výkonovou jednotku, a protože termostat pracuje s napětím 230V, tak i oddělovací relé. Zapojení tohoto termostatu určitě nechte na kvalifikovaném elektrikáři.
Pokud budete hledat klasický termostat, volte s beznapěťovým kontaktem.
   Já osobně bych použil prostorový regulátor, protože následně dokážete využít regulaci hořáku, kde úspora provozních nákladů může být podle okolností značná (viz listárna). Protože se jedná o starší kotel, tak volbu regulátoru konzultujte se zástupcem firmy Junkers.

Externí čidlo k termostatu

Dobrý den, rád bych se zeptal zdali nekdo nemá zkušenosti s externím čidlem termostatu.
Kotel Junkers Eurostar ZWE-24-3MFK , termostat TR200.
V návodu k termostatu jsem se dověděl, že je možnost dokoupení externího čidla měření teploty RF 1. Rád bych jej použil jelikož mám nevhodně umístěn termostat a rád bych snímal teplotu v nejchladnější místnosti, která zároven není vybavena termostatickymi hlavicemina topení. Bohužel toto čidlo je pouze drátové proto se chci zeptat zdali nekdo nemáte použité bezdrátové připojené to termostatu?
Díky moc za odpověd.

Externí čidlo k TR200 - odpověď

Dobrý den, podle mého není možné realizovat bezdrátové připojení teplotního snímače RF1 do prostorového regulátoru TR200. Též regulátor TR200 není termostat, ale regulátor který řídí výkon hořáku napěťovým signálem 2,8 až 21,5V, takže není jednoduše zaměnitelný bezdrátovým termostatem bez ztráty regulace výkonu a tím i zvýšení spotřeby plynu.  Pokud je ale regulátor hodně nevhodně umístěn, tak náhrada bezdrátovým termostatem může vést ke snížení spotřeby i při ztrátě regulace výkonu, protože kotel bude spínat při správných hodnotách. Nejlepším řešením ale neustále zůstává přesunutí regulátoru do správné místnosti nebo použití drátově připojeného externího čidla teploty.

Junkers – odpověď

   Dobrý den, tento kotel je připraven na regulátor řízení výkonu hořáku napěťovým signálem 2,8 až 21,5V a není počítáno s klasickým termostatem, proto doporučuji zachovat stávající prostorový regulátor, případně ho nahradit novým (informujte se o náhradě u firmy Junkers [možná náhrada FR 120]).
   Jestliže toto není možné a potřebujete kotel spínat kontaktem, tak lze spínat přímo napájení kotle (což není moc vhodné) nebo spínat napětí na stávající svorky, ale to by bylo potřeba důkladně proměřit. Je důležité upozornit na fakt, že přijdete o regulaci výkonu a tím dojde i k zvýšení spotřeby plynu.

Závěr: V krajní nouzi je to možné, ale nedoporučuji.

Kotel JUNKERS a termostat PT32

Dobrý den. V bytě mám tento termostat REGO 97201 2A a kotel JUNKERS ZW23 KE23. Jelikož jsem "debil" :D a koupil jsem si nový termostat Elektrobock PT 32 - který je beznapěťový. Vím, že to je možné, ale potřeboval bych poradit nebo spíš zkontrolovat zapojení.
Přikládám fotografie současného zapojení (zjistil jsem, že předchozí napojení termostatu prováděl nějaký lajk) :( Současný termostat REGO 97201 2A
imagebam.com imagebam.com
Schéma zapojení nového termostatu Elektroblock PT32: imagebam.com
lustrační fotografie z dokumentace kotle: imagebam.com imagebam.com
Současné zapojení: imagebam.com imagebam.com
Jak bych to vyřešil já:
1- odpojení kotle od sítě
2- odpojení modrého vodiče (2) ze svorkovnice kotle (zaizolovat)
3- zaizolovat modrý vodič v termostatu
4- připojení černého vodiče na COM svorku termostatu.
5- připojení hnědého vodiče na NO svorku termostatu.

Pokud by mi to někdo překontroloval, byl bych mu velice vděčen. Děkuji za Vaše rady

JUNKERS a PT32 - odpověď

Dobrý den,teoreticky je váš postup možný. Z profesního hlediska bych váš postup opravil ve dvou bodech. Nepoužíval bych přeznačený zelenožlutý vodič, protože se NESMÍ přeznačovat. Označení COM (common) je pro společnou (přívodní) svorku, proto by zde měla být příchozí fáze. Navrhuji tento postup:
1 odpojení kotle od sítě.
2 v kotli zapojit: hnědý vodič (fáze) zůstane na svorce 1; modrý vodič dát na svorku 4 (sepnutá fáze); svorka 2 zůstane nezapojena; zelenožlutý vodič zbavit izolační pásky, nepřipojovat a ukončit ve svorce.
3 v termostatu zapojit: hnědý vodič (fáze) na svorku COM; modrý vodič (sepnutá fáze) dát na svorku NO (normal open); zelenožlutý vodič zbavit izolační pásky, nepřipojovat a ukončit ve svorce.
4 – dát do pořádku napájení kotle (zbavit se izolační pásky správným zapojením).

Vymena regulatora

Dobry den, mam doma tiez kotol Junkers (ZWE 24-4 MFK 23) a chcel by som vymenit regulator (TR21) za termostat s wifi. Paci sa mi Elektrobock PT32 ale ak tomu spravne rozumiem teraz je cez kabel pripojeny regulator na 0-24V ale po pripojeni noveho termostatu na LR/LS bude v tom kabli 230V? Nie je to nebezpecne?
A este otazka k tomu LS/LR, spinanie odpaja cely kotol alebo len urcitu cast? Pretoze kotol je aj na ohrev vody a teda by nemal byt vypnuty ak sa nekuri.
Dakujem za odpoved, JV

Výměna regulátoru - odpověď

Dobrý den, záleží na použitém kabelu (jestli je na v provedení na 230V). Pokud je to pořádně udělané, tak to nebezpečné není. Použitím svorek LS/LR „říkáte kotli jen CHCI/NECHCI topit a je vyřazena funkce plynulé regulace výkonu kotle, což není ideální hlavně s ohledem na spotřebu kotle. Na funkci ohřevu TUV (teplá užitkové vody) by použití těchto svorek nemělo mít vliv.

Zapojení termostatu netatmo

Zdravim. Prosim vas tiez o radu. Mam doma kotol JUNKERS ZS23 KE23 a chcel by som nan zapojit netatmo termostat - https://www.protherm.sk/pdf/produkte/navod-na-instalaciu-461810.pdf . Problem je ze ja som tam nikdy termostat nemal (ked som byt kupil nebol tam). Mam 2x2 kabely; jeden par je hnedo modry urceny na 230V ... druhy par je cierno sivy - urceny na pripojenie do LS/LR - TA - COM/NO. Prosim Vas viete mi poradit do ktorych cisel to pozapajat? mam presne rovake zapojenie ako na tomto obrazku http://www.imagebam.com/image/777967483246350 az na to ze 1,2,4 su volne - resp 1 a 4 bola prepojena. Velmi pekne dakujem.

Zapojení termostatu netatmo - odpověď

Jako první bych chtěl upozornit na fakt, že by toto měl připojovat elektrikář!
Svorka č.1 by měla být napájecí fáze (L – 230V)
Svorka č.2 by měla být pracovní nula (N – 230V)
Svorka č.4 by měla být ovládací (po přivedení L = start kotle)
Zapojení pro váš případ:
(1) = hnědý + šedý
(2) = modrý
(4) = černý

Prostorový regulátor Junkers CR 100

Dobrý den, mám starý kotel Junkers ZWE 24-4 MFK u kterého mě zlobí prostorový regulátor. Rád bych ho nahradil novým CR100. Bude s kotlem správně komunikovat? Děkuji.

CR100 starý kotel - odpověď

Toto je spíše otázka pro firmu Junkers. Osobně si myslím, že ne, protože CR 100 komunikuje s kotlem po sběrnici a váš kotel to neumí. Myslím si, že náhrada starého regulátoru existuje, kontaktujte firmu Junkers.

Junkers a Netatmo

Dobry den, chtel bych vymenit stavajici dratovy termostat za wifi Netatmo. Kotel mam Junkers ZSR 8-3 AE 23   a ja si nejsem jisty zapojenim do kotle. Netatmo ma ctyri draty. Dva jsou pro napajeni 230V L a N, ktery je hnedy a modry. Dalsi dva cerny a sedy budou nejspise ovladaci a ty nevim kam pripojit. Svorkovnice 1245,789 z toho 89 je premosteno viz obr. v navodu. Predchozi termostat byl zapojen 124 a samostatna svorka code. Diky Marek http://junkers-cz.resource.bosch.com/media/ttcz/dokumentace/archiv_dokumentace/01_z_v_sn__kotle/ceramini_ae_3_cz.pdf  

Junkers a Netatmo - odpověď

Dobrý den,
váš kotel je stavěn na plynulé napěťové řízení. Navrhovaný termostat je s beznapěťovým kontaktem. Tyto technologie nejsou slučitelné, proto tento termostat není pro Váš kotel vhodný. Připojením můžete zničit řídící desku kotle, proto se do toho raději nepouštějte. Teoreticky by to šlo (simulovat vysoký požadovaný výkon kotle, podle mého 21V), ale to je otázka na nějakého výborného servisního technika kotlů Junkers. Též můžete dát dotaz přímo na české zastoupení firmy Junkers, ale moc nadějí bych si nedělal.

netatmo

Dobrý den, povedlo se, mám stejný kotel a řeším stehný problém. Děkuji

Termostat k VIADRUS G25

   Dobrý den, prosím o radu odborníka, mám obstarožní ale perfektně pracující plynový kotel VIADRUS G25 s pokojovým termostatem REGO 972 01, na 4 kabelech N, L (U1), U2,3 dle schématu termostatu. Je nějaká možnost, jak ke kotli připojit nějaký bezdrátový termostat, který by se nyní hodil? Nové termostaty např. EMOS se připojují také 4 kabely N, L, NO, COM. N + L je jasné ale co ty další 2.Jaké jsou to od kotle, a jde to vůbec připojit. Případně jaký bezdrátový termostat by se dal ke kotli připojit. Děkuji velmi.

Obrázek: 

Termostat k VIADRUS G25 (2)

   Už jsem to pochopil, jsem mimo, REGO pouze spíná U1+U2, 220 V, tedy musím použít termostat spínající 220 V, modrý zaizoluju, nezapojím, U1 + U2 dám do svorek nového termostatu, novému termostatu např. Elektrobock BT012 musím zajistit napájení 220 V mimo přívod od kotle. Termostaty s NO, COM nemůžu použít na tento starý kotel. Mám pravdu? Děkuji.

Termostat k VIADRUS G25 - odpověď

   Dobrý den, skoro všechny prostorové termostaty i bezdrátové (ne regulátory) by měly jít ke kotli bez problému připojit. Uvedu příklad pro vámi vybraný Elektrobock BT012.
Pár upozornění:
 1) Pracuje se s 230V – takže zapojení by měl dělat člověk s elektrotechnickým vzděláním.
 2) Bylo by dobré prověřit zapojení jednotlivých vodičů v kotli. Mělo by být: svorka (3) noční útlum = svorka kotle (19) -> pro napájení BT012 přepojit na svorku kotle (10); svorka (N) = svorka kotle (7); svorka (U1) přívod = svorka kotle (17); svorka (U2) spínaná fáze = svorka kotle (18), aby nedošlo k záměně (teorie nemusí odpovídat realitě ;-))

Přenosný termostat

   Dobrý den, požádám znalce o radu. Koupili jsme dum, kde je funkční plyn kotel Viadrus g25 s drátovým termostatem Auraton 2020.
   Rádi bychom dali bezdrátový termostat. Je možné k tomu kotli jednoduše připojit AURATON Termostat R30 RT nebo podobny a jak? Nebo Honeywell T3R Y3H710RF0072? Děkuji Jirka

Přenosný termostat - odpověď

   Dobrý den, ano, oba bezdrátové termostaty AURATON R30 RT i Honeywell T3R Y3H710RF0072 lze použít. Jen doplním:
 1) Prostorový termostat ve spojením s kotlem Viadrus G25 spíná 230V. Před výměnou je nutné vypnout napájení kotle a zapojení by měl provádět elektrikář ;-)
 2) Bezdrátový termostat neznamená přenosný. Vyberte si správné místo a tam ho trvale nechejte. Chytřejší termostaty například Honeywell T3R se učí chování prostoru (fuzzy logika) a při měnění podmínek chytrý termostat celkem zblbnete a chování není dobré.

Přenosný termostat -2-

   Děkuji za rychlou odpověď. Požádám tedy ještě o upřesnění, jaký tedy doporučíte pro tento kotel PRENOSNY termostat, který to zvládne bez učení a nebude ho to blbnout? Děkuji.

Přenosný termostat -2- odpověď

   Dobrý večer, rozepište se více o vaší situaci a proč má být termostat přenosný. Pokud má být mé doporučení kvalifikované musím mít co nejvíce informací.

Přenosný termostat -3-

Poschoďový dům. Přízemí nyní termostat v obývacím pokoji s jídelnou. Poschodí ložnice a dětsky pokoj.
   Jde o to, že přes den jsme mimo dům, teplota nastavená na 16st a radiátory aktivní pouze v op a jídelna. V podvečer přijdeme domů, hodina před tím teplota na 18st do 22:00. Poté na 16st až do druhého dne podvečer. Takto nízké teploty nám vyhovují. Ale přes noc se teplota v přízemí nedostane pod 16st a tím pádem kotel nesepne a v poschodí je přes noc zima a zas nechceme zbytečné topit v noci v přízemí kde nikdo není. Proto byla myšlenka přenosného termostatu. Momentálně nás omezuji finance na nový kotel a chytré hlavice nebo nějaký důmyslný systém. Na radiátorech máme termohlavice. Případně ještě doplním, co je potřebné. Moc díky.

Přenosný termostat -3- odpověď

   Dobrý den, doporučil bych Vám bezdrátový termostat od Elektrobocku FRT7B2 https://www.elektrobock.cz/bezdratovy-termostat/p118. Bohužel nevím, jestli je součástí balení i stojánek. Lze zakoupit i laciněji u některých větších dodavatelů (např. Alza), ale výrobce je výrobce.
   Nenapsal jste, kde je kotel, proto doplním obecné pravidlo zaručeného bezdrátového dosahu: ve stejném podlaží přes tři zdi nebo přes jedno patro a jednu zeď. Ostatní je bonus navíc ;-)

Přenosný termostat -4-

Děkuji Vám moc za cenné informace. Ještě tedy doplním kotel sklep. Jak nainstaluji, napíši zkušenost.

Připojení termostatu do kotle Junkers

   Dobrý den, řeším připojení nového termostatu Homexpert by Honeywell THR872BEE ke kotli Junkers ZSBR 16-3 E.
Nyní mám starý termostat Honeywell CM51 - 2 vodiče zapojené do kotle na svorky Lr a Ls. Hnědý drát na Lr, modrý na Ls. V termostatu je kupodivu hnědý drát na svorce N a modrý na L. Jak zapojit vodiče do nového termostatu – také na svorky L a N a ostatní nechat nezapojené – viz foto?
Prohodit hnědý na L a modrý na N?
Byl by pro mě vhodnější nějaký chytřejší regulátor, vyplatí se?
Teplotu nastavuji kolečkem na kotli, snažím se mít co nejnižší, aby se dost kondenzovalo. Přinese mi lepší regulátor nějakou větší úsporu? Děkuji za radu

Obrázek: 

Připojení termostatu do kotle Junkers - odpověď

   Dobrý večer, pracujeme se síťovým napětím 230V, takže zapojení provádí elektrikář, při vypnutém napájení do kotle. Začnu z leva na prostorovém termostatu:
[N] modrý drát na [Ns] v kotli;
[L] hnědý drát na [Ls] v kotli;
[L] hnědý drát na [A];
[B] hnědý drát na [LR] v kotli;
[C] nezapojeno.
   Nic jste mi nenapsal o topném systému, o domě a jeho provozu, takže obecně. Spoustu jsem o tom napsal na svém webu, stačí hledat. Jestliže kondenzační kotel jede většinu času na minimální výkon bez cyklování, tak úspora bude malá (za životnost kotle se regulátor zaplatí a trochu zbude). Jestliže takto kotel nejede a regulátor a topný systém je správně nastaven, tak úspory činí 10% a více a návratnost je oproti prostorovému termostatu ZAP/VYP rychlá. Obecně si myslím, že ke kondenzačnímu kotli s regulací výkonu prostorový termostat nepatří, tedy jen v opodstatněných případech, jinak je to přežitek, který byl poplatný své době a starším typům plynových kotlů.
   Čím nižší teplota topné vody a tím vratné vody, tím lépe a účinnost kotle stoupá (neuteče vám teplo komínem), proto je ideální ekvitermní regulace, která toto zajistí. I k vašemu kotli lze připojit venkovní snímač a tuto „šetřící“ funkci můžete využít.