Protherm

Vše co se týká kotlů Protherm

Ochrana před mrazem - elektrokotel Protherm Ray 12 KE

   Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu. Mám první sezonu na chalupě nainstalovaný elektrokotel Protherm Ray 12 KE /14 EU (včetně ÚT a krbových kamen s výměníkem) a seznamuji se s ním. Předtím nebyla chalupa vůbec temperována, byly zde pouze lokální topidla – přišlo se a zatopilo se...
   Topný okruh s elektrokotlem jsem instaloval, pouze abych si před příjezdem zatopil, protože na chalupě přespáváme pouze 1x-2x za topné období…
Chalupa je zabezpečena proti mrazu – užitková voda je vypuštěna …, topný okruh je napuštěn nemrznoucí směsí. Samotný elektrokotel je vybaven funkcí ochrany před mrazem, která je popsaná následovně: „Klesne-li výstupní teplota pod 8 °C, oběhové čerpadlo topení se automaticky zapne. Pokud výstupní teplota opět stoupne a dosáhne 10 °C, oběhové čerpadlo topení se opět automaticky vypne. Je-li výrobek připojen k elektrické síti a výstupní teplota klesne pod 5 °C, výrobek se automaticky spustí a ohřeje topný okruh výrobku na cca 25 °C. Klesne-li výstupní teplota pod 3 °C, objeví se na displeji F.161. V tomto případě informujte instalatéra.“
   Můžete mi, pokud danou řadu elektrokotlů znáte, popsat funkci ochrany proti zamrznutí tohoto kotle detailněji? Zdá se totiž, že v popsaném algoritmu je ještě časová konstanta pro opětovné spuštění kotle, ale to jen moje domněnka založena na vzdáleném monitoringu teplot…
   Jinak bych rád bych tuto funkci kotle, ochranu před mrazem, omezil na minimum, ale zároveň měl možnost spustit kotel před příjezdem vzdáleně. Vím, že jde o nestandardní požadavek, ale lze takový požadavek elegantně vyřešit? Těším se na odpověď.

Dotaz na zapojení Protherm Panter Condens 25 KKV

   Dobrý den, mám dotaz. Mám kotel Protherm Panter Condens 25 KKV ovládaný ekvitermní regulací. Dále na rozvaděči podlahového topení mám několik elektrických hlavic typu „Bez proudu Otevřeno“. Mám vypínače, zapnutím hlavic vypnu topení v příslušném okruhu, typicky obývák, když se topí v krbových kamnech. To, co mi vadí je, že zapnuté hlavice jsou pod proudem, když se netopí. Je to sice pár watt, ale zbytečných.
   Mám dotaz, dá se najít na kotli výstup 24 V nebo 220V, který signalizuje, že topení právě běží, který bych pak vytáhnul do relé. Napadá mne přeměřit přívody na 3C ventil (24V), přepne výstup z kotle se do okruhu, nebo případně čerpadlo (220V), v kotli mám nastavené, že čerpadlo běží jen když se topí (s doběhem). Dotaz, není tam již něco rovnou na některém z konektorů či není nějaký jiný možný postup?

Regulace rodinného domu

   Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu s regulací. Rekonstruujeme RD a máme již téměř sestrojenou kotelnu. Nicméně řeším regulaci toho systému, ale to, co projektant navrhl původně nelze realizovat, tak hledám náhradu. Na vašich stránkách jsem si všimnul spoustu informací o regulacích, ale chtěl bych se vás zeptat, zda byste mi neporadil nějakou vhodnou regulaci. schéma vytápění a další potřebné informace jsem nahrál sem…
   Původní myšlenka projektanta byla, že systém vytápění bude "podtlakový", že čerpadlové skupiny si budou nasávat vodu z hlavního rozvodu a regulace spustí kotel v případě, že akumulace nemá dostatek teplé vody. Nebylo zamýšleno, aby kotel topil do akumulační nádrže (protože nedokáže odhadnout, kolik tepla by měl do ní vložit.
   Netvrdím, že je nutné komplexně řídit vše. Někdy můžou být tři jednoduché systémy postačující a jednodušší než jeden komplexní. Zas na druhou stranu, když ty řídící komponenty o sobě ví, mohou třeba ve webovém rozhraní už zobrazit kompaktní informace.
Základní informace o domě:
Dům je vytápěn plynovým kotlem Protherm Panther Condens 15 KKO-CS/1. Současně s tím tam mám:
 - krbovky s teplovodním výměníkem a zadním přikládáním, cca 10 kW do vody, 15 kW celkem.
 - na hlavní střeše budou 4 solární fototermické panely s výkonem cca 7 kW.
 - akumulační nádrž pro soláry s jedním šnekem, 1000 L
 - nádrž na TUV, se dvěma šnekama, 500 L
 - dále tam je klimatizace s možností topení (zatím taháme jen rozvody – typ vůbec neřeším)
 - na hlavní střeše bude i fotovoltaika s baterií v technické místnosti, ale to na vytápění nemá vliv.
 - rekuperace s entalpickým výměníkem – zatím tahám rozvody vzduchotechniky.
 - chtěl bych také jednou ohřívat bazén ... koupací sud atp.
   Dům v horním patře má radiátory v každé místnosti, navíc v koupelně je podlahovka, ale řešená RTLkem jak zkrat z otopného žebříku. Slunce prosluní pouze oba dětské pokoje. V pracovně obvykle vytopí vše PC.
   Ve spodním patře je podlahovka všude a v koupelně jsou dva malé žebříky na ručníky. Celkem je dole navrženo 8 větví. Jen obývák může být osluněn sluncem, takže jestli nějaké ekviterma, tak to má smysl pro obývák a max. kuchyň. Je samozřejmě třeba se zamyslet i na odstavení topení v případě, že si zatopíme.
   Ve zkratce všechno k domu. Za každou radu budu rád. Děkuji.

Regulace podlahovky

   Dobrý den pane Valter, nalezením těchto stránek mi snad spadne kámen ze srdce :-). V rozestavěném domě o ztrátě 6,7 kW a všude provedené podlahovce řádně naprojektované řeším zdroj. TČ nechci, protože tam budou ještě akumulační kamna na vytápění celého domu. Problém je ale v tom, že nepojedou stále. Proto si myslím na Protherm ray, ale jak tady čtu vaše odpovědi, potřeboval bych poradit s regulací mimo kotel – jak píšete. Kotel bude natápět ještě TUV bečku min. 200 litrů, v létě bude do ní topit fotovoltaika. Podlahovka má projektované uzávěry dle pokojovými termostatů, je to od Giacomini, kde bude vždy dodržen balancovaný průtok. Požádal bych Vás o nákres schématu, komponenty klidně vezmu od Vás, nebo se s Vámi vyřídím jinak, jen bych to chtěl dotáhnout k dokonalosti. Kdykoliv mi brnkněte, rád doplním vše potřebné.

Průtok kotlem Ray Protherm 9kW

   Dobrý den. Již týden mi trvá rozběhnutí nové podlahovky s elektrokotlem Protherm 9kW. Samotná podlahovka navrhnuta odborníky a dělaná svépomocí, cca 700m hadic 16mm. Systém jsem odvzdušňoval xkrát a xkrát. Pomocí externího čerpadla, pomocí vody z řádu, jak samotné okruhy na síně, tak i přes kotel. Kotel mi neustále signalizuje malý průtok 0,01l/min. Na plovacích je tento průtok patrný max na dvou otevřených okruzích. Když přepnu čerpadlo kotle D93 na plný chod, ukáže sice hodnotu 20l/min, ale fyzicky na plovacích se nic nemění. Jedna vlaštovka se podařila a systém běžel, jak má několik hodin, a to po zákroku, tlakování vody do kotle a přímo z kotle druhou stranou ven. Vypláchl se, dotlakoval a běžel, jak má ...čerpadlo psalo cca 7l/min a vše krásně jelo. Po těch pár hodinách opět zmizel průtok a od té doby se mi nedaří, ač odvzdušňuju, proplachuji kotel a vše dokola. Volal jsem i servis a odpověď, že to musí být někde přicpané. Čerpadlo nejede, jak má ani pro zkratovaném vývodu, takže problém je kotel. Máte nějaký nápad, čím by to mohlo být? Velice děkuji a hezký den.

Kotel Protherm 12 kW nekomunikuje s termostatem TADO

   Dobrý večer Jardo, chtěl bych Vás poprosit o zhodnocení situace kolem mého elektrického kotle Protherm 12 kW, který přestal komunikovat s termostatem Tado. Termostat řídí v rodinném domě podlahové vytápění a v horním patře radiátory. Celý systém minulou sezónu bez problémů fungoval, a tak jsem ho cca v březnu letošního roku vypnul skrze TADO aplikaci. Po více jak půl roce přišel čas topení, a tak jsem opět přes aplikace topení akorát zapnul. Bohužel celý systém momentálně mezi sebou nekomunikuje, v aplikaci to vypadá jako, že se topí, ale kotel nemá ani náznak toho, že by sepnul a je na něm konstantně nulová spotřeba. Měl jsem obavu, jestli není chyba v kotli, ale to už jsme s vyloučili. Zakopaný pes je tedy za mě na 99% v komunikaci mezi kotlem a TADO termostatem. Už jsem opravdu bezradný, zkoušel jsem celý systém resetovat, přeinstalovat aplikace a už mi dochází nápady. Měl jsem podezření na špatné propojení bridge, který celý systém připojuje k síti (na krabičce blikali všechny diody) což dle návodu značí to, že není připojen. Každopádně to momentálně už také přestalo a teď nevím čeho se chytnout. Budu vděčný za jakoukoliv radu. Předem děkuji a zdraví Ondřej

Nastavení Protherm Ray 12kW

   Dobrý den, prosím o radu, jak nastavit kotel pro komfortní teplotu v domě. Máme kotel Protherm Ray 12 KE/14 EU a k tomu podlahové topení na plochu 105 m2. V podlaze 18 cm EPS, na zdi taky 18 cm a ve stropě vata 40 cm. Zkoušel jsem nastavit kotel na minimální výkon 2kW a teplotu 25°. Problém je v tom, že když kotel jede nonstop v tomhle režimu, tak po cca 14 hodinách už z kotle leze 28° a v ložnici se nedalo spát jaké tam bylo dnes teplo. Myslel jsem si že když kotel natopí vodu na 25° tak vypne spirála a pojede jen čerpadlo a když klesne tak zase spustí spirála. To je normální nebo mám něco špatně v kotli?
   Zkoušel jsem dneska ráno nastavit termostat, aby kotel topil v cyklech 3 hod zapnuto, 3 hod vypnuto ale nevím co to udělá.
Co byste doporučil? Za mě ideální by bylo mít kotel 9kW který jde zregulovat na 1kW a mohl by topit 20 hod denně a mohlo by to fungovat a v případě větší zimy přidat na více kW nebo si pomoci krbem, když jsme doma. Ale to by znamenalo koupit nový el kotel 9kW a tento prodat. Děkuji za radu.

Druhé čerpadlo k podlahovému vytápění + radiátory

   Otázka: zvládne vše (viz níže) utáhnout pouze čerpadlo v kotli?
Dobrý den, hodlám si sám zprovoznit kombinovanou teplovodní soustavu s podlahovým vytápěním, a i s radiátory. Jako zdroj bude Protherm Kotel TIGER KKZ42: 5-19kW, 13 l/min topné vody. Jsem zvyklý si vše udělat sám, ale raději se zeptám na odborný názor nebo na zkušenosti z praxe:
Rozvody v mědi D(průměr) 28 mm (do první odbočky) a pak postupně k D18.
Každý radiátor (v ložnicích apod.) napojen aspoň kousek přes D15.
Radiátorů celkem 8ks (poměrně předimenzované). Odhaduji teplotu vody do max 50°C (spíš 45°C).
Podlahové topení, 3 smyčky s D16mm v PEX- AL-PEXu na 13cm polystyrenu, celkem do 50m2 (2 koupelny, chodba, WC a kuchyň s obývákem). Předpokládám připojení do rozdělovače Cu D22 přes termostatický 3cest. ventil (asi kolem 30°C). Do směšování chci nějak (nastavením kohoutů na přívodních větvích) zapojit zpětnou větev od radiátorů, teplou větev a studenou větev. S tím, že by to mělo fungovat i při uzavření větve s radiátory jejich termostat. hlavicemi. Jeden radiátor (žebřík v koupelně) je blízko kotle a nebude mít termostat. hlavici (aby měl kotel aspoň něco, když se vše ostatní zavře). Žádné motorizované ventily apod. nehodlám používat. Maximálně použít někam vodorovné zpětné ventily.
   Jde mi o to, jestli si budu muset vše sám spočítat, nebo zda je to tak "občas k vidění a zda je to funkční jen s čerpadlem z kotle? Nebo budu muset použít přímo v rozdělovači další čerpadlo. Celková tep. ztráta je do 7kW (150m vytápěné plochy, zdivo s polystyrenem + zatepleno 10cm šedivého polystyrenu). Kotel stáhnu na asi 2/3 výkonu. Bude ohřívat i teplou užitkovou vodu. Děkuji za váš čas a radu. Josef

Stránky